Przycinanie wrzosów – kiedy i jak je wykonać?

Wrzosy są pięknymi roślinami, które długo kwitną i zdobią rabaty naszych ogrodów. Wbrew pozorom nie mają zbyt dużych wymagań. Z tego też względu również ogrodnik amator doskonale sobie z nimi poradzi. Wystarczy słoneczne stanowisko i ziemię o odczynie kwaśnym. Wrzośce nie tylko uprawiamy na rabatach w ogrodzie, ale też są piękną dekoracją balkonów i tarasów. Często też spotykamy je, jako ozdobę doniczkową w domach. Co prawda wrzosy są kwiatami, które jednak wolą być na zewnątrz i zdobić nasz ganek.

Kiedy i jak przycinać wrzosy i wrzośce?

Co do przycinania krzewów ozdobnych obowiązuje pewna zasada. Otóż cięcie wrzosów uzależnione jest od kwitnienia.  Gatunki kwitnące latem i późnym latem przycinamy wiosną, a te kwitnące wiosną tniemy po przekwitnięciu. W ten sposób roślina pobudzana jest do rozkrzewiania się i wykształcania nowych pędów. Przy tym zawiązuje nowe pąki kwiatowe. Oczywiście w swoim naturalnym rytmie.

Najlepszym termin na cięcie wrzośców to wiosna. Za tego typu prace zabieramy się w kwietniu każdego roku. Dzięki temu nasze rośliny będą zwarty i gesty pokrój oraz będą obficie kwitły. Pędy przycinamy tylko do długości zeszłorocznych, przekwitłych kwiatostanów. Zatem przycinamy uschnięte wrzosy po zimie. Wrzosów nie przycina się na zimę, z tego względu, iż dłuższe pędy pomagają im przetrwać mrozy.

Wrzośców mamy wiele gatunków, które kwitną o różnych porach. Niektóre odmiany kwitną na przełomie zimy i wiosny, a także wiosną, ale też latem. Z tego też względu warto sprawdzić jaki gatunek mamy w pojemniku, żeby we właściwym terminie ją przyciąć.

wrzosy

Przycinanie wrzosów na wiosnę – dlaczego właśnie wtedy?

Na ogół Wrzosy po zimie przycina się w kwietniu, kiedy prawdopodobieństwo mrozów jest mniejsze.  Rośliny po przycięciu są mniej odporne na zimno. Warto w tym czasie po zabiegu okryć je Agro włókniną, gałązkami iglaków lub jutą. Długie pędy mają to do siebie, ze skutecznie chronią wrzosy przez zimę. Dzięki temu roślina ma naturalną odporność na mrozy. Po przycięciu niestety, ale ja traci. Wiosną jak je podetniemy, to będą miały czas do lata na zawiązanie nowych pędów i pąków kwiatowych.

Wrzosy po zimie – jak je przycinać?

Jak wygląda prawidłowe przycinanie wrzośców ? Otóż należy się trzymać pewnych technik cięcia, aby nie uszkodzić roślin. Zabieg przycinania rozpoczynamy od usunięcia wszystkich przekwitłych kwiatostanów. Pędy podcinamy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiatostany.

Pędy po zimie, które są mocno przemarznięte i sczerniałe należy przyciąć mocno przy samym podłożu. Takie radykalne cięcie pobudzi je do wzrostu. Dzięki czemu latem wypuszczą piękne kwiatostany.  Ponadto nasze krzewinki gęsto się rozrosnął, tym samym stworzą gęste szpalery wrzosów.

Po przycięciu wrzosów należy podsypać je ściółką i nawozem dla roślin kwasolubnych bez dodatku wapnia. W ten sposób nasze rośliny wspomożemy w regeneracji po przycięciu. Cięcie mniejsze lub większe zawsze jest szokiem dla rośliny.

Przycinanie wrzosów na pod koniec marca lub na początku kwietnia niesie za sobą ryzyko występowania jeszcze wiosennych przymrozków. Dlatego po cięciu wrzośców, należy przykryć je ściółką lub agrowłókniną.

Czym ciąż wrzosy? Niezbędny sprzęt

Przycinanie wrzosów wymaga zastosowania narzędzi, które są wygodne w użyciu, a zarazem bezpieczne dla delikatnych pędów roślin. Do kępek wrzosów można użyć ostrych nożyczek lub sekatora. Starsze i rozrośnięte wrzosy będą wymagały zastosowania nożyc ręcznych, takich jak używamy do przycinania żywopłotu, a nawet nożyc akumulatorowych. Zanim rozpoczniemy przycinanie, należy zaopatrzyć się w rękawice ogrodowe. Dzięki temu nie pokaleczysz dłoni, a narzędzia dobrze będą leżeć w rękach.

wrzosy na polu

Cięcie wrzosów – co jeszcze musisz wiedzieć?

Regularne przycinanie wrzosów powoduje, że ich pędy stają się mocno zdrewniałe u podstawy. Ścinanie takich pędów może spowodować obumieranie rośliny. Przy tym warto wiedzieć, iż te rośliny tworzą kwiatostany na pędach już ulistnionych. Przycinanie wrzosów najlepiej realizować w bezdeszczowy dzień, aby osłabione i przycięte pędy nie nabawiły się chorób grzybowych.

Jeżeli nasze wrzosy mają już kilkanaście lat, to nie wymagają już mocnego ciecia. W tym wypadku przycinamy tylko kwiatostany i uszkodzone lub chore pędy. Odmiany wyżej rosnące, takie jak np. wrzosiec rozpierzchły, skracamy tylko pędy nadmiernie wybujałe. Wtedy krzewinka lepiej się zagęści i nabierze ładnego kształtu. Po zabiegu ciecia wrzośców zawsze należy pamiętać o ich wiosennym nawożeniu i ściółkowaniu. Na jesień wrzosów lepiej nie przycinać, gdyż pierwsze przymrozki mogą powodować i przemarzniecie.

Podziel się swoją opinią