Remont domu w czasach inflacji. Jak go sfinansować, by nie stracić?

Remont domu to poważna inwestycja, która w niektórych przypadkach może nawet przekraczać początkową wartość nieruchomości. Czy opłaca się przeznaczać środki na taki cel? W jaki sposób sfinansować inwestycję, aby nie obciążyć nadmiernie domowego budżetu i nie stracić wszystkich zgromadzonych oszczędności? Sprawdź.

Dlaczego warto zdecydować się na remont domu w 2023 roku?

2023 rok to czas stabilizacji cen. Wzrost wartości materiałów budowlanych, który nastąpił w 2021 i 2022 roku, skutecznie zniechęcał inwestorów do działania. Obecnie ceny są nieco stabilniejsze, dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto ulokować je w remontowanym obiekcie. Zobacz, co za tym przemawia.

Remont domu a wzrost wartości nieruchomości

Jeśli przeprowadzisz remont domu, pozytywnie wpłynie on na wartość nieruchomości. Możesz zwiększyć ją nawet dwukrotnie, jeśli modernizacja będzie miała gruntowny charakter i będzie dotyczyła takich aspektów jak izolacja termiczna czy instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Inwestując środki w remont, chronisz pieniądze przed inflacją.

Mieszkania wciąż zyskują na wartości i są stabilnym środkiem, w którym warto ulokować swoje pieniądze. Remont sprawi, że jeśli zechcesz, będziesz mógł sprzedać dom czy mieszkanie z zyskiem. Stanie się ono atrakcyjniejsze również na rynku wynajmu.

Nowe wnętrze a oszczędności

W trakcie remontu mieszkania warto zadbać o aspekty estetyczne, ponieważ pozytywnie wpływają one na samopoczucie. Równie ważne jest jednak wdrożenie rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na koszty związane z eksploatacją budynku. Starą instalację elektryczną możesz wymienić na nową — aluminiowe kable mają tendencję do przegrzewania się, więc zużywają więcej energii.

Ocieplenie budynku (ścian, narożników, dachu), wymiana okien na nowe i zastosowanie wydajnych urządzeń grzewczych wpłyną na obniżenie kosztów ogrzewania oraz chłodzenia obiektu. Z kolei wymiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną ograniczy straty ciepła i pozwoli zadbać o świeże powietrze w domu bez względu na porę dnia czy pogodę.

  Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Nieodpowiednio dobrana i zamontowana wentylacja może powodować straty ciepła nawet na poziomie 40%.

Remont a dostosowanie domu do własnych potrzeb

Remont to nie tylko aspekty praktyczne, ale również szansa na to, aby dopasować mieszkanie i konkretne pomieszczenia, które się z nim znajdują, do własnych potrzeb. Marzysz o łazience, w której będziesz mógł wziąć ciepłą kąpiel zimą? A może chcesz móc cieszyć się estetycznym tarasem, na który będziesz mógł zapraszać gości? Nowa kuchnia, wygodny przedpokój, wymiana płytek w całym mieszkaniu — wszystko to sprawi, że dostosujesz obiekt do indywidualnych potrzeb.

W wyremontowanym mieszkaniu będzie Ci się lepiej funkcjonowało z rodziną i przyjaciółmi, pracowało czy uczyło. Metamorfoza może dotyczyć różnych obszarów, dlatego jej zakres należy dopasować do swoich potrzeb. Jedno jest jednak pewne: inwestycja w remont nieruchomości opłaca się na wielu płaszczyznach. Pozwala podnieść wartość obiektu, ograniczyć koszty związane z eksploatacją, a do tego dostosować wygląd czy układ mieszkania do własnych potrzeb.

Jak sfinansować remont nieruchomości: kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny

Z reguły inwestorzy decydują się na sfinansowanie remontu nieruchomości z jednego z następujących źródeł:

  • oszczędności;
  • pożyczki od rodziny lub znajomych;
  • kredytu gotówkowego;
  • kredytu hipotecznego.

Oszczędności to opcja, która wymaga zaangażowania zaoszczędzonych środków. Nie zawsze jest to możliwe i korzystne — wiele osób woli zostawić budżet, do którego będą mogli sięgnąć w razie wystąpienia niekorzystnych zdarzeń. Z kolei pożyczka od rodziny lub znajomych jest uznawana za rozwiązanie, które może negatywnie wpływać na relacje i niesie ze sobą ryzyko dotyczące konieczności zwrotu środków na innych warunkach, niż początkowo ustalono.

Często wybieraną opcją są kredyt mieszkaniowy (https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/) lub kredyt gotówkowy. Zaciąga się je w banku po osiągnięciu wymaganej zdolności kredytowej i na zasadach określonych w przejrzysty sposób.

Co wybrać — kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Wybierając pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym, warto przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe. Kredyt gotówkowy udziela się maksymalnie na nieco ponad 250 tysięcy złotych i na okres nie dłuższy niż 10 lat. Przy kredycie hipotecznym kwota finansowania może wynosić nawet kilka razy więcej, a czas kredytowania to z reguły 30 lat lub nawet więcej.

  Budujesz lub remontujesz? Wykorzystaj materiały z odzysku

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, a hipoteczny ma charakter celowy — może być przeznaczony na remont nieruchomości, jej zakup, rozbudowę itp. Okres kredytowania wpływa również na wysokość rat — im jest krótszy, tym są wyższe. W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie jest z reguły większe niż przy hipotecznych.

Remont domu w 2023 roku się opłaca. Pozwala chronić pieniądze przed inflacją, podnieść wartość nieruchomości, a także dostosować jej parametry do swoich potrzeb. Warto przed przystąpieniem do modernizacji dokładnie zaplanować inwestycję, jej przebieg oraz sposób finansowania, aby procedura była jak najmniej obciążająca fizycznie i psychicznie.