Projektowanie i przystosowywanie poddasza do celów mieszkalnych to wyzwanie, zwłaszcza gdy musimy uwzględnić skośne połacie dachu, ograniczając nasze możliwości aranżacyjne. Niemniej jednak, istnieje szereg kreatywnych rozwiązań, które pozwalają na efektywne zagospodarowanie tego miejsca. Jak więc stworzyć projekt poddasza, który będzie idealnie dostosowany do potrzeb mieszkańców?
Przeznaczenie i funkcja poddasza w domu.
Wybierając projekty domów z poddaszem musimy zastanowić się, czy ma ono obejmować jedną kondygnację domu jednorodzinnego, stanowiącą dodatek do parteru, czy być osobnym mieszkaniem przeznaczonym dla drugiej rodziny. W przypadku domów jednorodzinnych, zazwyczaj poddasze to miejsce na sypialnie, łazienki, czasem garderobę. Wyższym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie mieszkania zlokalizowanego w całości na poddaszu, by mogła z niego skorzystać druga rodzina. Tutaj kluczowe jest rozplanowanie pomieszczeń, szczególnie tych, które nie zmieszczą się pod skosami, takich jak kuchnia. Wysoka lodówka, czy blaty kuchenne nie nadają się pod skosy dachu. Umieszczenie biurka pod opadającym sufitem również może być problematyczne. Gdy myślimy o poddaszu jako osobnej przestrzeni mieszkalnej warto zdecydować się na projekty domów z wyższą ścianką kolankową. Łatwiej będzie wtedy rozplanować pomieszczenia łazienki i kuchni w taki sposób, by zminimalizować niekorzystny wpływ skosów.
Pomysły na funkcjonalne poddasze.
Architekci wnętrz i projektanci mebli oferują różnorodne pomysły na efektywne wykorzystanie przestrzeni pod skosami. Choć w większości przypadków pod skosami umieszcza się łóżka, można także wykorzystać ten obszar do zamontowania funkcjonalnych szafek. Dodatkowa przestrzeń do magazynowania rzeczy lub ubrań przyda się w każdym domu. Decydując się na łazienkę na poddaszu, pod skosem może znaleźć się wanna lub toaleta. Właśnie w przypadku aranżowania łazienki wyjątkowo dobrze sprawdzą się projekty domów ze ścianką kolankową 120-140 cm. Przy takiej wysokości bez trudu umieścimy pod dachem zarówno wannę jak i sedes. Projektowanie poddasza użytkowego zależy od wysokości pomieszczenia w najniższym punkcie oraz kąta nachylenia dachu. W przypadku spadku połaci dachowych lepiej wybierać domy z kątem nachylenia od 35 stopni w górę. Najczęściej projekty domów z poddaszem użytkowym mają dachy o kącie nachylenia 40-45 stopni. Dodatkowo bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w aranżacji są poddasza w domach z dachem dwuspadowym. Gdy geometria połaci dachowych jest bardziej skomplikowana dochodzą kolejne komplikacje związane ze skosami, które wymagają specjalnych rozwiązań i utrudniają sprawną aranżację poddasza. Bardzo ważnym elementem przyjemnego i funkcjonalnego poddasza jest jego doświetlenie. Jeśli wybierzemy dom z dachem dwuspadowym naturalną lokalizacją dla okien są ściany szczytowe. Możemy zastosować tu zarówno zwykłe okna, jak i w przypadku domów z balkonami, drzwi połączone z oknem. Modne ostatnio są również balkony w stylu francuskim, czyli drzwi balkonowe zabezpieczone najczęściej szklana balustradą. Pomieszczenia wewnętrzne, bez ścian szczytowych warto doświetlić oknami połaciowymi.
Inne funkcje poddasza. Strych jako przestrzeń nieużytkowa.
Nie każde poddasze musi spełniać funkcje mieszkalne. Warto również rozważyć, jak zagospodarować nieużytkowe poddasze. To przestrzeń, która nie wlicza się do powierzchni mieszkalnej domu, służąca głównie celom wentylacyjnym. Takie poddasze mamy do dyspozycji, gdy decydujemy się na projekty domów parterowych. Choć poddasze z definicji jest nieużytkowe, nie znaczy że nie możemy z niego korzystać. Strych może być miejscem na przechowywanie rzadko używanych przedmiotów. Nawet okna, czy oświetlenie mogą znaleźć tutaj swoje miejsce. Najczęściej dostęp do nieużytkowego poddasza mamy za pomocą opuszczanych schodów, co nie jest w pełni komfortowe. Jeśli poddasze chcemy traktować nie tylko jako miejsce przechowania zimowych ubrań, choinki, czy świątecznych ozdób, warto pomyśleć o lepszej komunikacji. Możemy poszerzyć otwór w stropie i zamontować lekkie drewniane lub metalowe schody. Tak przygotowany dostęp do poddasza może posłużyć w przyszłości do odpowiedniej adaptacji i przystosowania poddasza do celów mieszkalnych. Taki zabieg może się przydać, gdy rodzina zacznie się powiększać, lub jedno z dzieci założy własną i postanowi na początku swojej samodzielnej drogi zamieszkać w rodzinnym domu.
Poddasze, miejsce z potencjałem.
Projektowanie i wykańczanie poddasza to obszerne zagadnienie. Bogactwo pomysłów pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, nawet pod skośnymi dachami. Staranne planowanie na etapie projektowania gwarantuje satysfakcję mieszkańcom, zarówno domów parterowych, jak i tych z gotowym, zagospodarowanym piętrem. Potencjał poddasza, wykorzystany od razu, lub uśpiony na później daje duże możliwości, zarówno aranżacyjne, jak i adaptacyjne. Od pomysłowości inwestorów zależy na ile go wykorzystają.