Wierzba mandżurska - urok i wszechstronność tego pięknego drzewa

Wierzba mandżurska cieszy się zasłużoną popularnością w ogrodnictwie dzięki swojemu spektakularnemu wyglądowi. Jej żółtawo-oliwkowozielone spiralnie poskręcane pędy stanowią prawdziwą ozdobę ogrodów. To drzewo niezwykle wdzięczne w uprawie, także dla początkujących ogrodników. Poznajmy kilka ciekawych faktów na temat wierzby mandżurskiej.

Charakterystyka i uprawa wierzby mandżurskiej

Wierzba mandżurska (Salix babylonica var. pekinensis) osiąga zazwyczaj kilka metrów wysokości i cechuje się szybkim wzrostem, jak większość wierzb. Niestety, nie jest długowieczna i osiąga pełnię swojej urody na przestrzeni kilkunastu lat.

Najczęściej w Polsce spotykaną odmianą jest 'Tortuosa' z mocno skręconymi pędami. Jednak pamiętajmy, że wierzba mandżurska potrzebuje odpowiednich warunków, zwłaszcza jeśli chodzi o wilgotność gleby.

Wymagania i zasady sadzenia wierzby mandżurskiej

Aby cieszyć się pięknem wierzby mandżurskiej, warto wybrać dla niej miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Drzewo dobrze znosi gleby o umiarkowanej lub dużej wilgotności, ale nie toleruje podłoży lekkich, suchych ani żwirowych. W chłodniejszych rejonach kraju należy ją chronić przed mrozami, ponieważ końce pędów mogą podmarzać. To jednak nie stanowi większego problemu, ponieważ te przycięte miejsca szybko się zregenerują.

Podlewanie i nawożenie wierzby mandżurskiej

Wierzba mandżurska jest wrażliwa na przesuszenie, dlatego w okresach bezdeszczowych warto ją regularnie podlewać. W trakcie sezonu letniego warto także kilkukrotnie ją dokarmiać. Nawozy azotowe nie są konieczne, gdyż drzewo i tak rośnie dość szybko. Warto jednak zastosować nawozy z większą ilością potasu, co poprawi krzewienie i nada atrakcyjniejszy kształt wierzbie mandżurskiej.

Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych, takich jak przefermentowany obornik lub nawóz humusowy. Rozmnażanie wierzby mandżurskiej jest stosunkowo proste i może zostać wykonane przez każdego. Wystarczy ściąć pęd o długości około 0,5 metra, umieścić go w wodzie, aż wypuści korzenie, po czym zasadzić w ziemi. Alternatywnie pęd można umieścić bezpośrednio w gruncie, zanurzając jego koniec w ukorzeniaczu.

  Jak i kiedy przycinać stare drzewa owocowe?

Zastosowanie wierzby mandżurskiej w ogrodzie

Dzięki swojemu nietuzinkowemu wyglądowi, wierzba mandżurska znakomicie sprawdza się jako wyeksponowany soliter w ogrodzie, przyciągając uwagę swoją urodą. Szczególnie ozdobne są kwiaty pojawiające się na przełomie kwietnia i maja. Można również tworzyć z niej efektowne szpalery, sadząc 2-3 egzemplarze na metrze rzędu. Wierzba mandżurska świetnie sprawdzi się także jako naturalne zasłonienie brzydkich ścian i murów.

Gatunek ten doskonale komponuje się z różnymi typami ogrodów, zarówno małymi, jak i dużymi, a także sprawdzi się w pojemnikach na balkonach czy tarasach (pamiętajmy o zabezpieczeniu przed mrozem i regularnym podlewaniu). Warto również zwrócić uwagę na jej walory w florystyce. Co więcej, wierzba mandżurska jest rośliną miododajną, cieszącą się dużym zainteresowaniem owadów zapylających.