Taras, ogród i balkon w stylu skandynawskim - cechy stylu scandi

Urządzając przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz warto postawić nie tylko na funkcjonalność ale również na wysoką estetykę aranżacji. Nic więc dziwnego, że wiele osób stawia na sprawdzone rozwiązania, które znają ze swoich domów. Jednym z nich jest z całą pewnością styl skandynawski. Kojarzony z funkcjonalnymi, jasnymi pomieszczeniami z powodzeniem może być wykorzystany również do aranżacji tarasu, balkonu czy ogrody. Jego proste formy, naturalne materiały oraz pogodna kolorystyka doskonale sprawdzają się bowiem w tworzeniu przestrzeni wypoczynkowej.

Cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski, nazywany również stylem nordyckim, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów w świecie aranżacji wnętrz. Jest idealnym rozwiązaniem entuzjastów estetyki minimalistycznej, funkcjonalności oraz harmonii z naturą. Najbardziej charakterystyczną cechą tego stylu jest wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień czy naturalne tkaniny. Kolorystyka tego stylu to przede wszystkim subtelne odcienie bieli, beżu i szarości, które tworzą jasne i przestronne wnętrza. Te same barwy mogą być wykorzystane na tarasach, które pozwolą na uzyskanie spokojnej, eleganckiej i harmonijnej stylistyki przestrzeni wypoczynkowej. Meble w stylu skandynawskim charakteryzują się prostymi liniami, funkcjonalnością i wygodą. To modele o czystych formach, pozbawione zbędnych zdobień i ozdobników. Meble ogrodowe utrzymane w tej stylistyce będą nie tylko estetyczne, ale także wygodne i praktyczne w użytkowaniu. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne w stylu skandynawskim są to przede wszystkim rośliny jak również naturalne dekoracje z drewna - dzięki temu styl ten doskonale nadaje się do wykorzystania w aranżacji tarasu lub balkonu.

Taras w stylu skandynawskim

Wiemy już, że urządzenie salonu w stylu skandynawskim może być dobrym pomysłem. Jak jednak powinna przebiegać jego aranżacja krok po kroku? Przede wszystkim warto zacząć od wykończenia podłóg. W przypadku tarasów doskonale sprawdzi się naturalne drewno. Ze stylem skandynawskim związane są szczególnie jasne gatunki drewna takie jak dąb czy sosna. Kolejnym ważnym elementem jest wybór mebli wypoczynkowych, które powinny stanowić centralny punkt tarasu. Stawiamy na klasyczne drewniane krzesła i stoły o prostych formach. Tarasy w stylu skandynawskim często wyposażone są również w meble wykonane z wikliny lub rattanu, ponieważ materiały te wpisują się w umiłowanie naturalności. Możemy oczywiście zdecydować się także na meble tapicerowane - wówczas powinny być one utrzymane w jasnych, pastelowych barwach takich jak beże czy odcienie szarości.

  Tych błędów nie popełniaj! Najczęstsze pomyłki przy wyborze drzwi wewnętrznych

Istotną rolę w tworzeniu nastroju na tarasie w stylu skandynawskim odgrywa także oświetlenie. Powinno być delikatne i nastrojowe. Doskonale sprawdzą się np. lampiony, liny z żarówkami czy nowoczesne kinkiety. Światło powinno mieć ciepłą barwę. Ostatnim elementem, który nie może zostać pominięty w aranżacji tarasu skandynawskiego, są rośliny. W stylu tym preferowane są gatunki dobrze przystosowane do chłodniejszego klimatu, takie jak trawy ozdobne, wrzosy czy zioła. Możemy umieścić je w glinianych donicach lub drewnianych korytkach, które również świetnie nawiązywać będą do skandynawskiego klimatu i prostoty.

Ogród w stylu skandynawskim

Ogród w stylu skandynawskim to harmonijne połączenie prostoty, funkcjonalności i naturalnej estetyki. Jak osiągnąć taki efekt? Wydawać się to może trudne, jednakże wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by udało nam się zaaranżować przestrzeń zgodnie z zasadami tego stylu. Tworząc przestrzeń do wypoczynku pamiętajmy o wykorzystaniu naturalnych materiałów. Drewniana altanka z bielonego drewna, meble wykonane z jasnych gatunków drewna, płotki oddzielające miejsca z roślinami ozdobnymi od trawnika czy kamienne ścieżki to elementy, które zdecydowanie podkreślają skandynawski charakter ogrodu. Bardzo ważne są również odpowiednie kompozycje roślin. Powinny być zbliżone do naturalnych, stonowane a przy tym proste. Niewielki klomby, rośliny zasiane w geometryczne wzory lub wysiane w linii wzdłuż ogrodzenia sprawią, że ogród nabierze charakteru, jednak nie będzie miejscem krzykliwym i przytłaczającym. Jakie rośliny warto wybierać do ogrodu w stylu skandynawskim? Przede wszystkim różnego rodzaju byliny i trawy ozdobne, doskonałą propozycją są również wrzosy w różnych odcieniach fioletu.

Balkon w stylu skandynawskim

Urządzenie balkonu w stylu skandynawskim może wydawać się trudne ze względu na ograniczona przestrzeń jaką dysponujemy. Jednak nawet na niej można stworzyć ciekawe i przytulne miejsce relaksu. Pamiętamy o jasnej kolorystyce ścian i podłóg, która sprawi, że balkon będzie wyglądał na większy. Wybierając meble wypoczynkowe stawiamy na naturalne drewno oraz modele o niewielkich wymiarach lub dodatkowych funkcjach - takich jak składane krzesła czy rozsuwany stół. Pozwoli nam to maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Roślinność umieśćmy w donicach wiszących, dzięki czemu nie zajmiemy miejsca na podłodze. Pamiętajmy także o roli oświetlenia - je również możemy zawiesić na ścianach czy pergolach np. wykorzystując światełka na sznurze.