Dziura w ścianie, odpadnięty tynk, bądź pęknięcia mogą się zdarzyć w każdym domu, czy mieszkaniu. Tego typu spraw nie unikniemy, ponieważ są efektem użytkowania samego lokum i nic na to nie poradzimy. Dlatego warto poznać jak sobie z takimi dziurami i pęknięciami w ścianach radzić i jak je szybko i sprawnie usunąć.
Skąd najczęściej biorą się ubytki w ścianie?
Dziury w ścianie mogą powstać z wielu powodów. Na przykład przez nieostrożne puknięcie stołem o ścianę, co powoduje powstanie wgniecenia lub odpadnięcie tynku w tym miejscu. Tego typu ubytki wynikają na ogół z nieuwagi domowników i da się je szybko i sprawnie naprawić. Gorzej gdy na naszej ścianie zobaczymy pęknięcie i rysy. Tego typu usterki pojawiają się bez naszej ingerencji i udziału. Powodów tego jest bardzo wiele. Takie rysy mogą pojawiać się na przykład, gdy po tynkowaniu tynk szybko wysycha i kończy się to skurczem w jego warstwie. Gdy zauważymy pęknięcie na ścianie w niedługim czasie po tynkowaniu tej powierzchni, to powodem jest na pewno skurcz.
Niemniej jednak powody pękania ścian, mogą mieć groźniejsze następstwo. Jeżeli szczeliny w ścianach pojawiają się ot, tak, to może świadczyć, że budynek zbyt gwałtownie osiada lub strop się ugina i napiera na ścianę. Tutaj możemy już mówić o pracy nowo wybudowanego budynku lub błędów technicznych, wynikających z wadliwie wykonanej konstrukcji. Może się zdarzyć, że z jakichś przyczyn również fundamenty w starym budynku zaczną osiadać. W takich sytuacjach potrzebna jest interwencja specjalisty budowlańca, który wykryje przyczynę i podejmie odpowiednie kroki.
O wadach budowlanych możemy mówić również, gdy tynki odpadają i zaczynają pękać pod wpływem wilgoci w murach. W tym wypadku, zanim się weźmiemy za usuwanie szkód, czyli szpachlowanie dziur, należy najpierw usunąć przyczyny, a potem usuwać skutki.
Czym załatać dziurę w ścianie wewnętrznej?
Do ścian wewnętrznych w naszym domu, czy mieszkaniu mamy szeroki wybór mas szpachlowych w formie plastycznej, wykonanych już na gotowo lub w proszku do rozrobienia w wodzie. W zależności od rodzaju ścian i tynków wybieramy odpowiedni produkt. Jeżeli zależy nam na czasie, aby szybko wykonać prace, możemy zdecydować się na masy gipsowe w wiaderkach. Na ogół ten rodzaj produktów jest łatwy do nałożenia i dość ładnie wyrównuje ściany. Nie musimy potem za bardzo jej szlifować. Masy szpachlowe doskonale się nadają do ścian działowych wykonanych z bloczków, cegły lub karton- gipsu.
Czym załatać dziurę w ścianie zewnętrznej?
Naprawa elewacja nie jest wcale skomplikowana, jak nam się wydaje. Podobnie jak ściany wewnętrzne również tutaj ta praca będzie przebiegała podobnie. W tym wypadku jednak musimy użyć mas naprawczych zewnętrznych, którymi pokrywamy wszelkiego rodzaju dziury i pęknięcia na elewacji. Tego typu masy szpachlowe pozwalają na pokrycie ubytków o głębokości około 5 mm. Wymagają one odczekania około dwóch dni, zanim postanowimy pomalować ubytki.
Naprawy ścian zewnętrznych dotyczą jedynie niewielkich ubytków i pęknięć. W razie większych szkód trzeba wezwać ekipę budowlaną.
Dziury w ścianie – czym je wypełnić?
W sprzedaży mamy wiele mas szpachlowych do naprawiania dziur i pęknięć w ścianach. Odpowiednie masy tynkowe mogą być sprzedawane w formie suchej (proszku gipsowego) do samodzielnego ich rozrobienia, lub jako już gotowe produkty na ściany. Wyróżniamy też wiele rodzajów mas gipsowych, w zależności od potrzeb. Możemy kupić zwykłe tynki w workach o wadze 20-25 kg, do tynkowania całych ścian.
