10 sposobów na perfekcyjne mycie okien

Okna są wizytówką naszego domu. Dlatego utrzymanie ich czystości oraz lśniących i bez smug, ma znaczenie dla każdej gospodyni domu. Niemniej jednak zabieg mycia okien nie jest jednym z naszych ulubionych. Aczkolwiek do skomplikowanych nie należy, ale samo przedsięwzięcie może nie dać takich rezultatów, jakie byśmy oczekiwali. Dlatego przedstawię wam  10 dobrych sposobów na mycie okien, które można wykorzystać we własnym domu.

10 skutecznych sposobów na mycie okien

Oto 10 najbardziej popularnych metod mycia okien, które już sprawdziły się w naszych domach.

Klasyczna metoda mycia szyb

Ciepła woda i płyn do mycia naczyń oraz czysta bawełniana szmatka jest najczęściej preferowaną metodą do czyszczenia okien. Uważana za najprostszą i najskuteczniejszą. No ale czy rzeczywiście może nam umyć okna bez smug ? Lepsze efekty są, gdy zastosujemy płyn do mycia okien, który pozostawi okna nie tylko czyste, ale i lśniące oraz wypolerowane. Na ogół te preparaty są w stanie spełnić te wymagania.

Ściereczki do mycia okien

Nawilżona ściereczka do mycia okien i ciepła woda mogą załatwić  sprawę. Takie szmatki kosztują od 3 zł do 30 zł. Jak twierdzą gospodynie domowe, nic więcej już nie potrzeba.

Mycie okien octem

5 litrów wody i pół szklanki octu, to domowy sposób na mycie okien. Ocet jako naturalny i doskonały środek myjący, usunie z szyb tłusty osad i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Po wymyciu okna należy użyć ściągaczki.

Papier i gazety

Stara metoda, polegająca na tym, że zamiast szmatki używamy gazety lub ręcznika jednorazowego.  Praktykowana szczególnie przez starsze pokolenie. Jak mówią moi dziadkowie, o smugach i zaciekach nie ma mowy.

Ściereczki z mikrofibry

Ściereczki z mikrofibry do czyszczenia okien bez pozostawiania paprochów i włosków na szybie. Co prawda producenci zarzekają się, że nie trzeba stosować żadnych płynów, ale przy dużych zabrudzeniach bez płynu nie da rady. Idealna do wycierania na sucho okna po umyciu.

Myjki parowe

To hit ostatnich czasów. Czyszczenie okien i nie tylko bez używania detergentów i specjalnych ścierek. Para zbiera wszystkie osady i pozostawia czyste i lśniące szyby. Ponadto dzięki parze ramy okien łatwiej doczyścić niż szmatką oraz  wodą i detergentem. Profesjonalne myjki kosztują kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale to wydatek na lata.

  Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Domowe sposoby

Sekrety czyszczenia

Zamiast używać specjalistycznych płynów, które myją okna bez smug, można umyć je dowolną metodą, a potem przetrzeć szmatką z irchy. Ircha doskonale usuwa smugi i zacieki na oknach.

Denaturat do mycia okien

Mieliśmy już ocet, teraz przyszedł czas na denaturat. Do 3 litrów wody dodajemy jedną czwartą szklanki denaturatu. Aby uzyskać połysk, to na koniec doczyścimy szyby nylonowymi rajstopami.

Sok z cytryny

To metoda dla tych, co nie lubią zapachu octu. Zamiast octu dodajemy soku z cytryny. Na 1 litr wody dajemy 2 łyżki soku. Świetnie  usuwa tłuste zacieki, sadzę oraz inne poważne zabrudzenia.

Płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy dedykowany jest do usuwania osadów z szyb samochodowych. No ale też dobrze się sprawdza w przypadku naszych domowych okien. Płyny do spryskiwaczy doskonale radzą sobie z osadami i zanieczyszczeniami miejskimi oraz owadami. Idealnie usuwają brud i kurz, a także mają jeszcze jedną zaletę. Otóż naszym oknom nadają właściwości szyb samochodowych. Kurz na nich osiada wolniej, a woda spływa na dół, nie tworząc na szybie kropelek, które po zaschnięciu pozostawiają plamy.

Czym myć okna?

Każda gospodyni domowa dobrze wie, że dobry preparat do mycia okien oszczędzi nam czasu i wysiłku sprawiając, że wszystkie lustra, okna i wszelkiego rodzaju przeszklenia będą lśniły. Niemniej jednak nie ma doskonałych środków do mycia szyb, bo każde okno ma inne potrzeby, a tym samym jego właściciele stawiają różne przed nimi wymagania.

Dobre płyny do mycia okien bazują na wodzie, occie, alkoholu, amoniaku, kwasku cytrynowym i mlekowym oraz aromatyzatorach. Generalnie to alkohol i kwaski skutecznie odtłuszczają i czyszczą szyby. Sama się o tym przekonałam. Ponadto preparaty z alkoholem w dużej mierze lepiej odparowują i  nie pozostawiają smug, ani zacieków na oknie. Idealnie się nadają do mycia okien w słoneczne dni. Na słońcu związki alkoholu szybciej się ulatniają i pozostawiają przejrzysta tafle szkła.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płynu do mycia okien z antyparą. Taki środek zapobiega zaparowaniu okien oraz osadzaniu się kropel deszczu na oknie.

