Efektywność działania oraz trwałość paneli fotowoltaicznych zależą w dużej mierze od konstrukcji, na której zostaną zamontowane. Wybór tego typu rozwiązań jest w dzisiejszych czasach bardzo różnorodny, dlatego ważne jest, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb. Sprawdź dostępne systemy konstrukcji fotowoltaicznych i dowiedz się, co cechuje ich poszczególne rodzaje.
Dostępne systemy konstrukcji fotowoltaicznych
Konstrukcje fotowoltaiczne można pogrupować na wiele kategorii, przyjmując różnorodne kryteria oceny. Niemniej tym najbardziej podstawowym jest bez wątpienia podział na konstrukcje gruntowe i dachowe. Systemy konstrukcji fotowoltaicznych montowane na gruncie to różnorodne modele, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. W dalszej części tekstu nieco bardziej przybliżymy ich specyfikę. Natomiast dachowe konstrukcje fotowoltaiczne są zdecydowanie mniej skomplikowane. Służą przytwierdzeniu modułów do pokrycia dachowego.
Istotną kwestią jest też dobór odpowiednich konstrukcji do wybranych paneli. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wymiary modułów, ich wydajność, a przede wszystkim to, w których miejscach znajdują się ich ogniwa. Standardowe moduły mają ogniwa tylko po jednej stronie, jednak ostatnio coraz popularniejsze stają się modele typu bi-facial. W przeciwieństwie do klasycznych paneli mają one ogniwa i szkło po obu stronach. Moduły typu szkło-szkło produkują energię dwustronnie. Oznacza to konieczność wyeksponowania na promienie słoneczne obu stron danego modułu. W tym przypadku niezbędna jest konstrukcja wolnostojąca – fotowoltaika w wydaniu bi-facial wymaga zastosowania konstrukcji pionowej lub trójkątnej.
Konstrukcje gruntowe i ich specyfika
Konstrukcja naziemna jest w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem niż klasyczny montaż paneli na dachu. Przede wszystkim, jeśli chodzi o konstrukcje wolnostojące, fotowoltaika staje się dzięki nim wydajniejsza. Po części wynika to ze wspomnianej już wcześniej możliwości montażu paneli bi-facial, które zwiększają efektywność instalacji o nawet 20%. Poza tym za sprawą montażu fotowoltaiki wschód-zachód udaje się bardziej efektywnie wykorzystać wolną przestrzeń. Taki sposób montażu paneli pozwala zbliżyć je do siebie, przez co na danej przestrzeni gruntowej mieści się zwykle więcej modułów niż na odpowiadającej jej przestrzeni dachowej.
Czy to fotowoltaika wschód-zachód, czy też zwrócona w stronę południową, konstrukcje gruntowe montuje się poprzez wbijanie w grunt lub mocowanie do betonu. Ciężar bloku betonowego zwykle wystarcza, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Niemniej w niektórych przypadkach dodatkowo zakopuje się beton w gruncie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. To opcja dla użytkowników, którzy nie dysponują dostateczną ilością wolnej przestrzeni gruntowej. W przypadku konstrukcji fotowoltaicznych do montażu paneli na dachu należy rozróżnić modele przeznaczone do montażu modułów na dachu płaskim i skośnym. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się zwykle bloki betonowe – analogicznie do montażu konstrukcji gruntowych. Natomiast na dachu skośnym stosuje się kotwy z uchwytami, służące jako mocowania do paneli fotowoltaicznych.
Jakościowe konstrukcje – fotowoltaika na lata
Aby fotowoltaika spełniała swoje funkcje przez dziesięciolecia, a takie zwykle są wobec niej oczekiwania, niezbędna będzie solidna konstrukcja fotowoltaiczna. Poleca się modele ze stali chronionej powłoką antykorozyjną. Tego typu stal odpowiada za trwałość mechaniczną konstrukcji, a powłoka zapobiega zniszczeniu wskutek zachodzenia zjawisk chemiczno-fizycznych.
Tego typu konstrukcje pod panele fotowoltaiczne znajdziesz na stronie reca-solar.pl. W firmie Reca Solar są zatrudnieni wyłącznie doświadczeni fachowcy. Dysponuje ona bogatą ofertą konstrukcji fotowoltaicznych oraz potrafi dostosować wybór modelu do potrzeb klienta. Jednocześnie każdy z produktów jest wyposażony w solidną stalową podstawę, pokrytą opatentowaną powłoką magnezową. Konstrukcje fotowoltaiczne tej marki to propozycje dla klientów indywidualnych, firm oraz inwestorów budujących farmy fotowoltaiczne. Dostępne są też carporty, czyli wiaty produkujące prąd z energii słonecznej.