Trawnik to jeden z elementów architektury ogrodu, którego nie może zabraknąć przy naszym domu. Trawa umożliwia rekreacyjne spędzanie wolnego czasu, jest bezpiecznym miejscem zabaw naszych dzieci, tam też spędzamy wolne letnie dni, aby odpocząć i nacieszyć się naszym ogrodem. Niemniej jednak, aby nasza murawa pięknie się prezentowała i spełniała swoje zadania, potrzebuje być odpowiednio wysiana i pielęgnowana.
Zakładanie trawnika wydaje się sprawą dość prostą, ale tak naprawdę zapominamy o wielu sprawach przy realizowaniu tego zadania. Zobacz jak założyć trawnik i jak dbać o niego.
Zakładanie trawnika – kiedy najlepiej to zrobić?
Kiedy zakładać trawnik ? Otóż zakładamy go wtedy, gdy wykonamy niezbędne prace instalacyjne na naszej posesji, po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu oraz ułożeniu nawierzchni w naszym ogrodzie. Jeżeli te prace mamy już ukończone wtedy możemy wyznaczyć miejsce na nasz trawnik. Jeżeli chodzi o termin zakładania trawnika, to najlepszym terminem jest wiosna lub późne lato. Wszystko zależy od tego, czy chcemy nasz trawnik wykonać z wysiewu nasion trawy, czy z rolki.
Trawnik z siewu zakładamy wiosną w kwietniu lub na początku maja. Ten czas jest optymalny dla wzrostu młodej trawy, ponieważ temperatury są co najmniej do 10 st. C, a ziemia jest już w miarę obeschnięta. Kolejnym dobrym terminem jest koniec lata, czyli sierpień do końca września. W tym okresie jest jeszcze ciepło, ale nie ma już upałów, a podłoże jest wystarczające wilgotne.
Latem trawa wymaga częstego podlewania lub codziennego zraszania. Siewki są bardzo wrażliwe na suszę.
Trawnik z rolki można rozkładać wiosną, latem lub jesienią. Trawa z rolki jest już wyrośnięta, a tym samym bardziej odporna na mróz, niż delikatne źdźbła trawy. Z tego też względu można go również układać w listopadzie.
Jak założyć trawnik krok po kroku?
Pierwszym krokiem jest wytyczenie odpowiedniego miejsca pod trawnik. Warto przy tym wspomnieć, że naszą przyszłą murawę należy odgrodzić od upraw oraz innych rabat w naszym ogrodzie, na których będziemy sadzili inne rośliny.
Niezależnie czy mamy zamiar założyć trawnik z wysiewu nasion, czy z rolki, to musimy rozpocząć ten proces od pewnych pracy przygotowawczych pod naszą przyszłą murawę. Prace te wiążą się z przygotowaniem podłoża pod trawnik.
Przygotowanie podłoża pod trawnik
Ten etap jest jednym z najważniejszych zabiegów, który musimy wykonać pod naszą przyszłą murawę, ponieważ on decyduje o powodzeniu naszego przedsięwzięcia. Trawa z siewu lub z rolki potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju. Zatem przed ułożeniem lub wysianiem trawy, należy wykonać następujące czynności:
1. Oczyszczanie terenu pod trawnik
Usuwamy gruz, kamienie, śmieci, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Elementy te mogą utrudniać wzrost trawy oraz być źródłem chorób szpecących trawnik.
2. Układamy instalacje
Ten etap wykonujemy, gdy mamy w zamiarze na terenie trawnika kłaść jeszcze jakiekolwiek instalacje np. kable elektryczne, rury do drenażu lub instalacje nawadniające nasz trawnik.
