Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to roślina dwupienna, która najbardziej okazałe i atrakcyjne kwiatostany tworzy na egzemplarzach żeńskich. U roślin męskich kwiaty są skromniejsze i mniejsze, dlatego nie będą tak atrakcyjne jak na kolorowych zdjęciach.
Poznaj wymagania trawy pampasowej
Jeśli jednak trawa pampasowa ma w ogóle zakwitnąć i przetrwać w naszym ogrodzie, musimy o nią starannie zadbać. Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce, gdyż to właśnie stanowisko jest kluczem do sukcesu uprawy rośliny. Trawę pampasową trzeba posadzić w miejscu, które powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru np. ścianą budynku lub ogrodzeniem.
Odpowiednie podłoże dla trawy pampasowej
Kolejna ważna sprawa to odpowiednie podłoże, gdyż trawa pampasowa jest w tym względzie bardzo wymagająca. Trawa pampasowa oczekuje gleby żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej i bogatej w składniki odżywcze (polecane jest nawożenie trawy nawozami mineralnymi NPK wiosną i wczesnym latem oraz nawozami o zwiększonej ilości potasu i zmniejszonej ilości azotu w drugiej połowie lata). Podłoże w sezonie wiosenno-letnim powinno być stale lekko wilgotne, ale jesienią i zimą bardziej suche, w przeciwnym razie podstawa kępy i korzenie nie przetrwają nawet najlżejszych chłodów (w wilgotnej glebie mogą zgnić już przy temperaturze -5 st.C).
Trawa pampasowa na podwyższonych rabatach
Chcąc sprostać tym wymaganiom, trawę pampasową najlepiej sadzić na podwyższonych rabatach, skąd nadmiar wody będzie mógł łatwo odpływać. Poleca się też sadzenie trawy na zdrenowanych, sztucznych podwyższeniach, dzięki czemu korzenie rośliny znajdą się nad poziomem gruntu i nie będą narażone na stagnującą wodę. Wtedy jednak trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu trawy w okresie wiosenno-letnim, w przeciwnym razie kępy mogą zasychać.
Przygotuj trawę pampasową na zimę
Nawet najbardziej troskliwie pielęgnowana trawa pampasowa może nie przetrwać zimy w gruncie. Rośliny są mrozoodporne, ale spadki temperatury zwykle ją niszczą. Z tego względu trawę pampasową najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju, starannie zabezpieczając ją na zimę kopczykiem z suchych liści, trocin lub torfu.
Rozmnażanie trawy pampasowej
Nie mniej kłopotliwe od uprawy jest też rozmnażanie trawy pampasowej. Wprawdzie młode egzemplarze łatwo można uzyskać z siewu nasion, ale już utrzymanie ich przez zimę to prawdziwy problem. Poza tym część uzyskanych tą drogą roślin może być męska, co oznacza mniejsze kwiaty. Zawodne bywa też rozmnażanie rośliny przez podział, dlatego najlepiej kupić gotową sadzonkę u sprawdzonego sprzedawcy, upewniając się, że jest to egzemplarz żeński (rośliny zawsze sadzimy wiosną).
Wykorzystanie trawy pampasowej w ogrodzie
Trawa pampasowa w ogrodzie najpiękniej prezentuje się jako soliter na trawniku, ale może być też znakomitym tłem dla kompozycji rabatowych, stanowiąc najwyższe piętro rabaty. Roślina pięknie wygląda też w pobliżu miejsca wypoczynku, gdzie jej duże liście i okazałe kwiaty zapewniają prywatność i chronią przed wiatrem. Kwiatostany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia.