Skoszona trawa i inne odpady roślinne to idealny produkty próchniczne, które mogą użyźnić naszą ziemię, po odpowiednim ich przetworzeniu. Kompost z trawy i innych składników roślinnych możemy zrobić w naszym ogrodzie i zasilać nim nasze rośliny. W ten sposób uzyskamy tani i ekologiczny nawóz dla naszych warzyw, owoców, krzewów i innych roślin, które uprawiamy w naszym ogrodzie. W tym artykule podpowiemy jak zrobić kompost z trawy i do czego go użyć.
Kompost z trawy – czy warto go robić?
Kompost jest jednym z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych, stosowanym w ogrodnictwie od wieków. Kompost z trawy to doskonałe źródło próchnicy i składników pokarmowych, które poprawiają własności gleby, co wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin
Kompost również utrzymuje korzystną strukturę podłoża. Składniki odżywcze z masy kompostowej uwalniane są stopniowo, więc nie masz możliwości przenawożenia trawnika. Kompost może być stosowany bez ograniczeń.
Ponadto dzięki kompostowi zagospodarujemy resztki roślin, zamiast je palić i uzyskamy darmowy naturalny nawóz, który wzbogaci naszą glebę o materię organiczną. Skoszona trawa jest tego właśnie przykładem. Możemy ją łatwo i często pozyskiwać poprzez jej koszenie. W ten sposób możemy uzyskać gnojówkę z koszonej trawy. Częste koszenie zagęszcza darń i pomaga walczyć z chwastami. W sezonie warto kosić trawę przynajmniej raz w tygodniu. Długość trawy do koszenia o około 6-10 cm.
Jak zrobić kompost z trawy?
Jak zrobić dobry kompost ? Zrobienie własnego kompostu z trawy nie jest trudnym zajęciem. Aby kompostować trawę, należy wykonać kilka niezbędnych czynności. A zaczynamy od samego kompostownika.
Zanim zaczniemy składać trawę na kompost, musimy przygotować odpowiedni pojemnik na resztki roślin, który będzie kompostownikiem. W sprzedaży są gotowe kompostowniki, ale można też zbudować własny. Do tego celu potrzebujemy drewniane tyczki i drucianą siatkę. Dolna część kompostownika powinna łatwo się usuwać, ponieważ z dolnej części będziemy pobierali gotowy kompost. Nie zagłębiamy pryzmy w ziemi. Na dnie kompostownika układamy warstwę gałęzi i słomy, która stworzy dobrą cyrkulację powietrza. Na wierzchu kładziemy siatkę. Do tak przygotowanego kompostownika można już układać skoszoną trawę i inny organiczny materiał.
Kompostownik najlepiej ustawić na uboczu ogrodu, w miejscu zacienionym, osłoniętym od wiatru, najlepiej pod osłoną drzew lub krzewów. W ten sposób zapewnimy mniejszą utratę wilgotności. Kompostownik stawiamy na podłożu przepuszczalnym, który pozwala swobodnie uwalniać nadmiar wody.
Warstwy materii organicznej układamy na przemian raz mokre raz suche. Mokre o świeże skoszona trawa, chwasty i inne części materii organicznej. Suche to słoma, czy rozdrobnione i pocięte gałęzie. Dzięki takiemu przełożeniu materia organiczna nie gnije. Rozkładająca się sama trawa w kompostowniku ma nieprzyjemną woń i staje się mazista, powstaje tzw. gnojówka z trawy. Pamiętaj, aby do kompostowania stosować rośliny, które wcześniej nie były opryskane herbicydami.
Jak przyśpieszyć gnicie kompostu?
Tempo rozpadu materii organicznej zależy od jej objętości, rodzaju odpadów i dostępności powietrza i wody. Rozkład materii organicznej (dojrzewanie pryzmy) trwa średnio rok. Jak przyśpieszyć kompostowanie trawy ? Proces przemiany próchnicznej kompostowanych produktów można przyśpieszyć poprzez zastosowanie przyśpieszającego kompostowania. Ten rodzaj zabiegu ma głównie na celu dostarczyć masie organicznej naturalnych mikroorganizmów, które powodują szybszą przemianę oraz ograniczają wytwarzanie się niepożądanych związków w trakcie procesu rozkładu. Można w sposób naturalny przyśpieszyć kompostowanie poprzez odpowiednie przerzucanie pryzmy i rozdrabnianie materiału. W ten sposób napowietrzamy materiał i przyśpieszamy jego rozpad organiczny.
Środki do rozkładu kompostu
Aby przyśpieszyć proces kompostowania, możemy dodać specjalne środki, które zawierają odpowiednie bio -organizmy. W tym wypadku zakupujemy gotowe produkty lub sami robimy odpowiednią mieszankę ziołową. Oto sześć sposobów na przyspieszenie kompostowania materii organicznej.
1. Startery kompostowe
Sposobem na przyśpieszenie przemiany materii organicznej w naszym kompostowniku jest dodanie szczepionek lub aktywatorów kompostowych, zwanych starterami. Startery możemy dostać w większości sklepów ogrodniczych, zawierają one specjalne szczepy bakterii tlenowych, które przyśpieszają rozkład materii organicznej. Ponadto zapewniają one odpowiedni stosunek węgla do azotu oraz regulują temperaturę wewnątrz pryzmy kompostowej.
Preparaty przyśpieszające kompostowanie spełniają dwie funkcje jednocześnie, a mianowicie przyśpieszają proces uzyskiwania kompostu oraz wzbogacają go o cenne dla roślin azot. Azotowe aktywatory kompostu są szczególnie przydatne przy materii ubogiej w azot, czyli np. zrębek, kory, słomy, suchych liści itp.
