Zatkany zlew w kuchni to zmora wielu osób. Zaczyna się dość niewinnie bulgotaniem, a potem woda nie spływa tak, jak powinna i zalega w zlewie. Z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach. To właśnie oznaka zatkanego zlewu. Resztki jedzenia, włosy, tłuszcz, które dostają się do syfonu, powodują częściowe lub całkowite zatkanie zlewu. Każdy z nas zapewne to przeżywał i często starał się temu zaradzić. Czasami bezskutecznie. Zatem jak skutecznie odetkać zlew, dowiesz się w tym artykule.
Przyczyny zatkanego zlewu – jakie są?
Przyczyn niedrożności zlewu jest wiele. Prowadzą one do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania odpływu wody. Do tych najczęściej pojawiających się w naszym domu należą:
- zaleganie resztek jedzenia, piasku, farby, włosów itp.
- gromadzenie się tłuszczu
- zatkanie dopływu drobnym przedmiotem
- kamień osadzający się na ściankach rur
- wady montażowe.
Niestety, ale często zapchany zlew wynika ze złych nawyków domowników. Odkładanie do zlewu talerzy z resztkami jedzenia, wylewanie oleju po smażeniu do zlewu, czy częste stosowanie środków do udrażniania rur. Zatem tych przyczyn można uniknąć, regularnie sprawdzając stan instalacji oraz wdrożyć kilka zasad, związanych z odpowiedzialnym użytkowaniem instalacji odpływowej zlewu.
Czasem może się zdarzyć, że niedrożność zlewu wynika z błędów montażowych. Na przykład krzywe przyłącza lub zastosowanie niewłaściwego rodzaju rur. Wtedy trzeba naprawić lub wymienić cały odpływ.
Jak skutecznie odetkać zlew?
Oczyszczanie syfonu
Zapchana umywalka to nie koniec świata. Możemy sami odetkać zlew. Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie syfonu, gdyż w tym miejscu właśnie gromadzą się nieczystości i są powodem zatkanej umywalki. Na ogół syfon wykonany jest z tworzywa sztucznego. Dlatego nie powinniśmy mieć z tym problemu.
Warto przed odkręceniem samego syfonu, podłożyć miskę pod miejsce jego założenia. Do niej będzie spływała brudna woda i zanieczyszczenia. Warto też zajrzeć do rury poziomej, która wychodzi ze ściany, ponieważ tam też gromadzi się warstwa osadu.
Nieczystości wyrzucamy do śmietnika i wypłukujemy syfon pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Poziomą rurę można oczyścić za pomocą patyczka owiniętego szmatką lub szczotką do butelek.
Przepychanie zlewu za pomocą przepychaczki sanitarnej
Innym sposobem na pozbycie się zalegających nieczystości w rurach i syfonie jest przepychanie zlewu za pomocą gumowej przepychaczki. Jeżeli chcemy zatkany zlew w kuchni odetkać przepychaczką, to należy postępować następująco:
- Napełniamy zlew wodą. Jeżeli mamy zlew dwukomorowy, to napełniamy wodą dwie komory (o ile są podłączone do jednego syfonu).
- Zatykamy otwory przelewowe. Część wody niech wleci do odpływu.
- Przykładamy kielich przepychacza do otworu odpływowego.
- Przepychacz delikatnie wciskamy, a następie mocno go wyciskamy w górę, aby zanieczyszczenia wypłynęły na powierzchnię.
- Zbieramy zanieczyszczenia i czynność powtarzamy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
Niewłaściwe posługiwanie się przepychaczem, może spowodować, że zanieczyszczenia zostaną przemieszczone głębiej. To zaś wywoła większą awarię, ponieważ przejdą w trudno dostępne miejsca.
Odetkanie zlewu sodą oczyszczoną
Jeżeli szukamy lepszego sposobu niż przepychanie zlewu, to zawsze pod ręką jest soda oczyszczona. Soda kuchenna również może być środkiem, który pomoże nam odetkać zatkany zlew. W tym celu do odpływu wsypujemy ok. ½ szklanki sody i zalewamy mniej więcej taka samą ilością wody. Odczekujemy ok. 15 minut. Po tym czasie spłukujemy całość wodą i sprawdzamy, czy ta metoda przyniosła pożądany efekt.
