Wymiana okien - kiedy warto to zrobić?

Okna nie są niezniszczalne i mimo że pełnią swoje funkcje przez lata, może zdarzyć się, że będzie konieczna ich wymiana. Kiedy powinniśmy o tym pomyśleć? Gdy pojawiają się problemy związane z przepuszczaniem światła, wentylacją czy otwieraniem lub zamykaniem. Zarówno słońce, deszcz, jak i śnieg stale wpływają na ramy, szyby i mechanizmy, które z biegiem lat mogą ulec zniszczeniu.

Kiedy należy wymienić okna?

Zdawać by się mogło, że okna posłużą nam do końca świata, jednak nie bierzemy pod uwagę tego, że są one stale narażone na warunki pogodowe. Ciągłe otwieranie i zamykanie ich z czasem może również spowodować uszkodzenie mechanizmów, które przestają nam służyć. Jeśli pojawiają się problemy z przepuszczaniem światła, wentylacją czy zamykaniem, to jest to znak, że wymagają wymiany.

  • Uszkodzenie okna – może zdarzyć się, że nieumyślnie uszkodzimy okno, jednakowo szybę, jak i jego konstrukcję. Zdarza się również, że uszkodzenia mogą być spowodowane nieprawidłowym montażem okna.
  • Zniszczona stolarka – dawniej montowano okna z ramami wykonanymi z drewna. Niestety z biegiem lat ulegają one zniszczeniu, są popękane, zżółknięte, a farba odpada. Niestety okna z PCV również ulegają czasowi i stają się żółte, co jest wprost niemożliwe do wyczyszczenia. W takiej sytuacji wymiana okien na nowe zdaje się być jedynym rozwiązaniem.
  • Nieszczelność — konieczność wymiany okna może również wynikać z nieszczelności, która spowodowana może być wypaczeniem. Dzięki wymianie zaoszczędzimy energię i koszty ogrzewania, na czym zależy każdemu właścicielowi lokalu.
  • Parametry – na rynku co kilka lat pojawiają się okna, które cechują ulepszone parametry. Odpowiednia termoizolacja nie tylko sprawi, że nasz komfort ulegnie polepszeniu, ale również rachunki za ogrzewanie będą o wiele niższe.
  • Walory estetyczne – każdy dom i mieszkanie po kilku latach wymaga przeprowadzenia remontu, mniejszego lub większego. W sytuacji, w której zmieniamy cały wystrój, może okazać się na przykład, że okna z konstrukcją przypominającą drewno lub aluminium będzie bardziej estetyczna i odświeży wnętrze.
  • Bezpieczeństwo — na rynku znajduje się duży wybór okien, które zapewniają nam bezpieczeństwo przed włamywaczami.
  Montaż okien dachowych - jaki model wybrać?

Decydując się na wymianę okien, przed podjęciem decyzji warto, jest skonsultować się ze specjalistami. Firma Plusprojekt.eu nie tylko wyczerpująco przedstawi nam ofertę, ale przede wszystkim doradzi w razie konieczności.

Wymiana okien — korzyści

Jeśli podejmujemy decyzję o wymianie okien, to warto, jest zapoznać się z bogatą ofertą okien. Na rynku pojawiły się bardzo popularne w ostatnich latach systemy 5 lub 6 - komorowe, które cechuje wysoka termoizolacyjność. Wpłynie to przede wszystkim na niższe rachunki za ogrzewanie, tym bardziej, gdy ramy, okucia i uszczelki nie są szczelne.

Najlepszym okresem na wymianę okien jest wiosna i lato, gdy temperatura nie jest zbyt niska. W innym wypadku zarówno materiały, jak i jakość usług mogą nie być wykonane na wysokim poziomie. Zanim zdecydujemy o kupnie okien, powinniśmy zapoznać się z ofertą, wybrać te, które będą odpowiadały nam rozmiarem i złożyć wcześniej zamówienie.

Wymiana okien – ile czasu trwa?

Wszystko zależy od prac, które muszą zostać wykonane. Jeśli nie ma konieczności powiększania otworów, kucia ścian to włożenie nowego okna jest mniej skomplikowane i zajmie mniej czasu. Doświadczona ekipa remontowa przeprowadzi wymianę okien w okresie nie dłuższym niż dwa dni. Wybierając fachowców, powinniśmy wcześniej zapoznać się z opiniami na ich temat. Wymiana okna wymaga: usunięcia starego okna, przygotowania otworów na nowe, zamocowania dybli lub kotew, osadzenia ościeżnicy, zamocowania skrzydeł oraz prac wykończeniowych. Jeżeli na jakimś etapie fachowcy popełnią błąd, to okna w krótkim czasie mogą ulec zniszczeniu oraz mogą pojawić się problemy związane z nieszczelnością lub uszkodzeniem mechanizmów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Plusprojekt.eu - okna Rzeszów.