Szukasz kosiarki z napędem do Twojego ogrodu? Zobacz, jak wybrać najlepszy model

Nic nie zabija radości z pracy we własnym ogrodzie w słoneczny dzień tak jak felerny model kosiarki – taki co gaśnie, zacina się i pluje olejem. Na szczęście działa to też odwrotnie. Odpowiedni sprzęt może sprawić, że koszenie trawnika będzie czystą przyjemnością. Jaki jest więc klucz do sukcesu? Zakup kosiarki z napędem! Ten przewodnik pomoże wybrać właściwe urządzenie.

Lepiej jeździć czy prowadzić?

W pierwszej kolejności należy wybrać pomiędzy dwoma podstawowymi typami kosiarek z napędem: kosiarką samobieżną (tzw. traktorek ogrodowy) lub klasyczną kosiarką pchaną.

Wszystko zależy oczywiście od tego, jak duży jest teren wymagający regularnego koszenia. Właściciele działki inwestycyjnej czy ogrodu o powierzchni powyżej 1000 m2 powinni od razu rozważyć zakup traktorka. Koszenie trawnika tej wielkości zwykłą kosiarką spalinową byłoby zbyt pracochłonne i zajmowałoby dużo czasu.

Ręczne kosiarki z napędem sprawdzą się na działkach ROD czy jako sprzęt do pielęgnacji trawnika wokół domu. Lekko się je prowadzi i można nimi łatwo manewrować, by ominąć drzewka i krzewy. Poza tym są kompaktowe, przez co zajmują mniej miejsca.

Oczywiście nie ma jednej sztywnej reguły. Warto przeanalizować, kto i jak często będzie zazwyczaj kosił trawnik – czy właściciel, czy zatrudniona do tego osoba. Nawet jeśli traktorek wydaje się słusznym wyborem to tradycyjna kosiarka z napędem może przydać się jako sprzęt zapasowy, kiedy trzeba skosić tylko część trawnika, np. w części wypoczynkowej ogrodu.

koszenie trawy

Jakość ponad wszystko

Czynnikiem, który znacząco wpływa na decyzję zakupową jest zawsze budżet. Cena zazwyczaj idzie parze z jakością. Im więcej wydamy na dobre urządzenie, tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka kosiarka będzie wytrzymała, wszechstronna i da się nią szybciej oraz efektywniej skosić trawnik. Patrząc długofalowo, inwestycja ta jest opłacalna – można zaoszczędzić czas oraz pieniądze wydane na naprawy czy wymianę sprzętu na nowy.

  Kiedy przycinać piwonie? Praktyczny poradnik na jesień i zimę

Jak więc wybrać solidny sprzęt, który posłuży przez długie lata?

Moc kosiarki z napędem

Kosiarkę można pchać siłą własnych mięśni lub może ona jechać sama. Ten drugi przykład dotyczy kosiarki z napędem. To wygodne rozwiązanie, nawet w przypadku bardzo wysokiej trawy. Jednak napęd napędowi nierówny. Ten może być na przednie, tylne lub na wszystkie cztery koła. Do tego dochodzi jeszcze moc silnika. Najczęściej wybiera się modele o mocy 3,5-5 KM.

Wszystkie te aspekty mają ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas koszenia pagórkowatego terenu czy wtedy, kiedy zbiornik na trawę jest już prawie pełny. Najlepiej wybrać kosiarkę z napędem na cztery koła i o jak największej mocy. Kto choć raz pchał pod górę załadowaną kosiarkę, ten na pewno szybko doceni maszynę samobieżną.

Mulczowanie trawy – termin, który trzeba znać

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki? Na opcję mulczowania. Urządzenie wyposażone w tę funkcję potrafi mielić i ciąć przyciętą trawę na drobne kawałki, a następnie rozrzucać pokos równomiernie po trawniku podczas koszenia.

Mulczowanie jest bardzo zdrowe dla ogrodowego ekosystemu i może nawet zastąpić nawożenie – świeżo skoszona trawa jest bogata w azot, fosfor, potas, magnez czy wapń i pomaga w odbudowie zniszczonego trawnika. Wśród korzyści warto wymienić również ograniczenie parowania wody, co znacznie spowalnia rozwój chwastów.

Naturalnie można zakupić zwykłą kosiarkę zbierającą trawę i potem rozrzucać skoszony pokos samodzielnie. Jednak wówczas trzeba tracić czas i energię na przerywanie koszenia i regularne opróżnianie pojemnika.

kosiarka

Rodzaj zasilania kosiarki z napędem

Akumulatorowa, spalinowa czy elektryczna – jaką kosiarkę kupić? Kosiarki elektryczne, w przeciwieństwie do ich spalinowych odpowiedników, są ciche i nie generują spalin. Co więcej, są intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Równie przyjazną dla środowiska alternatywą są kosiarki akumulatorowe. To też najbardziej polecany sprzęt w przypadku dużego terenu lub działki bez dostępu do prądu. Dzięki zastosowaniu akumulatora maszyna ma duży zasięg roboczy nawet bez źródła zasilania. O wiele łatwiej nią także manewrować w ciasnych przestrzeniach czy pomiędzy krzewami, gdzie kabel mógłby się plątać i utrudniać koszenie. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa – użytkownicy kosiarki akumulatorowej nie muszą uważać, by nie najechać na przewód, co mogłoby skończyć się porażeniem prądem. Niestety za komfortem pracy idzie też wyższa cena.

  Kiedy i jak sadzić cukinię? Sadzenie cukinii krok po kroku

Przy wyborze kosiarki akumulatorowej warto kierować się pojemnością baterii. Im jest ona większa, tym większy obszar działki można skosić na jednym ładowaniu. Czas pracy urządzenia można też wydłużyć decydując się na dodatkowy akumulator. W sklepach dostępne są kosiarki w zestawie z dwiema bateriami.

Inne ważne cechy dobrej kosiarki z napędem

Na koniec warto przyjrzeć się kilku innym aspektom urządzenia. Oprócz napędu, wysokiej mocy silnika i funkcji mulczowania przydatne mogą okazać się:

  • duże, łożyskowane, skrętne koła – poradzą sobie na każdym terenie;
  • regulowany i składany uchwyt – kosiarka z tego typu rączką jest wygodniejsza w użytkowaniu przez osoby o różnym wzroście, a także łatwiej ją przechować;
  • centralna regulacja wysokości koszenia – ustawiana automatycznie na wszystkich kołach równocześnie;
  • wskaźnik zapełnienia kosza – przydatna funkcja w kosiarkach zbierających trawę;
  • miękki kosz na pokos – jest lżejszy i łatwiej go opróżnić.

Wybierając kosiarkę z napędem warto wziąć pod uwagę wszystkie opisane wyżej funkcjonalności. Decyzja powinna być przemyślana, gdyż to zakup na lata.