Na rynku mamy wiele różnych aktywatorów, które dedykowane są różnego rodzaju materiałowi organicznemu, czyli temu co zbieramy do naszego kompostownika. Mamy preparaty do przyśpieszania rozkładu odpadów bio, czyli z naszej kuchni lub do trawy i chwastów itp.
2. Preparaty ziołowe
Innym sposobem na przyśpieszenia rozkładu materii organicznej jest polewanie pryzmy specjalnymi preparatami z ziół. Tego typu wywar ziołowy można zrobić z mniszka lekarskiego, krwawnika pospolitego i rumianku. Z tych roślin możemy sporządzać napary, wywary i wyciągi.
Wywar z rumianku- dwie łyżki stołowe suszonego kwiatu rumianku gotujemy w litrze wody. Po ostygnięciu przecedzamy roztwór i przez lato co jakiś czas podlewamy naszą pryzmę kompostową.
Wyciąg z mniszka lekarskiego- 15- 20 g suszu lub 150 g- 200 g świeżego ziela mniszka lekarskiego zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na dobę. Całością zalewamy kompost łącznie z suszem lub zielem. Ten wyciąg stosujemy jesienią.
3. Dojrzały kompost jako aktywator
Wodny roztwór dojrzałego kompostu z dodatkiem nawozu azotowego może być aktywatorem dla świeżo założonej pryzmy. Zatem pobieramy porcję dojrzałego kompostu i mieszamy z wodą w stosunku 1:7 i pozostawiamy na 12 godzin. Co jakiś czas mieszamy roztwór. Przed dodaniem roztworu do pryzmy, uzupełniamy go Dawką siarczanu amonu.
4. Grzybnia do kompostowania
Ekologiczna grzybnia do rozkładu pni i kompostowania. Zawiera ona grzyba Peniophora gigantea, który ma te właściwości, że szybko rozkłada szczątki roślinne i powoduje ich butwienie. Grzybnia jest na tyle skuteczna, że z powodzeniem rozkłada również ścięte gałęzie, zdrewniałe pędy ogrodowych drzewek i krzewów. Dzięki niej bez trudu są one zamieniane na kompost.
5. Dżdżownice kompostowe
Dżdżownice w naturalny sposób znajdują drogę do założonego kompostownika. Niemniej jednak można je zwabić słodkimi składnikami np. owoce. Do zamkniętych kompostowników możemy dodać dżdżownice, które zbierzemy w naszym ogrodzie.
Te niewielkie zwierzątka drążą tunele wewnątrz pryzmy kompostowej, tym samym zwiększając ilość powietrza dostarczanego do głębszych warstw pryzmy. To zaś powoduje szybsze utlenianie się składników. W ten sposób ogranicza się niekorzystną beztlenową fermentację, która powoduje gnicie resztek organicznych, przejawiających się nieprzyjemnym kwaśnym zapachem. Dżdżownice odżywiają się obumarłymi resztkami roślinnymi, które w ich przewodzie pokarmowym ulegają przemianie w gotową próchnicę glebową o odczynie pH 6,5-7,5.
W ten sposób możemy otrzymać biohumus lub wermikompost, który to jest najlepiej rozłożoną forma kompostu. Najbardziej wydajne do tworzenia biohumusu są dżdżownice kalifornijskie, które możemy nabyć na specjalistycznych fermach lub sklepach wędkarskich.
6. Termokompostownik
Kompost można trzymać w specjalnych plastikowych pojemnikach, będących termo kompostownikami. Wewnątrz takiego pojemnika panuje podwyższona temperatura, ponieważ plastikowe ścianki szybko ogrzewają się pod wpływem słońca, co przyśpiesza proces rozkładu. Otwory w ściankach zapewniają odpowiednią wentylację, tym samy ograniczają procesy gnilne materii. Zamknięta forma kompostownika daje stałą wilgotność podłoża. W takim kompostowniku proces rozkładu przebiega o 70% szybciej niż w tradycyjnym kompostowniku.
Co można dodać do kompostu?
Na kompost nadają się właściwie wszystkie odpady organiczne. Mogą to być odpady bio, które mamy w naszej kuchni, czyli skórki od owoców i warzyw, same owoce i warzywa itp. Na kompost nadają się również rośliny ścięte i wykopane w naszym ogrodzie np. trawa, chwasty itp. Tak samo ścięte gałęzie, kora drzewa, pnie oraz siano. Do kompostu nie wrzucamy chorych i zaatakowanych przez choroby grzybowe roślin. Te najlepiej spalić.
Do czego użyć kompostu z trawy?
Kompost z trawy jest cennym nawozem organicznym, korzystnym dla roślin i utrzymującym żyzność gleby. Przerobiony kompost powinien mieć ciemny kolor i ziemisty zapach. Ma zastosowanie podczas całego sezonu wegetatywnego od wiosny do jesieni. Idealny do wykorzystania po kilku miesiącach lub nawet latach.
Kompost z trawy idealnie nadaje się do wzbogacenia podłoża wiosną. Wtedy to rozsypujemy 3 cm warstwę kompostu z trawy, delikatnie mieszając go z ziemią. Nawóz do trawy może posłużyć jako ściółka pod warzywa, czy drzewa i krzewy owocowe. Jesienią kompost z trawy możemy przekopać wraz z ziemią, poprawiając jej własności. Wtedy glebę przekopujemy na głębokość szpadla i odwracamy ją o 180 stopni.
Kompost z trawy można również stosować w uprawie roślin ozdobnych, które nie wymagają kwaśnego odczynu gleby np. klony, buki, rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny i wiele innych. Kompost z trawy doskonale się sprawdza w dokarmianiu roślin w trakcie ich intensywnego wzrostu oraz podczas sadzenia i przesadzania.