Salon w stylu industrialnym. Jak zaaranżować wnętrze?

W stylu industrialnym zakochało się już wiele osób i nic w tym dziwnego. Jest oryginalny, charakterystyczny i niesamowicie efektowny. Dla tych, którzy marzą, by wprowadzić go do głównego pomieszczenia w domu, a więc salonu – mamy kilka, cennych wskazówek! Zarówno dotyczących wykończenia wspomnianego wnętrza, jak i jego zaaranżowania w odpowiednie dodatki.

Co w szczególny i charakterystyczny sposób wyróżnia popularny dziś styl industrialny?

Omawiany styl powstał w ubiegłym stuleciu, a dokładnie w latach 50-tych XX wieku. Narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie na potrzeby mieszkalne, zaczęto aranżować opuszczone fabryki.
W pierwotnym wydaniu wyróżniają go bardzo wysokie mury, duże i ozdobne okna oraz ogromne przestrzenie bez jakichkolwiek ścian działowych. Dziś dość trudno zagwarantować takie warunki, dlatego osoby, które chcą wprowadzić styl loftowy do wnętrza, powinny kierować się pozostałymi wytycznymi...

I tak, najbardziej charakterystyczne dla stylu industrialnego są całkowicie surowe, w żaden sposób niedekorowane wykończenia. Prym wśród nich wiedzie oczywiście beton architektoniczny, cegła w naturalnym, bordowym wydaniu, szkło, różnego rodzaju kamień oraz metal. Poszczególne mogą posłużyć jako wykończenie ścian lub podłóg, a inne jako elementy mebli oraz dodatków.

Gdy chodzi o odpowiednią kolorystykę, styl loftowy najlepiej komponuje się ze stonowanym wachlarzem barw. Industrialne wnętrza powinny być więc utrzymane w palecie bieli, szarości, beżu czy czerni. Stosunkowo małe pomieszczenia warto zachować w jasnych kolorach, ciemniejsze nadają się z kolei do wystarczająco przestrzennych i dużych pomieszczeń.

Jakiego rodzaju meble idealnie komponują się ze współczesnym stylem industrialnym?

Jeśli chodzi o meble – w stylu industrialnym absolutny prym wiodą elementy, które wykonane są z naturalnych materiałów. Skórzane kanapy i fotele to tylko przykład. Pozostałe mogą być wykonane z drewna, na przykład drewna dębowego lub materiału imitującego takowe, ze słojami i sękami.
W mieszkaniach urządzonych w nurcie industrialnym równie często spotyka się też stoły, krzesła oraz tapicerowane fotele ze spawaną konstrukcją stalową. Nie brakuje też akcesoriów i dodatków vintage.

  Optymalne wymiary stołu i krzeseł: jak zaaranżować przestrzeń do komfortowego siedzenia przy stole?

O ile to możliwe, warto zrezygnować z wyraźnie oddzielonych granic poszczególnych pomieszczeń. Fotele do czytania mogą wówczas stać niedaleko łóżka, a zabudowa kuchenna blisko przestrzeni wypoczynkowej. Przedpokój może łączyć się z sypialnią, a ta bezpośrednio z otwartą łazienką.

Kiedy jednak nie jest to możliwe, pozostając w obrębie salonu – warto wygospodarować w nim miejsce z przeznaczeniem do relaksu. Wspomniany kącik czytelniczy powinien być wyposażony w regał z książkami, a skórzane lub tapicerowane naturalnym materiałem kanapy stać nieopodal. Zamiast klasycznych lamp, warto zainwestować w te zaprojektowane niczym przemysłowe oświetlenie. Dobrym wyborem są też same żarówki na długich sznurach, które nadają wnętrzu zamierzonej surowości.