Salon w stylu scandi boho - jak urządzić?

Aranżacja salonu to prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony jest to bowiem pomieszczenie, które ma służyć naszemu wypoczynkowi, z drugiej zaś często jest to również wizytówka naszego domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na połączenie dwóch różnych stylów aranżacji, które na pierwszy rzut oka są całkowicie odmienne. Doskonałym przykładem jest scandi boho czyli trend w wystroju wnętrz, który łączy w sobie skandynawski minimalizm i prostotę z eklektycznym, swobodnym stylem boho. Jak stworzyć salon scandi boho? Wyjaśniamy.

Czym jest styl scandi boho?

Styl scandi boho to harmoniczne połączenie dwóch odmiennych światów - skandynawskiego minimalizmu oraz swobody stylu boho. Korzenie tego stylu sięgają całkowicie innych czasów oraz miejsc, a mimo wszystko doszło do ich połączenia. Przypomnijmy,  styl skandynawski wywodzi się z północnych krajów Europy - Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. W skandynawskim stylu dominuje jasna kolorystyka, proste linie, funkcjonalność oraz dbałość o detale. Z drugiej strony mamy styl boho, którego początki związane są z wolnym duchem artystycznym lat 60. i 70. XX wieku. Czerpiąc inspirację z kultur wschodnich i etnicznych, boho charakteryzuje się zmysłowym, kolorowym i nietuzinkowym wystrojem. Wnętrza w stylu boho są bogate w wzory, tekstury i ręcznie wykonane elementy, a także pełne naturalnych materiałów i zieleni. Styl scandi boho jest próbą znalezienia równowagi pomiędzy dwoma pomysłami na aranżację wnętrz. Znajdziemy tu oczywiście elementy wspólne takie jak zamiłowanie do naturalnych materiałów, niemniej jednak jest to połączenie, które wymaga znalezienia równowagi pomiędzy tym co proste, praktyczne i funkcjonalne a nonszalancją i wykorzystywaniem mocnych akcentów. Dzięki temu scandi boho to mieszanka elegancji, prostoty, kreatywności i naturalności, które tworzą niepowtarzalne i przytulne przestrzenie, w których można poczuć się znakomicie.

  Salon glamour - jak urządzić salon w stylu glamour?

skandynawskie boho

Jak urządzić salon w stylu scandi boho?

Aranżacja salonu w stylu scandi boho może wydawać się trudna, jednak przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie stworzyć harmonijną i przytulną przestrzeń, która emanuje elegancją i kreatywnością. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim od doboru odpowiedniej kolorystyki ścian. Skandynawski minimalizm opiera się na jasnych, pastelowych kolorach, dlatego też barwy takie jak biel, beż, delikatna szarość czy błękit powinny stanowić podstawę w aranżacji wnętrz. Aby przełamać tą spokojną kolorystykę możemy postawić na dodatkowe, mocne akcenty w postaci tapety we wzory lub pomalowania jednej ściany na bardziej intensywny kolor, który kojarzy się ze stylem boho. Mowa tu między innymi o zieleni, czerwieni, fiolecie czy turkusie. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór naturalnych materiałów, z których będą wykonane meble i inne elementy wyposażenia naszego salonu. Jest to cecha, która łączy zarówno styl skandynawski, jak i styl boho. Stawiaj na naturalne materiały. Drewno, wiklina, rattan to idealne rozwiązania. Meble powinny mieć proste, minimalistyczne formy, warto również zadbać o ich funkcjonalność. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór dekoracji. Salon scandi boho może zawierać mocniejsze akcenty kolorystyczne, dodatki w stylu vintage, mocne wzory geometryczne. Nie możesz również zapomnieć o roślinności, która jest niezwykle ważnym aspektem tego stylu. Postaw na rośliny doniczkowe, które wprowadzą do salonu żywej zieleni i świeżości. Co więcej, jeśli wybierzesz rośliny kaktusowe lub paprocie mogą one wprowadzić subtelne akcenty etniczne.

salon scandi boho

Jak połączyć styl scandi boho z innymi stylami w salonie?

Połączenie stylu scandi boho z innymi stylami w salonie może dać interesujący i unikalny efekt. Co więcej, mamy naprawdę sporo możliwości. Po pierwsze możemy zdecydować się na przewagę jednego z nich. Jeśli salon ma być bardziej skandynawski ograniczmy styl boho do pojawiających się w nim dekoracji. Jeśli zaś zależy nam bardziej na stylu boho, wykorzystajmy minimalistyczne podejście do rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu lecz nie bójmy się mocnych akcentów kolorystycznych czy niecodziennych dekoracji. Styl scandi boho z powodzeniem może być również połączony ze stylem glamour. Wystarczy jedynie postawić na meble o wyrafinowanych kształtach i delikatnych tkaninach, takie jak aksamitne sofy czy fotele. Ostatnią propozycją jest połączenie scandi boho ze stylem industrialnym. Choć wydaje się być to niemożliwe tak naprawdę surowe formy w połączeniu z naturalnym drewnem i mocnymi akcentami kolorystycznymi mogą stworzyć naprawdę ciekawe połączenie.

  Drzwi zewnętrzne – czarne, antracytowe czy w kolorach drewna?

Podsumowując, połączenie stylu skandynawskiego ze stylem boho jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na stworzeniu salonu, który będzie jasny, funkcjonalny i minimalistyczny a jednak nie pozbawiony własnego charakteru. Warto więc eksperymentować z różnymi pomysłami, dzięki którym możliwe będzie stworzenie wyjątkowej, klimatycznej przestrzeni wypoczynkowej.