TOP 5 lameli dekoracyjnych

Od pewnego czasu lamele dekoracyjne są chętnie wykorzystywanym elementem podczas urządzania różnych typów wnętrz, niezależnie od ich przeznaczenia czy stylu. Są one nie tylko efektowną ozdobą i uzupełnieniem aranżacji, ale mogą również pełnić w pomieszczeniu pewne funkcje. Stanowią więc doskonałe połączenie stylu i nowoczesności, a jednocześnie funkcjonalności, dzięki czemu mogą odmienić niemal każde wnętrze. Czym wyróżniają się takie produkty, a także na jakie lamele dekoracyjne warto postawić? Przedstawiamy TOP 5 lameli.

Lamele – największe zalety 

Lamele to pionowe lub poziome listewki wykonane z drewna, MDF lub specjalnych tworzyw wyróżniających się nie tylko wyjątkową estetyką, ale również zaskakującą funkcjonalnością. Obecnie produkty takie są nie tylko świetnym uzupełnieniem różnych aranżacji, ale również mogą być wykorzystywane w praktycznych celach, na przykład służyć jako element poprawiający akustykę pomieszczenia, niebanalne półeczki czy wieszaki lub subtelna ścianka ażurowa. 

Rozwiązania dostępne na przykład na stronie lameo.pl wyróżniają się wieloma zaletami. Zalicza się do nich prostotę montażu, a także odporność na uszkodzenia i wytrzymałość takich produktów. Występują one również w szerokiej gamie wariantów kolorystycznych i rodzajów. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do aranżacji różnych typów wnętrz. Lamele dekoracyjne to produkty naturalne lub imitujące naturalny materiał. Są stosunkowo lekkie, odporne na uszkodzenia i dają nam wiele możliwości zastosowania.

Lamele dekoracyjne – pomysły 

Lamele dekoracyjne mogą być wykorzystane w aranżacji wnętrz urządzonych nie tylko w nowoczesnym stylu, ale również klasycznym, rustykalnym, minimalistycznym, skandynawskim, a nawet glamour. Lamele dekoracyjne świetnie sprawdzają się nie tylko jako ozdoba pomieszczenia, ponieważ mogą one pełnić w takim wnętrzu wiele różnych funkcji. Najczęściej lamele w salonie montowane są na jednej ze ścian i dopasowywane kolorystycznie do pozostałych elementów aranżacji takiego wnętrza. Wówczas stanowią one ciekawą dekorację takiej przestrzeni. Lamele na filcu świetnie jednak również wygłuszają pomieszczenie. Jako element wpływający na akustykę wnętrza, panele akustyczne 3D najczęściej wykorzystywane są w sypialni, gdzie zdobią na przykład ścianę za łóżkiem i tworzą atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

  Jakie krzesła do kuchni wybrać?

Lamele w aranżacji dowolnego pomieszczenia możemy wykorzystać, mocując je zarówno na całej ścianie, jak i jedynie na jej fragmencie. Drewniane panele ścienne 3D świetnie sprawdzają się nie tylko jako ozdoba dowolnej powierzchni, ale również mogą pełnić funkcję ażurowej ścianki, która będzie dzieliła przestrzeń na poszczególne strefy. Za pomocą takiego elementu można oddzielić na przykład część wypoczynkową od jadalnianej czy biurko z komputerem do pracy od przestrzeni, w której znajduje się łóżko.

Najlepsze rodzaje lameli 

Obecnie dostępnych jest wiele typów lameli. Różnią się one między sobą nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane czy rozmiarami, a także kolorystyką, ale również zastosowaniem. Jeśli więc szukamy tego typu elementów, powinniśmy wcześniej przeanalizować ranking lameli, aby wybrać rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania. Najlepsze lamele obejmują wersje takie jak:

1. Lamele klasyczne – sprawdzą się one niemal we wszystkich typach wnętrz, a także stylach aranżacyjnych, ze względu na szeroką gamę rozmiarów, kolorów i materiałów, z jakich wykonane są tego typu produkty. Można je wykorzystać więc zarówno do dekoracji ścian w salonie, sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Decydując się na wersje drewniane lub imitujące drewno, możemy ocieplić klimat pomieszczenia, a w przypadku lameli pionowych, również je powiększyć.

2. Lamele ażurowe – to produkty, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród projektantów, ze względu na szerokie możliwości ich zastosowania. Mogą być one wykorzystywane nie tylko jako dekoracja ścian oraz innych tego typu powierzchni, ale również do tworzenia ażurowych ścianek lub przepierzeń. Lamele ażurowe są wręcz idealne do ścianek dzielących przestrzeń na strefy, ponieważ z jednej strony oddzielają od siebie poszczególne przestrzenie, z drugiej wyróżniają się delikatnym designem, a dodatkowo przepuszczają światło, nie zaciemniając pomieszczenia.

  Nowoczesne trendy w wyposażeniu łazienek - umywalki, które przyciągają wzrok

3. Lamele na filcu i na płycie – są to lamele na panelu z właściwościami akustycznymi. W związku z tym takie produkty są wręcz idealne do wyciszenia sypialni, biura czy zastosowania za ścianką multimedialną w salonie. Jeżeli zdecydujemy się na ich kwadratową wersję, doskonale sprawdzą się też podczas tworzenia geometrycznych kompozycji.

4. Fornirowane panele akustyczne – wyróżniają się podobnymi właściwościami do wersji na filcu i płycie. Jednak lamele fornirowane dodatkowo wykonane są z naturalnych produktów w procesie bezpiecznym dla środowiska, co może być istotne dla inwestorów, którym zależy na wykorzystywaniu elementów tworzonych z poszanowaniem środowiska naturalnego.

5. Surowe listwy MDF – są to produkty, które są przystosowane do malowania i tworzenia niepowtarzalnych kompozycji. Dekoracyjne listwy do malowania pozwalają na stworzenie dowolnej aranżacji z ich wykorzystaniem i dostosowanie tych elementów kolorystycznie do umieszczonych we wnętrzu mebli, podłóg czy dekorów.

Lamele dekoracyjne od kilku lat są niezmiennym hitem wnętrzarskim. Nic więc dziwnego, że obecnie dostępne są w szerokiej gamie różnych wersji. Dzięki temu łatwo można dopasować je do każdego stylu aranżacyjnego oraz rodzaju pomieszczenia, a także potencjalnego zastosowania.