Jeżeli chcemy jedynie zaszpachlować mały ubytek, to wystarczy kupić opakowanie 5 kg, do małych napraw. W sprzedaży są też tzw. masy akrylowe, pakowane w niewielkie wiaderka lub tuby plastikowe. W tym wypadku wybieramy akryle, dedykowane do szpachlowania ścian. Te produkty po zaszpachlowaniu dadzą strukturę zbliżoną do tynku. Po pomalowaniu ściany nie będzie widać miejsca tynkowania. Zwykłe akryle po pomalowaniu pozostawiają na ścianie przebarwienia.
Do wyboru mamy też masy szpachlowe gipsowe, które zawierają w swoim składzie włókna, będące rodzajem zbrojenia rozproszonego. Gdy dziura w ścianie jest dużych rozmiarów, to łatwo ją usuniemy odpowiednią suchą mieszanką. Dla tynków gipsowych masą gipsową, a dla pozostałych masą cementową. Wśród mas tynkowych znajdziemy również takie, które są szybkowiążące. Ten rodzaj zapraw przyśpiesza prace, bo już tego samego dnia można je zeszlifować po uzupełnieniu ubytków.
Czego potrzebujesz do załatania ubytków w ścianie?
Usuwanie ubytków w ścianie możemy wykonać sami. Aby wykonać to niewielkim nakładem sił i czasu będziemy potrzebowali następujących narzędzi:
- szpachelka ze stali nierdzewnej- najlepiej zaopatrzyć się w wąską i szeroką
- packa i siatka do szlifowania tynku
- pędzel i wałek
- odkurzacz, do usuwania nadmiaru kurzu.
- dedykowana masa szpachlowa
- produkt gruntujący ściany (opcjonalnie)
Jak załatać dziurę w ścianie? Krok po kroku
Łatanie dziur w ścianie i pęknięć można wykonać w kilku krokach.
1. Oczyszczenie miejsca pęknięcia lub dziury
Przed rozpoczęciem prac, należy usunąć w dziury lub pęknięcia kawałki tynku i pyłu. Najlepiej szpachelką nieco poszerzyć otwór, aby masa mogła łatwiej wniknąć i zakleić w pełni dziurę. Po tej operacji warto użyć odkurzacza i dobrze oczyścić miejsce szpachlowania.
2. Gruntowanie
Następnym etapem jest zagruntowanie miejsc, gdzie będą nakładane nowe tynki. Ten zabieg służy w celu ujednolicenia chłonności podłoża, wzmocnienia i zwiększenia przyczepności masy szpachlowej. Do tego należy użyć wybranego środka gruntującego do ścian.
3. Wypełnianie ubytków ścian- gipsowanie ścian
Gdy warstwa gruntująca wyschnie, to możemy zająć się łataniem dziur w ścianie. W tym celu używamy masy szpachlowej, która charakteryzuje się łatwą obróbką i dużą plastycznością. Masę nakładamy na ubytki i dokładnie ją wypełniamy. Na koniec w miarę możliwości wyrównujemy.
Masa szpachlowa możemy nabyć w wiaderku już rozrobioną na gotowo lub kupić w proszku do rozrobienia z wodą. Po wypełnieniu dziur i pęknięć pozostawiamy całość do wyschnięcia.
4. Szlifowanie
Ostatnim etapem jest szlifowanie naprawionej powierzchni. Do tego etapu zabieramy się gdy nasza masa szpachlowa wyschnie. Na ogół jest to na drugi dzień. Do tego będziemy potrzebowali pacy i siatki do szlifowania gładzi o gramaturze 100- 150. Kiedy już zeszlifujemy i wyrównamy ścianę, całość musimy dobrze odkurzyć. Pozostaje nam jeszcze sprawdzenie jakości szlifu, czyli gładkości ściany. Równolegle do ściany przykładamy latarkę. Jej światło umożliwi nam dokładne sprawdzenie nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.
Kiedy już całość jest dobrze wyszlifowana i oczyszczona, to teraz możemy pomalować ścianę.
Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?
Uzupełnianie ubytków w ścianie dużych rozmiarów wymaga użycia mineralnych mas szpachlowych na bazie cementu lub gipsu ( w zależności od rodzaju tynku na ścianie). Ten rodzaj tynków charakteryzuje się większą twardością i spoistością z murem. Jeżeli obrażenia ściany są dość rozległe, czyli znajduje się na niej wiele dziur i pęknięć, to warto rozważyć zdjęcie starych tynków i położenie nowych.