Wełna szklana, podobnie jak skalna, oferuje bardzo dobą izolację akustyczną, termiczną oraz sprawdza się doskonale jako bariera przeciwogniowa. Stosuje się ją na szeroką skalę w nowoczesnym budownictwie. Jakie ma właściwości oraz gdzie należy ją stosować? Podpowiadamy.
Właściwości wełny szklanej
Wełna szklana posiada bardzo dobry współczynnik pochłaniania dźwięku. Konkretna jego wartość zależy od grubości zastosowanego materiału. Istotne znaczenie ma to zwłaszcza w przypadku domów zlokalizowanych nieopodal ruchliwych dróg. Aby zwiększyć możliwości pochłaniania hałasu pochodzącego z zewnątrz stosuje się ją także przy budowie sufitów podwieszanych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w budynkach wielorodzinnych, gdzie dużą wagę przywiązuje się do efektywności w niwelowaniu odgłosów.
Najbardziej pożądaną cechą wełny szklanej jest jej doskonała izolacja termiczna. Ta właściwość pozwala przez długi czas utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Tym samym zimą zapobiega szybkiego wychłodzeniu, a gorącym latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem. Wraz z termoizolacyjnością na uwagę zasługuje fakt, że wykazuje także wysoką odporność na bardzo wysokie temperatury. W przypadku wybuchu pożaru jest całkowicie niepalna, więc nie podsyca płomienia.
Wełna szklana odporna jest także na środki chemiczne. Nie jest atakowana zarówno przez insekty, gryzonie, jak i wszelkie robactwo. Pozwala to tym samym na jej bezpieczne przechowywanie nawet w trudnych warunkach. Przez cały ten czas zachowuje swoje oryginalne właściwości. Wełnę szklaną oraz inne produkty potrzebne w trakcie budowy domu można zakupić w atrakcyjnej cenie w sklepie Knauf Insulation.
Zastosowanie wełny szklanej
Wełnę szklaną stosuje się w przypadku ścian zewnętrznych do stworzenia dobrej izolacji cieplnej. Natomiast w przypadku wewnętrznych elementów wnętrz świetnie sprawdza się w celu izolacji akustycznej. Bardzo popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest rozdzielenie jednego pokoju za pomocą dość cienkiej ścianki działowej i stworzenie dwóch odrębnych pomieszczeń. W takim przypadku wełna szklana świetnie izoluje wszelkie odgłosy.
Materiał znajduje zastosowanie także w przypadku budowy poddasza i jako element ocieplający na dachy płaskie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są twarde płyty wełny szklanej wykonane w dużej gęstości. Będą doskonale izolować ciepło przed ucieczką do góry. Pozwala to tym samym na istotne oszczędności przy ogrzewaniu. Ponadto zastosowanie wełny szklanej w tym miejscu zwiększy izolacyjność akustyczną całego domu.