3. Przekopywanie ziemi pod trawnik
Ziemię przekopujemy na głębokość szpadla, dokładnie ją odwracając. Przy okazji usuwamy kamienie, korzenie roślin (chwastów), które jeszcze pozostały w ziemi. Jeżeli ziemia jest zbyt luźna (piaszczysta) lub bardzo ciężka (gliniasta), to przed przekopanie należy ułożyć warstwę 10- centymetrową kompostu i w trakcie przekopywania wymieszać ją z podłożem. Możemy też dodać ziemię organiczną lub piasek w zależności od potrzeb i wszystko razem wymieszać. Przy dużych trawnikach czynność przekopywania najlepiej wykonać glebogryzarką, która spulchni i wymiesza podłoże. Po przekopaniu usuwamy kamienie oraz pozostałości po przekopaniu gruntu, które się jeszcze pojawiły. Następnie wyrównujemy powierzchnię poprzez plantowanie i wałujemy ciężkim wałem, aby uzyskać równą powierzchnię.
4. Sprawdzamy rodzaj podłoża
Pod trawnik najlepsza jest gleba dobrze przepuszczalna piaszczysto- gliniasta. Taka warstwa powinna mieć ok. 20- 30 cm, a pod nią dobrze przepuszczalne podglebie. Gdy ziemia jest zbyt gliniasta, to należy dodać żwir frakcji 0-4 mm. W ten sposób poprawimy warunki powietrzno- wodne podłoża. Dzięki temu umożliwimy korzeniom trawy dobrze się rozrastać. Gdy ziemia jest słaba i piaszczysta, to warto dodać podłoże kompostowe lub odpowiednią ilość torfu, aby zwiększyć zawartość próchnicy w glebie. W ten sposób wzbogacimy ją o składniki odżywcze oraz poprawimy jej wilgotność. Dzięki temu młoda trawa będzie miała dostęp do składników odżywczych.
5. Sprawdzanie odczynu podłoża
Trawa potrzebuje ziemię lekko kwaśną w zakresie pH 5,5- 6,5. Kwasowość ziemi możemy sprawdzić pH- metrem lub próbkę gleby oddać do Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Gdy odczyn ziemi jest niższy, to należy wykonać zabieg wapnowania.
6. Wyrównywanie terenu pod trawnik
Po uzdatnieniu i spulchnieniu podłoża grabiami rozbijamy grudy ziemi. Powierzchnia pod trawnik powinna znajdować się na poziomie graniczącym z nią nawierzchnią i obrzeżami. Może być ona również nieco powyżej. Ziemię należy tak wyrównać, aby teren nie miał dołków ani garbów, które mogą powodować zbieranie się wody i utrudniać w przyszłości koszenie trawy. Następnie ubijamy powierzchnię. To bardzo ważna czynność. Na niewielkiej powierzchni trawnika możemy ją udeptać miejsce przy miejscu. Na dużym terenie należy użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz po powierzchni przeznaczonej pod trawnik.
7. Kształtowanie terenu trawnika
Trawnik powinien być płaski. Niemniej jednak możemy mu nadać lekki spadek ok. 1-3 %, który ułatwi powierzchniowy spływ wody. Jeśli nasz teren jest duży, to może być lekko pofałdowany. Nachylenie nie powinno przekraczać 3%.
8. Wykańczanie brzegów trawnika
Na tym etapie umieszczamy w ziemi obrzeża, które będą służyły jako granice naszego trawnika. Obrzeża mają również za zadanie ograniczenie przenikania trawy na inne obszary działki.
9. Usuwanie chwastów
Gdy teren był mocno zachwaszczony, to pomimo uprzedniego odchwaszczenia, część roślin pozostała w ziemi. Teren możemy zostawić odłogiem na 3-5 tygodni i systematycznie usuwać rośliny w ziemi. Jeżeli zależy nam na czasie, to tydzień przed siewem lub układaniem trawnika, można go opryskać środkiem chwastobójczym.
10. Nawożenie
Nawożenie wykonuje się tydzień przed siewem lub ułożeniem darni w rolkach. Stosujemy nawozy do trawników. W tym wypadku warto użyć siewnika do nawozów. Po nawożeniu podłoża, wierzchnią warstwę ziemi mieszamy z nawozem, delikatnie ja grabiąc i obficie podlewając. Kilka dni przed siewem stosujemy nawozy wieloskładnikowe z azotem, zwiększoną zawartością fosforu i potasu. Taka mieszanka pobudzi naszą trawę do wzrostu. Jeżeli nie wiesz jaki nawóz wybrać, to skonsultuj się ze specjalistą, w kwestii doboru właściwego nawozu do danego rodzaju podłoża oraz metody zakładania trawnika. W przypadku metody siewu z nasion istotną sprawę stanowi właściwe dawkowanie nawozu. W tym wypadku stosuje się tzw. nawozy startowe, które są odpowiednie w okresie wschodzenia nasion i w pierwszej fazie wzrostu trawy.
