Sposoby na mszyce. Jak zwalczyć mszyce?

Mszyce - choć ich rozmiary mogą być niepozorne, to potrafią przynieść znaczne szkody roślinom. Osłabiają je, hamują ich rozwój, a nawet prowadzą do ich obumarcia. Dlatego  też walka z mszycami choć nie jest łatwa, stanowi kluczową część dbania o wszystkie rośliny.

Ale jak rozpoznać mszyce w swoim ogrodzie? Czym są i jak z nimi walczyć? Niezależnie od tego, czy preferujesz stosować naturalne, domowe metody czy profesjonalne środki chemiczne, istnieje szereg skutecznych strategii, które pomogą zlikwidować szkodniki w Twoim ogrodzie.

Jak rozpoznać mszyce? Czym są i jak zagrażają roślinom?

Mszyce są prawie niewidoczne gołym okiem. Występują w różnych odmianach i kolorach, ale zazwyczaj mają ciało o owalnym kształcie, często pokryte drobnymi wyrostkami. Charakterystyczną cechą mszyc są ich delikatne, długie czułki i ssawki, które wykorzystują do pobierania soku roślinnego.

Najprościej ich obecność można poznać poprzez poskręcane liście roślin i ich ogólne osłabienie czy zahamowanie wzrostu.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, a ich populacje potrafią gwałtownie wzrosnąć, szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach. W domu, czy oranżerii potrafią występować we wszystkich porach roku. Ale mimo, że mszyce mają zdolność do szybkiego rozmnażania i przenoszenia się na sąsiednie rośliny, nie oznacza to, że ich populacja obejmie cały ogród. Wiele rodzai mszyc żywi się tylko konkretnymi gatunkami roślin.

Te niewielkie stworzenia są powszechnie uważane za szkodniki roślin, ponieważ osłabiają je, hamują ich rozwój, a nawet prowadzą do ich obumarcia poprzez pobieranie soku roślinnego. Ponadto, mszyce wydzielają słodki, lepki płyn zwany miodem mszyczym, który może sprzyjać rozwojowi pleśni. Podsumowując, jak mszyce szkodzą roślinom?

  • pobierają sok roślinny - niezbędne składniki odżywcze
  • deformują liście, pędy, kwiaty
  • osłabiają roślinę
  • hamują rozwój roślin
  • prowadzą do obumarcia roślin
  • przenoszą choroby roślinne
  Czy usługi elektryczne są drogie?

W rezultacie, kontrola populacji mszyc jest istotna dla zachowania zdrowia i dobrego stanu roślin w każdym ogrodzie.

Domowe sposoby na mszyce

Kiedy zwalczać mszyce? Czas reakcji jest dość znaczący. Należy reagować na obecność mszyc jak najszybciej, gdy tylko zostaną zauważone na roślinach. Im szybciej podejmiesz działania, tym łatwiej będzie kontrolować ich populację i minimalizować szkody.

W przeciwieństwie do niektórych środków, naturalne metody są bardziej przyjazne dla środowiska. Zaletą jest też ich niski koszt - większość produktów mamy na co dzień w domu.

Stosowanie domowych sposobów na mszyce ma swoje wady i zalety. Wymagają systematyczności i cierpliwości, ale za to mogą okazać się skuteczną alternatywą dla chemicznych środków. W przypadku dużych populacji, konieczne może okazać się zastosowanie tylko profesjonalnych środków na mszyce.

Zwalczanie mszyc octem

Bardzo prosty i tani sposób na mszyce. Przygotuj wodę i ocet, wymieszaj roztwór w proporcji 1:1 i przelej najlepiej do spryskiwacza. Spryskaj rośliny i powtarzaj czynność co kilka dni.

Kąpiel w wodzie

Sposób nie należy do najprostszych, ale na pewno do skutecznych. Wystarczy w zacienionym miejscu na zewnątrz lub w wannie polać roślinę strumieniem wody tak, aby pozbyć się kolonii mszyc. 

Zwalczanie mszyc sodą oczyszczoną

Przygotuj ciepłą wodę, ocet i płyn do mycia naczyń. Do jednego litra wody należy wsypać pół łyżeczki sody oczyszczonej, kilka kropel płynu do mycia naczyń i wymieszać do rozpuszczenia. Przelej do spryskiwacza i spryskaj rośliny.

Zwalczanie mszyc wyciągiem z czosnku lub cebuli

Aby przygotować taki wyciąg, kilka ząbków czosnku posiekaj drobno i zalej wodą w słoiku. Dla jego skuteczności odczekaj dobę. Wyciąg rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. 

Wywar z cebuli przygotowuje się w trochę inny sposób. Przygotuj kilogram cebuli i zalej 10 l wody. Pozostaw go do wyschnięcia, a następnie przelej do spryskiwacza i spryskaj rośliny.

  W kolorach matki ziemi: wyposażenie do łazienki inspirowane naturą

Skuteczne preparaty na mszyce

Rozwiniętą populację mszyc najskuteczniej zwalczać profesjonalnymi środkami. Dostępne na rynku są różne preparaty: od tradycyjnych oprysków do samodzielnego przygotowania do gotowych płynów w formie sprayu. 

Wartym uwagi środkiem jest Agrecol na mszyce, który skutecznie zabija mszyce, a także inne szkodniki. Co więcej, jego skład oparty jest na naturalnych olejach roślinnych, które znacząco działają, ale nie szkodzą roślinom. Produkt ten przeznaczony jest więc do naturalnej eliminacji mszyc, jest ekologicznym produktem przyjaznym środowisku. 

Jakie rośliny odstraszają mszyce?

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Mszyce mają swoich wrogów, z którymi nie potrafią współgrać, a są nimi czosnek i cebula. Jeżeli chodzi o zioła, w swoim otoczeniu  nie lubią mięty i lawendy. Posadzenie tych roślin pomiędzy uprawami, które chcesz chronić będzie jednym z najlepszych rozwiązań.