Taras w stylu Hampton - najlepsze inspiracje nawet na balkon

Aranżacja zewnętrznej przestrzeni wypoczynkowej na tarasie lub balkonie może wydawać się trudna. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy wykorzystać możliwości, jakie dają nam różne style urządzania wnętrz. Wiele z nich możemy bowiem wykorzystać również na zewnątrz. Jednym z takich stylów jest amerykański styl Hampton, kojarzony z luksusowymi willami budowanymi na południowym wybrzeżu USA. To styl, który wyróżnia się elegancją, lekkością oraz nawiązaniami do wybrzeża, plaży i wypoczynku. Właśnie dlatego doskonale sprawdza się w aranżacji tarasów. Czym jest i jak go wykorzystać tworząc swój taras? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Charakterystyka stylu Hampton

Styl Hampton charakteryzuje się jasnymi, neutralnymi kolorami oraz naturalnymi materiałami. Wybierając kolorystykę, warto stawiać na odcienie bieli, beżu, jasnego błękitu oraz delikatnych pasteli. To właśnie one mogą nadać tarasowi niepowtarzalny wygląd nadmorskiej rezydencji. Materiały takie jak drewno, wiklina czy rattan doskonale wpasowują się w ten styl, dlatego poszukując mebli warto stawiać właśnie na nie. Meble ogrodowe w stylu Hampton powinny być eleganckie, ale jednocześnie mieć swobodny charakter. Duże sofy z miękkimi poduszkami, leżaki z ażurowymi oparciami oraz drewniane stoły oraz huśtawki o kroju hamaków lub koszy doskonale sprawdzą się w aranżacji miejsca wypoczynku. Warto zwrócić uwagę także na elementy dekoracyjne. Na tarasie urządzonym w stylu Hampton nie powinno zabraknąć roślinności - świetnie sprawdzą się donice z bujnymi roślinami, takimi jak hortensje, różane krzewy, trawy ozdobne czy delikatne storczyki. Dodatkowo warto zadbać o naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna oraz stonowane dekoracje nawiązujące do stylu marynistycznego - błękitne poduszki, muszelki, kotwice czy liny.

Taras w stylu Hampton

Tworzenie salonu w stylu Hampton warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego wykończenia podłogi. Szczególnie polecane są jasne gatunki drewna, takie jak dąb czy sosna, które świetnie wpisują się w tę stylistykę. Centralnym punktem salonu powinny być oczywiście meble wypoczynkowe. Do wyboru mamy klasyczne, proste rozwiązania z drewna lub wiklinę. Zadbajmy o to, by siedziska sofy lub foteli były obite jasnymi tkaninami lub też posiadały miękkie poduszki w podobnych odcieniach. Stół powinien być prosty, bez zbędnych elementów dekoracyjnych oraz solidny. Również w przypadku mebli jasna kolorystyka jest bardzo ważna. Kolejnym ważnym aspektem jest oświetlenie. Powinno być klimatyczne i ciepłe. Możemy stworzyć je wykorzystując lampy stojące lub kinkiety z białymi kloszami. Świetnie prezentują się również girlandy świetlne, które możemy oplatać na drewnianej pergoli. Warto otaczać się zielenią oraz zadbać o dekoracje, które nawiązują do natury, morza, plaży czy wakacji.

  Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych?

Ogród w stylu Hampton

Aranżacje w stylu Hampton nie muszą ograniczać się do tarsu. Z powodzeniem możemy przenieść je na cały ogród tworząc spójną i doskonale wyglądającą całość. Tworząc ogród w stylu Hampton warto pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu roślin. Wzorcowy układ ogrodu Hampton obejmuje geometryczne klomby oraz eleganckie pergole porośnięte pnączami. Warto postawić na trawniki z delikatnymi rabatami kwiatowymi czy klomby z bujnymi hortensjami, wrzosami i lawendą. Doskonale sprawdzą się również krzewy różane wydzielające poszczególne partie ogrodu. Nie powinno zabraknąć także miejsca wypoczynku - doskonale sprawdzi się drewniana lub biała altana, w której aranżacji wykorzystamy najważniejsze elementy stylu Hampton. Zamiast tradycyjnych ścieżek warto wykonać dróżki z kamiennych płyt, które również nadadzą ogrodu naturalnego lecz eleganckiego charakteru. Dobrym pomysłem jest również montaż fontann ogrodowych lub wykonanie oczka wodnego.

Taras w stylu amerykańskim

Mówiąc o urządzaniu tarasu w stylu Hampton nie sposób nie wspomnieć o nieco innym rozwiązaniu, które ma jednak sporo cech wspólnych. Mowa oczywiście o stylu amerykańskim. Ze stylem Hampton łączą go między innymi: wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak drewno czy podkreślanie otwartej i jasnej przestrzeni. Styl amerykański charakteryzuje się silnym nawiązaniem do tradycji, używaniem solidnych i trwałych materiałów oraz skupieniem na wygodzie oraz funkcjonalności. Nie jest tak elegancki jak styl Hampton jest nam jednak w stanie zapewnić pełnię komfortu. W aranżacjach w tym stylu często wykorzystuje się solidne drewniane meble, balustrady w formie poręczy i wykończenia z cegły lub kamienia, mamy również większą dowolność jeśli chodzi o eksperymentowanie z kolorami i dekoracjami. Wszystko to sprawia, że tarasy w stylu amerykańskim mają wyrazisty styl i charakter.

Balkon w stylu Hampton

Powróćmy jednak do stylu Hampton. Wiemy już czym się charakteryzuje. Czy więc możemy go wykorzystać w przypadku gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią, np. małym balkonem? Okazuje się, że tak. Balkon w stylu Hampton może stanowić wyzwanie aranżacyjne, jednak wcale nie musi. Kluczowe znaczenie ma pamiętanie o jasnej kolorystyce, naturalnym drewnie oraz marynistycznych dekoracjach, które nie powinny być przesadzone, by nie przytłoczyć przestrzeni. Wybierając kompaktowe i składane meble wypoczynkowe możemy stworzyć równie komfortową i elegancko wyglądającą przestrzeń nawet na niewielkim balkonie.