Tak przygotowane podłoże nadaje się do wysiewu nasion trawy lub układania jej z rolki. Zanim dokonasz wyboru odpowiednich gatunków traw, zastanów się, jaką rolę ma pełnić twój trawnik. Trawniki mogą być estetyczną i dekoracyjną formą w naszym ogrodzie, wtedy to nie są one przystosowane do ich deptania. Natomiast trawniki rekreacyjne i sportowe składają się z gatunków traw, które doskonale znoszą po nich chodzenie. Niezależnie na jaką murawę się zdecydujesz, w przyszłości będzie ona wymagała odpowiedniej pielęgnacji.
Sposoby na założenie trawnika
Mamy dwie metody zakładania nowego trawnika. Możemy po prostu wysiać nasiona na uprzednio przygotowanym podłożu lub założyć trawnik z rolki. Ta druga metoda daje nam tzw. efekt natychmiastowy i jest szczególnie polecana dla ogrodników amatorów.
Zakładanie trawnika z siewu
W sprzedaży mamy szeroki asortyment mieszanek traw, dedykowanych do trawników usytuowanych na miejscach słonecznych, w cieniu lub narażonych na wysychanie. Możemy nabyć mieszanki traw na murawy ozdobne, rekreacyjne, rekreacyjne w cieniu itp. Zatem trawnik siany możesz założyć niemal w każdym miejscu. Każde z oferowanych gatunków traw ma swoje wymagania glebowe, rodzaj nasłonecznienia i sposób użytkowania. Zatem rodzaj traw możesz też dobrać do typu podłoża, jaki posiadasz na swojej działce. Kiedy już dobierzesz odpowiedni zestaw nasion, to czas się zastanowić, jaką ich ilość wysiać. Na 100 m2 trawnika potrzeba ok. 2,5- 3,5 kg mieszanki nasion traw. Gdy użyjesz ich mniej, to trawa z czasem się zagęści, ale na początku będzie rzadka i podatna na przyrost chwastów. Kupując gotowe mieszanki nasion, zwróć uwagę na datę przydatności. Po terminie zdolność kiełkowania nasion maleje i to, co roku o kilkadziesiąt procent. Zatem kupuj świeże mieszanki traw, wtedy masz gwarancję, ze trawa pięknie ci wykiełkuje.
Siew nasion wykonujemy podczas bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogody. Przed rozpoczęciem siewu, wierzchnią warstwę ziemi wzruszamy grabiami, przy tym nie powodując żadnych zagłębień i nierówności. W ten sposób nasiona będą mogły być przykryte. Nasiona siejemy równomiernie, na już przygotowanym podłożu, które powinno być lekko wilgotne. Możemy siać je ręcznie lub przy pomocy siewnika. Na brzegach trawnika wysiewamy dwukrotnie więcej nasion, ponieważ praktyka mówi, że w tych miejscach potem trzeba dosiewać nasiona. Dla równomiernego wysiania nasion dzielimy je na dwie porcje. Jedną wysiewamy, idąc wzdłuż, a drugą w poprzek wyznaczonego terenu. Po wysianiu powierzchnię trawnika delikatnie zagrabiamy tak, aby przykryć wysiane nasiona warstwą ziemi o grubości ok. 1 cm. Następnie wałujemy teren i podlewamy rozproszonym strumieniem wody. Kiełkujące nasiona nie są odporne na suszę, więc w tym czasie trzeba dbać o to, aby podłoże było stale wilgotne. Trawa kiełkuje po ok. dwóch tygodniach.
