Salon z wysokim sufitem - czym charakteryzują się tego typu salony?

W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej możemy spotkać się z pomieszczeniami, które mają bardzo wysoki sufit. Dwupoziomowa, otwarta kondygnacja sprawia, że znajduje się on na wysokości wynoszącej ponad 3 metry. Tego typu pomieszczenia dają nam sporo możliwości aranżacyjnych. Jednocześnie jednak stanowią wyzwanie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób zaaranżować salon z wysokim sufitem, by stanowił on przestrzeń, która będzie nie tylko elegancka, ale również przytulna.

Charakterystyka salonów z wysokim sufitem

Salony z wysokim sufitem to przestrzeń o wyjątkowym potencjale aranżacyjnym. Daje nam sporo możliwości twórczego wykończenia wnętrza lecz jednocześnie stanowi wyzwanie. Wysokie wnętrza bardzo często kojarzą się z obiektami użyteczności publicznej, w związku z czym kluczowe znaczenie ma takie zaaranżowanie przestrzeni, by była ona domowa i przytulna. Warto również mieć świadomość atutów tego typu salonów. Przede wszystkim, wysoki sufit w salonie daje pomieszczeniu lekkość i elegancję oraz otwiera drzwi do kreatywności w aranżacji wnętrza. Wielkie, designerskie lampy wiszące, imponujące obrazy czy rośliny w wiszących doniczkach - w pomieszczeniu takim nie musimy martwić się o to, że jakikolwiek element wystroju będzie przesadzony i przytłoczy inne. Niemniej jednak, urządzając salon z wysokim sufitem możemy napotkać pewne trudności. Pierwszą z nich jest akustyka pomieszczenia. Duża przestrzeń oraz wysoki sufit mogą sprawiać, że po pomieszczeniu będzie rozlegało się echo, co z pewnością nie sprzyja stworzeniu domowych, przytulnych warunków. Na szczęście, można temu zapobiec poprzez wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych, takich jak dywany, tapety dźwiękochłonne czy elementy absorbujące dźwięki. Kolejną niezwykle ważną sprawą jest oświetlenie salonu z wysokim sufitem. Jak można się spodziewać płaskie lampy montowane bezpośrednio przy suficie czyli tzw. plafony nie zdadzą w tym przypadku egzaminu. O wiele lepszym rozwiązaniem będą lampy wiszące dopasowane do stylu, w jakim urządzamy nasz salon.

  Sypialnia z biurkiem - jak urządzić kącik do pracy?

wysoki sufit w salonie

Wysoki sufit w salonie - co to oznacza dla aranżacji?

Wysoki sufit w salonie to ogromne pole do kreatywnego projektowania wnętrza, które daje nam mnóstwo możliwości. W przypadku takich pomieszczeń z powodzeniem możemy wybrać meble o imponujących rozmiarach takie jak duże narożne sofy, głębokie fotele czy wysokie komody. Podkreślą one elegancki charakter salonu oraz jego przestronność. Warto jednakże pamiętać, by nie popadać w przesadę - nawet salonie z wysokim sufitem nadmiar mebli może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na zagracone.

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest dobór odpowiedniej kolorystyki. jasne, neutralne kolory mogą podkreślać przestronność wnętrza. Ciepłe odcienie drewna, pastelowe barwy oraz delikatne tkaniny sprawią zaś, że będzie ono bardziej przytulne i harmonijne.

Nowoczesny salon z wysokim sufitem

Aranżacja salonu z wysokim sufitem może wydawać się trudna, niemniej jednak istnieją style, które doskonale współgrają z takimi pomieszczeniami. Mowa tu przede wszystkim o stylu loftowym, który podkreśla surowy charakter wnętrza oraz stylu minimalistycznym, który stawia nacisk na podkreślenie jego przestronności. Proste linie, oszczędna kolorystyka i funkcjonalne meble to podstawy tego stylu. Sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się spójnie i harmonijnie. W kontrze do tego możemy zdecydować się na podejście eklektyczne, gdzie różnorodność stylów i elementów jest kluczowym elementem. Wysoki sufit oferuje doskonałe tło do prezentowania różnorodnych ozdób, obrazów i dekoracji, tworząc tym samym unikalny i osobisty charakter wnętrza.

Aranżacja salonu z wysokim sufitem

Aby urządzić salon z wysokim sufitem w sposób, który spełni wszystkie nasze oczekiwania warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest wybór kolorystyki - pomieszczenia tego typu najkorzystniej wyglądają jeśli zastosujemy neutralne, jasne barwy. Drugim niezwykle ważnym elementem jest określenie jaką rolę ma pełnić salon - czy będzie miejscem relaksu, czy też bardziej przestrzenią dla spotkań towarzyskich. Ułatwi nam to wybór odpowiednich mebli. Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na oświetlenie oraz elementy dekoracyjne. W salonach z wysokim sufitem doskonale sprawdzą się wiszące lampy oraz wertykalne dekoracje takie jak obrazy, wiszące półki czy kwiaty w wiszących doniczkach.

  Chcesz urządzić funkcjonalny pokój dla gości? Nie zapomnij o małym narożniku z funkcją spania

sufit wysoki w salonie

Wysoki salon - aranżacja

Wysoki sufit jest centralnym punktem, który definiuje całe wnętrze. Z jednej strony daje nam to możliwość twórczego wykorzystania pomieszczenia poprzez wybór dużych dekoracji, obrazów lub rzeźb, które przyciągają wzrok i dodają wnętrzu charakteru. Z drugiej jednak musimy mieć świadomość, że pomieszczenie to może mieć niekorzystną akustykę. Aby uniknąć echa czy rozlegających się głośnych dźwięków musimy zatroszczyć się o odpowiednie wygłuszenie pomieszczenia. Wyzwaniem może być również osiągnięcie przytulnego klimatu, ponieważ wysokie salony bardzo często dają wrażenie bezosobowej, chłodnej przestrzeni.