Nie wiesz jaką wiertarkę do metalu wybrać? Jaka z nich będzie odpowiednia? Prawidłowy wybór zapewni Ci komfort pracy oraz wydajną pracę sprzętu przez długie lata. Czym sugerować się przy decyzji kupna? Odpowiadamy!
Jakie są rodzaje wiertarek do metalu?
Wiertarki różnią się od siebie ze względu na budowę. To właśnie on ma wspomagać konkretny sposób obróbki metalu. Wśród nich możemy wymienić:
- wiertarki stołowe – ten rodzaj wiertarek jest odpowiedni do wielogodzinnej pracy. Jego budowa zapewnia stabilność i precyzję wiercenia. Wiercenie za pomocą tego urządzenia jest komfortowe oraz bezpieczne dla użytkownika. Taki sprzęt znajduje swoje miejsce w profesjonalnych firmach przemysłowych i produkcyjnych, a także w przydomowych warsztatach. Wielkość i moc może się w takich przypadkach różnić ze względu na przeznaczenie danego sprzętu.
- wiertarki magnetyczne – tego rodzaju wiertarki służa do wykonywania większych otworów w stalowych konstrukcjach. W swojej budowie mają specjalną magnetyczną stopę, która zapewnia precyzyjne i wygodne wiercenie, nawet w trudno dostępnych miejscach.
- wiertarko-frezarki – mają one dwie funkcje. Jedną wiercenia, a drugą frezowania metalu. Są to bardzo uniwersalne narzędzia, pozwalające na różnego rodzaju obróbkę metalu.
- wiertarki udarowe – ten typ sprzętu świetnie sprawdza się przy wierceniu otworów w twardych i grubych metalach. Posiada wysoką moc, która bez problemu radzi sobie z materiałem tego typu.
- wiertarki wielowrzecionowe – są one najczęściej wykorzystywane w przemyśle ze względu na dużą moc urządzenia, która pozwala na wykonywanie kilku nawierceń naraz.
Jaką wiertarkę wybrać?
Jeśli już wiemy jaki rodzaj wiertarki jest dla nas odpowiedni, możemy zająć się dalszym wyborem. To na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze, to odpowiednie parametry. Jakie z nich są najważniejsze?
Moc wiertarki
Moc wiertarki to najważniejszy parametr, na który musimy zwrócić uwagę na samym początku. Im większa moc naszej wiertarki, tym efektywniejsza będzie praca. Również wtedy zwiększy się pobór prądu.Duża moc urządzenia pozwala na sprawne wiercenie twardych metali jak tytan czy żelazo oraz wykonywaniu kilka wierceń jednocześnie.
Prędkość obrotów
Prędkość obrotów jest podawana w ilości obrotów wiertła na minutę. Im jest ona większa – tym szybsze będzie wiercenie.
Moment obrotowy
Moment obrotowy jest podawany w niutonometrach (Nm). Jeśli ta wartość jest duża, to bardzo dobrze sprawdzi się dany sprzęt przy wierceniu dużych otworów.
Wiertło
Poza samą wiertarką, potrzebujemy odpowiedniego wiertła. Do pracy z twardymi metali używa się wierteł kobaltowych, ze stali chromo-wanadowej albo z węglików tytanu. Każde wiertło do obróbki metalu ma specjalną budowę dedykowaną tylko dla tego materiału. Twarde metale wymagają używania wierteł z ostrzem wykonanymi pod kątem 135 stopni i ostrymi krawędziami skrawającymi. W przypadku miękkich metali, potrzebujemy wiertła z ostrzem o kącie 118 stopni i płaskimi krawędziami skrawającymi. Używając dedykowanych wierteł do danego materiału, możemy mieć pewność, że nie uszkodzimy sprzętu oraz obrabianego materiału.
Podstawowe informacje na temat wiercenia w metalu
Jak efektywnie wiercić w metalu? W zależności od właściwości danego materiału, wiercenie będzie przebiegało inaczej. Zasada jest prosta – im twardszy metal tym wolniejsza prędkość wiercenia. Jeśli podczas pracy uzyskujemy długie i jednolite wióry, to znaczy, ze wiercenie przebiega prawidłowo.
Jeśli chcemy wiercić duże otwory, należy zacząć od mniejszych wierteł i stopniowo je wymieniać na większe. Wtedy uzyskamy prawidłowy wygląd otworów.