Zakładanie trawnika z rolki
Trawa z rolki przeznaczona jest na stanowiska nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne. Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik rósł w innych warunkach, to należy odpowiedni rodzaj traw zamówić u producenta. Zakładanie trawnika z rolki skraca czas oczekiwania na efekt końcowy. Niemniej jednak o trawę z rolki trzeba odpowiednio dbać, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie podczas letnich upałów może zniszczyć efekty naszej pracy. Darń musi być zdrowa, jednolicie zielona bez łysin i chwastów. Nasza trawa z rolki powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Rolki trawy rozkładamy na podłożu przygotowanym jak do siewu i lekko wilgotnym. Kładziemy je tak, żeby szczelnie się mijały i starannie dociskamy. Następnie wałujemy i podlewamy. Krawędzie wyrównujemy nożem.
Jeżeli decydujemy się na trawę z rolki, to musimy jej kupić z 10- procentowym zapasem. Darń z rolki transportujemy i przechowujemy w złożonych stosach, które mają najwyżej pięć warstw. Po przetransportowaniu na miejsce lepiej jej nie trzymać za długo w takim stanie, ponieważ może uschnąć lub się zaparzyć. Na ogół dobrze ją rozwijać już po dobie.
Gdy potrzebujemy dłużej ją przechowywać, to najlepiej ją rozwinąć, ułożyć w pasy w ocienionym miejscu i pamiętać o podlewaniu.
Zakładanie trawnika na starym trawniku
Wysianie trawy na starym trawniku nie jest proste, ale możliwe i godne zrealizowania. Najpierw kosimy trawę. Potem przeprowadzamy zabieg wertykulacji i aeracji. W ten sposób napowietrzamy cały trawnik. W miejscach łysych dosiewamy trawę. Najlepiej wykorzystać trawę tego samego gatunku lub tzw. zestaw mieszanek regeneracyjnych. Trawnik należy też nawieść, aby wzbogacić ziemie w składniki odżywcze. Wiosną nawozimy go z dużą dawką azotu lub fosforu, co pobudza trawę do wzrostu i daje mocny system korzeniowy. Jeżeli jednak nam się nie uda odnowić naszego starego trawnika, to wówczas należy wymienić go na nowy. W takiej sytuacji wykonujemy czynności, jak przy zakładaniu nowego trawnika.
Jak zadbać o trawnik po jego założeniu?
Kiedy nasz trawnik jest już założony, to trzeba pamiętać przez cały okres wegetatywny o jego regularnym podlewaniu, koszeniu i nawożeniu.
Podlewanie trawnika po założeniu jest ważnym elementem dla wzrostu i rozwoju trawy. Niezależnie czy jest ona wysiana z nasion, czy z rolki, trawa musi się przyjąć. Na początku podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Jeżeli trawę wysiewaliśmy, to warto zraszać podłoże delikatnym strumieniem wody, aby nie wytrącić nasion z podłoża. Należy cały czas dbać o stałą wilgotność warstwy wierzchniej.
Pierwsze koszenie trawy wykonujemy gdy osiągnie ona ok. 10 cm wysokości. Jednak nie wykonujemy pełnego koszenia, tylko skracamy źdźbła na wysokość około 1,5 cm. Zabieg wykonujemy delikatnie, aby uniknąć wyrywania źdźbeł trawy. Kolejne ze trzy koszenia wykonujemy na tej samej wysokości. Trawa potrzebuje się zagęścić. Za czwartym razem trawę możemy skosić na wysokość 5 cm. Młodą murawę kosimy ostrymi nożami, ponieważ jest ona jeszcze słaba i łatwo ją wyrwać.
Nawożenie wykonujemy kilka razy w ciągu sezonu wegetatywnego. Jeżeli jest to młoda trawa, to kolejne nawożenie realizujemy po około 3-4 tygodni po wykiełkowaniu nasion. Cykliczność nawożenia zależy od rodzaju zastosowanej mieszanki nawozowej, jak długo utrzymuje się w podłożu. W tym wypadku najlepsze są nawozy granulowane długo działające. Do końca sierpnia nawozimy nawozami bogatymi w azot i fosfor, aby pobudzać i rozwijać system korzeniowy młodej trawy. Na jesień wstrzymujemy się z nawozami azotowymi. Natomiast zamiennie stosujemy nawozy jesienne bogate w fosfor i potas.