Odetkanie zlewu octem
Jeżeli nie mamy pod ręką sody oczyszczonej, to można tę czynność wykonać octem. Do odpływu wlewamy ok ½-1 szklanki octu i również odczekujemy ok. 15- 30 minut. Po tym czasie całość spłukujemy.
Sprężyna kanalizacyjna
Gdy zator jest dość głęboki, to w tym momencie pomoże sprężyna kanalizacyjna zwana żmiją. W sklepach gospodarstwa domowego znajdziemy żmije w rozmiarach od 1,5 m do 5 metrów. Średnice takich żmij wahają się od 4 do 5 mm. Do tej czynności potrzebne są dwie osoby. Jedna trzyma sprężynę, a druga ją wkręca. Przed rozpoczęciem operacji, należy zdjąć syfon. Po wkręceniu spiralnego drutu trzeba go odkręcić w przeciwną stronę. Żmija jest bezpieczna dla każdej kanalizacji. Niemniej jednak trzeba uważać, jak się jej używa w starym budownictwie.
Kret do rur
Skutecznym i znanym od kilkudziesięciu lat środkiem na zapchane rury jest Kret. Najlepiej używać tego w granulkach. Do otworu wlewowego wsypujemy kreta i pozostawiamy tak instalację na pewien czas (ok. 10-15 minut). Przy tym preparacie trzeba zachować środki
Jak zapobiegać zatykaniu się zlewu?
Działania prewencyjne są najskuteczniejszym sposobem na to, aby nasz zlew w kuchni się nie zapychał. Oto kilka zasad, które warto wdrożyć w nawyki domowników, żeby potem nie mieć kłopotów z zapchaną umywalką.
- Nie wrzucaj resztek jedzenia, fusów, ziół, gorącego tłuszczu oraz innych stałych przedmiotów do zlewu. Na ogół traktowanie zlewu w kuchni, jak przysłowiowego śmietnika jest powodem, że wcześniej czy później mamy problem z zapchaną umywalką.
- Kiedy używasz zmywarki, to pamiętaj, aby zawsze w niej była sól. Taką sól do zmywarki kupisz praktycznie w każdym sklepie wielobranżowym, czy w typowej spożywczej sieciówce. Sól zmiękcza wodę, ale też zapobiega gromadzeniu się osadów w rurach kanalizacyjnych.
- Na wlew zlewu załóż sitko. Takie sitko do otworu zlewowego dostaniesz w każdym sklepie gospodarstwa domowego. Koszt jest minimalny, a powinno pasować do większości zlewów. Dzięki niemu większość odpadów będzie gromadziła się na sitku, z którego potem łatwo je będzie usunąć do kosza. Obecnie większość zlewów, które możemy kupić w sklepach, wyposażona jest w tego typu zabezpieczenia.
- Innym sposobem na resztki jedzenia w zlewie jest zaopatrzenie się w rozdrabniacz zlewozmywakowy. To jest swego rodzaju młynek, mielący odpady, trafiające do kanalizacji. W ten sposób resztki nie będą zalegać w rurach.
Metod na udrożnienie zatkanego zlewu w kuchni jest bardzo dużo. Niemniej jednak nie każda może zadziałać na dany problem. Ale w razie awarii zlewu w kuchni, warto z nich skorzystać. Jeżeli jedna nie zadziała, to można spróbować kolejną. Niemniej jednak jak sytuacja będzie się dość często powtarzać, to warto wezwać specjalistę hydraulika. Dlatego, gdyż problem może być bardziej poważny, niż nam się wydaje. Jeżeli zlew się często zapycha, a powyższe metody działają tylko zaradczo, to może się okazać, że zator jest dość poważny i nie tkwi w samym syfonie, a w rurach kanalizacyjnych. Wtedy może pomóc tylko dobry hydraulik.