Próba pozbycia się kuny od kilku miesięcy nie przynosi efektów? Te szkodniki są wyjątkowo bystre i trudno się ich pozbyć. Znamy jednak na nie kilka sposobów! Na początku warto dowiedzieć się o nich więcej. Przedstawiamy przydatne informacje, które pomogą w pozbyciu się kuny.
Czy kuna jest pod ochroną? Wyjaśniamy, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia
Kuna jest niepozornym zwierzęciem – dorosły osobnik ma ok. 50 cm długości, waży od 1,5 do 2 kg i może żyć nawet 10 lat. Chociaż kuna jest niewielka, przynosi spore szkody. Co gorsza, nie boi się ludzi. W jakich miejscach lubi się lokować? Te gryzonie chętnie zamieszkują poddasza, strychy, piwnice, garaże, a także stodoły – występują nie tylko na obszarach miejskich, ale także na wsi.
Wiele osób zastanawia się, czy kuna jest pod ochroną, bo takie informacje można znaleźć w internecie. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą. Kuna jest prawnie uznana za zwierzynę łowną, ale można na nią polować jedynie w wyznaczonym okresie, jeśli posiada się uprawnienia myśliwskie. Osoby, które ich nie mają, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, mogą ponieść odpowiedzialność karną za zabicie kuny. Z tego powodu zaleca się inne metody walki ze szkodnikiem.
Jak poradzić sobie z kuną?
Na początku warto zabezpieczyć budynek i wszelkie szczeliny, przez które szkodnik dostaje się do środka – dzięki temu odetniemy mu drogi ucieczki i upewnimy się, że kolejna kuna nie osiedli się w naszym domu. Kolejnym krokiem jest pozbycie się szkodnika z posesji.
Niektórzy wykorzystują w tym celu specjalne spraye zapachowe, które mają zniechęcać zwierzę do osiedlenia się w danym miejscu. Inną metodą walki z kuną są elektryczne odstraszacze, które emitują nieprzyjemne dla nich dźwięki – jednak kuny powoli się do nich przyzwyczajają, dlatego te rozwiązania nie zawsze się sprawdzają. Za najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kuny uważa się pułapkę żywołowną, chociaż polowanie na szkodnika może trwać miesiącami.
Firmy likwidujące kuny – czy warto się do nich zgłosić i czy to się opłaca?
Chociaż kuna nie zaatakuje człowieka, jest niezwykle uciążliwa. Aktywność wykazuje w nocy, może więc hałasować, co utrudnia domownikom sen. Zostawia też resztki pożywienia i nieprzyjemny zapach. Jednak to nie jedyne powody, dla których gryzoń uprzykrza ludziom życie. Kuna jest sprawcą rozmaitych szkód:
- niszczy izolację cieplną i instalacje elektryczne;
- przegryza kable i przewody hamulcowe w samochodach;
- jest niebezpieczna dla niewielkich zwierząt gospodarskich i domowych, na które lubi polować i może przenosić wściekliznę.
Właśnie dlatego warto wytępić kunę szybko i skutecznie, co nie jest łatwe, jeśli działamy na własną rękę. Wyjątkowo trudno pozbyć się tych szkodników z dużych gospodarstw wiejskich – w Polsce mamy ich aż 1317 tysięcy. To powód, dla którego warto zwrócić się do firmy zajmującej się zwalczaniem kun, takiej jak Stander: https://www.stander.pl/uslugi/odawianie-zwierzat/.
Specjaliści mają duże doświadczenie w walce z wszelkimi szkodnikami, dlatego dzięki ich pomocy zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów, a także pieniędzy wydanych na naprawy.
Trudno dokładnie oszacować, ile kosztuje odłowienie kuny przez firmę DDD, jednak w różnych miastach ta cena waha się od 930 do 1300 zł. Ostateczna wycena będzie zależała m.in. od liczby szkodników i nakładu pracy, jednak możemy mieć pewność, że będzie w nią wliczony koszt wykonania usługi, wykorzystanych materiałów i wywozu zwierzęcia poza teren posesji.
Warto zająć się kuną jak najszybciej – zanim zdąży się zadomowić się na stałe i rozmnożyć.