Współczesne aranżacje wnętrz stawiają na odważne i awangardowe stylizacje. W tym wypadku liczy się pomysłowość i kreacja, która pozwala na tworzenie nie raz bardzo odjazdowych rozwiązań w naszym wnętrzu. Niemniej jednak nadal obowiązuje swego rodzaju estetyka, pewien ład i usystematyzowany charakter samego wnętrza. Ten ostatni określa sam styl, w jakim zostało ono zaaranżowane.
Zatem pomimo szerokiej gamy rozwiązań aranżacyjnych, możliwości twórczych, każde wnętrze jest dopasowane do konkretnego stylu. Czasem te style mieszają się ze sobą, ale i tak tworzą jedną uporządkowaną całość. Zobacz jakie stylizacje obecnie są trendy w aranżacji wyposażenia wnętrz.
Styl nowoczesny
Pod tym hasłem kryje się wszystko, co jest związane z modernizmem i funkcjonalnością samego wnętrza. Można opisać je trzema hasłami- przestronne, przejrzyste i proste. Wnętrza w stylu nowoczesnym są oszczędne w formie, przy tym funkcjonalne i pozbawione zbędnych dekoracji. Niektórzy określają je mianem surowych i bez charakteru. Co nie do końca jest prawdą, ponieważ samą ideą takiego wnętrza są dodatki, które wprowadzają odpowiedni klimat. A jak wiadomo, dodatki można zmieniać, dzięki temu nadawać takiemu wnętrzu innego charakteru. Zatem nowoczesne stylizacje tak naprawdę dają spore pole do popisu swoim mieszkańcom.
Nowoczesny styl stawia na funkcjonalność użytkowania wnętrza i możliwość swobodnej zmiany aranżacji poprzez wprowadzanie różnych dodatków, które nadają charakteru wnętrzu.
Styl skandynawski
Moda na ekologiczne rozwiązania we wnętrzu funkcjonuje nie od dziś. Styl skandynawski jest odzwierciedleniem stylu nowoczesnego, to co go od niego odróżnia to naturalne barwy i materiały. Styl skandynawski tworzy proste i oszczędne formy, ale które mają za zadanie wykreować przytulne i swobodne wnętrze. Tak, aby każdy w nim czuł się dobrze. Ważnym aspektem jest tutaj ilość światła, dlatego dominantami są barwy bieli i sosnowe drewno. Z tego też względu ten styl cieszy się dużą popularnością w polskich domach.
Styl industrialny (loftowy)
Kolejnym nowoczesnym stylem jest styl loftowy, który doskonale wpisuje się w małe miejskie mieszkanka. Swój początek miał w USA w latach 50-tych XX wieku. Wtedy to zagospodarowywano opuszczone fabryki i wykorzystywano charakterystyczne elementy tych pomieszczeń, takie jak: metal, cegła, szkło, beton, fabryczne lampy, wielkie okna itp. W Polsce tego typu stylizacje po raz pierwszy pojawiły się w latach 90-tych XX wieku. I obecnie swoim charakterem nawiązują do wielkich fabryk z połowy XX wieku. Sam styl idealnie przystosował się do współczesnych mieszkań w bloku.
Styl eklektyczny
Styl eklektyczny przedstawia swego rodzaju chaos aranżacyjny, będący połączeniem wielu stylów. Na ogół klasycznych z nowoczesnymi. Jeszcze parę lat temu w aranżacjach nowoczesnych wnętrz pojawiały się kryształowe lampy, rodem z epoki wiktoriańskiej, czy inne dekoracje wywodzące się z XIX i początku XX wieku. Takie wnętrza tworzyły miszmasz stylizacyjny, który nazwano eklektycznym. Ale pomimo tego całego chaosu urządzenie mieszkania, czy domu w takiej stylizacji nie jest aż tak łatwe. Sam styl daje duże możliwości twórcze naszej wyobraźni, ale wszystko musi być wykonane z wielkim wyczuciem smaku, gdyż balansuje on na granicy kiczu i stylowego chaosu.
Styl glamour
Styl glamour to przepych i luksus, który przejawia się w błyszczących i ekskluzywnych dodatkach. Tutaj główną rolę gra satyna, kryształy, błyszczące i polerowane fronty mebli, polerowany metal. Zatem połysk i blicht w jednym wydaniu. Glamour nawiązuje do hollywoodzkich mieszkań i domów gwiazd filmowych z pierwszych stron gazet z połowy XX wieku. W swojej aranżacji przypomina on styl klasyczny w nowoczesnej ekspresji.
Co przejawia się w pikowanych i dużych miękkich welurowych kanapach i fotelach, kryształowych lampach, błyszczących stalowych dodatkach, wielkich frezowanych lustrach, szklanych stolikach kawowych oraz w wielkich i wygodnych łożach, zaaranżowanych z wielkim przepychem i bogactwem. Niemniej jednak jak każdy styl, również ten wymaga umiaru i rozwagi, ponieważ z luksusem i błyskiem można łatwo przesadzić.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Kb.pl.