Ubezpieczenie domu – dlaczego warto je mieć?

Nabywając własny dom lub mieszkanie, zależy nam na bezpieczeństwie. Popularnymi rozwiązaniami obecnie są monitoringi czy zamontowanie antywłamaniowych drzwi lub rolet. Niestety nie zawsze ochroni nas to przed niespodziewanymi wypadkami. Dlatego warto, jest wziąć pod uwagę wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie domu?

Przede wszystkim zakup domu i jego wykończenie oraz aranżacja są bardzo kosztowne. Często poświęcamy na to wszystkie swoje oszczędności lub zaciągamy kredyt. Niestety zdarzenia losowe mogą odebrać nam to w ciągu kilku minut. Pożary, powodzie, kradzieże — przed tymi czynnikami możemy uchronić się, decydując się na ubezpieczenie domu.

Ubezpieczenie domu – zalety

Ubezpieczenie domu kojarzone jest przede wszystkim z wypłatą pieniędzy w razie nagłego wypadku, przez który stracimy wszystko, co posiadamy. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje między innymi wyposażenie domu, ściany, mury, meble, instalacje, ale również meble ogrodowe i budynki na jego terenie oraz sprzęt i narzędzia. Na rynku znajdziemy wiele rozszerzonych ofert agencji ubezpieczeniowej, dzięki, którym pokryjemy też inne szkody jak rekompensata za awarie sprzętu AGD czy zniszczenia spowodowane opadami w naszym ogrodzie. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu domu towarzystwo w razie poniesionych przez nas strat wypłaci nam odszkodowanie, które pokryje wymianę, zakup lub naprawy.

Ochrona przed kradzieżą

Niestety montaż antywłamaniowych drzwi i rolet w oknach, nawet monitoring mogą nie okazać się wystarczającymi zabezpieczeniami, zwłaszcza gdy w grę wchodzi żywioł, który jest nie do opanowania, jak woda czy ogień. Jeśli często wyjeżdżamy to na pewno z tyłu głowy ciągle mamy świadomość tego, że złodzieje nie śpią i możemy zostać okradzeni. Ubezpieczenie domu daje nam gwarancję rekompensaty w sytuacji kradzieży cennych przedmiotów, sprzętu AGD i RTV, mebli oraz narzędzi. Polisy ubezpieczeniowe nie wiążą się z wysokimi opłatami miesięcznymi, zwłaszcza biorąc pod uwagę straty, na które realnie jesteśmy narażeni.

  Inteligentny dom - zacznij od małego

Ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych

Niestety, jeśli chodzi o takie czynniki jak silne opady czy wichury, to nie mamy wpływu na wyrządzone przez nie szkody i nie do końca możemy się w żaden sposób przed nimi ochronić. Zarówno ulewna deszcze, jak i silne wiatry mogą wywołać szkody, które będą bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę to, jak dużo kosztuje wymiana dachu czy konstrukcji nośnej, ubezpieczenie domu staje się dla nas zbawienne. Dzięki polisie możemy zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Rekompensata wypłacana przez towarzystwo pokryje te środki i nie odczujemy ich starty w domowym budżecie. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza w sytuacji, w której nie mamy żadnych oszczędności.

Elastyczna polisa

Na rynku znajdziemy bardzo bogatą ofertę dotyczącą ubezpieczenia domów. Różnią się od siebie między innymi suma polisy, zakresem ochrony i przedmiotami wchodzącymi w jej skład. Istnieje możliwość ubezpieczenia nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również działaniami osób trzecich. Polisa może obejmować zarówno sam budynek, wyposażenie, jak i budynki w obrębie domu, sprzęt grodowy, a w tym altanę czy meble.

Bezpieczeństwo

Wiele osób wyjeżdża na wyjazdy służbowe lub wakacje, pozostawiając cały swój dobytek bez opieki. Jest on narażony przez osoby trzecie na kradzież, włamania, zniszczenia i wandalizm, podtopienie, a nawet pożar. Na szczęście decydując się wcześniej na ubezpieczenie domu, zyskamy poczucie bezpieczeństwa, mając przy tym spokojną głowę, wiedząc, że w razie sytuacji kryzysowej uzyskamy pieniądze na naprawę.

Ubezpieczenie domu – co obejmuje?

Szukając ubezpieczenia domu, zauważyć możemy, jak bogate oferty proponują nam towarzystwa ubezpieczeniowe. To, czego dotyczyć bezie zawarta polisa zostanie szczegółowo objęte podczas jej odpisania, do wyboru natomiast mamy wariant podstawowy i rozszerzony. Ten pierwszy dotyczy wybuchu, wichury, uszkodzenia domu przez powalone drzewo, osunięcia się ziemi, działania dymu i upadku samolotu. Rozszerzony natomiast włamania, kradzieży, zalania, dewastacji oraz trzęsienia ziemi.