Stabilizator napięcia do domu. Jaki wybrać?

Problemy z napięciem często pojawiają się w domach, szczególnie na terenach podmiejskich. Jeśli na przykład nasz sąsiad posiada instalację fotowoltaiczną, może dość do nieoczekiwanej zmiany w wartości napięcia sieciowego przysłanego do naszego budynku. W efekcie drogocenny sprzęt elektroniczny, RTV-AGD, czy pompy ciepła będą narażone na awarie. W jaki sposób temu zaradzić? Dobrym rozwiązaniem jest stabilizator napięcia (ang. AVR – Automatic Voltage Regulator).

Jak wybrać odpowiedni stabilizator AVR do swojego domu?

Przy wyborze odpowiedniego stabilizatora napięcia AVR należy wziąć pod uwagę m.in. moc urządzeń, które będziemy podłączać do stabilizatora, liczbę faz, rodzaj instalacji w domu.

Moc urządzeń domowych:

  • Lodówki jeśli są to starsze modele są dość wrażliwe na wahania napięcia. Bez stabilizatora może dojść do uszkodzenia sprężarki albo silnika. Przykładowo, chłodziarka w lodówce będzie wymagała zasilenia mocą 150-200W.
  • Jeśli telewizor nie jest wyposażony w zasilacz impulsowy może dojść do awarii w wypadku wahań napięcia. Telewizor wymaga zasilenia mocą 300-400W.
  • Komputer może przestać działać w chwili skoków napięcia. Wymagana moc to 300-400W.

Liczba faz w stabilizatorach napięcia:

Aby dobrać odpowiedni stabilizator napięcia należy określić, jaki rodzaj sieci mamy w domu. Czy jest to sieć jednofazowa (220V), czy trójfazowa (380V). W zależności od tego kupujemy jednofazowy lub trójfazowy stabilizator napięcia.

Nasza seria stabilizatorów sieciowych trójfazowych (od AVR PRO 10000VA 3% 3F do AVR PRO 10000VA 3% 3F) charakteryzuje się m.in.

  • Łączy w sobie funkcje regulatora napięcia i urządzenia przeciwnapięciowego.
  • Pracuje w trybie trójfazowym, czyli wyrówna zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie wejściowe i poda na wyjściu napięcie po stabilizacji.
  • Poprawia parametry napięcia podawanego m.in. z sieci lokalnej lub generatora prądotwórczego.
  • Tłumi zakłócenia wprowadzane do sieci elektrycznej przez inne urządzenia.
  • Współpracuje in. z zestawami komputerowymi, serwerami, routerami, modemami, podzespołami sieciowymi, sprzętem RTV np. wzmacniacze i miksery audio, kolumny głośnikowe, sprzęt muzyczny, telewizory, wieże stereo, odtwarzacze CD-DVD, amplitunery etc.
  Fotowoltaika off grid - czyli instalacja fotowoltaiczna bez akumulatorów i podłączenia do sieci

W jaki sposób pracuje stabilizator napięcia AVR:

Stabilizatory napięcia AVR VOLT Polska działają na podstawie transformator toroidalny dużej mocy. Napięcie pobierane z sieci przechodzi przez uzwojenie transformatora, a następnie jest odpowiednio wysterowane przez wbudowany układ AVR. Seria AVR oferuje na wyjściu stabilizację ze sprawnością ok. 8-11%, a seria AVR PRO ok. 3%. Jeżeli szukasz zabezpieczenia do drogich sprzętów gdzie każdy Volt jest ważny to seria AVR PRO będzie dla Ciebie lepszym wyborem.