Niektóre płyny do czyszczenia okien mają również w swoim składzie silikony, czyli składniki ułatwiające mycie. Umożliwiają one łatwiejsze rozprowadzenie preparatu oraz nie pozostawiają smug.

  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 sprawdzonych sposobów na plamy z tuszu

Według specjalistów dobry płyn do mycia okien powinien zawierać co najmniej 5% składników aktywnych w swoim składzie, aby czyszczenie okien było dla nas przyjemnością.

Mycie okien bez smug

To, co najbardziej lubimy w naszych oknach to wypolerowane i całkowicie przezroczyste szyby, szczególnie kiedy zaświeci na nie słońce. Samym myciem nie otrzymamy tego efektu. Zatem podpowiemy, jak myć okna bez smug.

Dla idealnego wyglądu okna warto je wypolerować. Do tej czynności najlepiej użyć tkanin takie jak:

  1. Rajstopy- W każdym domu praktycznie znajdzie się para podartych nylonowych rajstop. Można je wykorzystać do wypolerowania szyb. Rajstopy ze względu na rodzaj materiału nie zostawiają żadnych włókien na oknie.
  2. Gazeta- do polerowania nadaje się zwykła gazeta, natomiast absolutnie nie  kolorowe czasopismo. Taka przeczytana prasówka doskonale chłonie wodę. Przed zabiegiem polerowania, z gazety robimy słusznych rozmiarów kulę oraz zaginamy wszystkie rogi, aby nie porysowały szyby.
  3. Pieluszka tetrowa lub bawełniana koszulka dziecięca. Tkaniny dla dzieci wykonane z miękkich i wysokogatunkowych włókien, doskonale polerują i nie pozostawiają smug.
  4. Płyn do płukania tkanin. Do miski z wodą wlewamy niewielką ilość płynu. Przecieramy szyby i wycieramy do sucha. Płyn do płukania tkanin ma właściwości antyseptyczne, które  przez jakiś czas będą chroniły nasze okno przed osiadaniem kurzu i pyłków.

Jak umyć ramy okienne?

Sposób mycia ram okiennych w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego są one zrobione. I tak:

Mycie ram drewnianych

Ten rodzaj ram myjemy ciepła wodą z niewielką ilością łagodnego detergentu, typu płynu do mycia naczyń. Na drewno nie można stosować preparatów zawierających amoniak, ponieważ niszczą drewno i lakier. Ramę drewnianą po umyciu, warto zabezpieczyć środkiem ochronnym do drewna. Ramy drewniane myjemy dwa razy w roku.

Mycie ram aluminiowych

Ten rodzaj ram łatwo zniszczyć. Z tego tez względu nie stosujemy żadnych żrących środków chemicznych oraz ostrych szczotek, czy druciaków. Do mycia możemy użyć gąbki, miękką ściereczkę oraz wodę z odrobiną łagodnego detergentu. Po umyciu ramy przecieramy ją suchą szmatką.

Ramy z PCV

Obecnie najczęściej spotykane ramy okienne w naszych domach, biurach i zakładach pracy. Ten rodzaj ram łatwo ulega zarysowaniom, więc  do ich mycia wykluczone są myjki i szczotki gruboziarniste i twarde. W tym wypadku zalecana jest miękka gąbka i woda z płynem do mycia szyb.

  Pranie firanek - jak to robić? Praktyczne rady

Czego nie robić przy myciu okien?

Perfekcyjna Pani Domu Małgorzata Rozenek-Majdan radzi, aby  myć okna w pochmurne dni, a nie zostawiać ten zabieg pielęgnacyjny na ciepły słoneczny dzień.  Słońce powoduje, że woda na tafli szkła szybko zasycha i powstają smugi na świeżo umytym oknie.

Pani Małgorzata również ostrzega przed myciem okien w zimne i mroźne dni. Niska temperatura powoduje, że szkło staje się bardziej kruche i delikatne. Nieostrożny ruch lub mocniejsze dociśniecie szmatką, może spowodować pęknięcie.

Przed rozpoczęciem czyszczenia okien, nie należy ich przecierać suchą szmatką, czy papierem. Niewielkie drobinki, które osiadły na oknie mogą porysować tafle szkła. Rozpoczynając mycie okien od mycia szyb, to jak zadanie sobie podwójnej pracy. Po umyciu ram i tak będzie trzeba jeszcze raz umyć szyby. Dlatego najpierw myjemy ramy, a potem czyścimy szyby.

Czyszczenie okien jest bardzo wyczerpującą pracą. Jeżeli masz zamiar to zrobić po ciężkim dniu pracy lub gdy masz obniżoną kondycję i nastrój, to nie gwarantuje ci sukcesu, że uda ci się wyczyścić okna, tak jakbyś tego chciała. Z tego też względu, planując mycie okien, wybierz dzień, kiedy będziesz w domu zrelaksowana i wypoczęta. W trakcie wykonywania tej czynności włącz sobie dobrą muzykę i do dzieła.