Przycinanie traw ozdobnych w ogrodzie – kiedy i jak to robić?

Trawy ozdobne są obecnie dość popularnym elementem dekoracyjnym w naszym ogrodzie. Dopełniają aranżację całego ogrodu i tworzą w nim swoisty klimat. Trawa ozdobna jest zwiewna i efektowna i doskonale wypełnia przestrzeń w ogrodzie. Obecnie mamy do dyspozycji wiele gatunków trwa ozdobnych, które nie tylko różnią się wielkością, ale też barwą.

Trawy ozdobne doskonale wpisują się do każdej stylizacji ogrodu. Niezależnie czy jest to wiejski, orientalny lub angielski. Trawy o bardziej naturalnym wyglądzie np. turzyce, doskonale nadają się do ogrodów naturalistycznych lub leśnych. Ich zaletą jest elastyczność, uniwersalność oraz łatwość uprawy.

Jakie są rodzaje traw ozdobnych?

Rodzajów traw ozdobnych mamy bardzo wiele. Ale jest 10 gatunków najbardziej popularnych, które możemy spotkać w naszych ogrodach. A o to i one.

Trawa pampasowa

Trawa wysoka, bo może osiągnąć od 2 do 3 metrów wysokości. Odmiany karłowate dochodzą do 1 metra wysokości. Charakteryzuje się rozłożystymi kępami, a jej ozdobą są duże wiechy o różowej lub białej barwie. Sadzone są pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. stanowią ozdobę oczka wodnego lub na trawniku. Mają zastosowanie jako kwiat cięty do suchych kompozycji. Lubią miejsca ciepłe i słoneczne  i gleby wilgotne, żyzne i dość przepuszczalne. Wymaga ochrony przed nadejściem zimy.

Imperata cylindryczna „Red Baron”

Ten gatunek trawy osiąga wysokość do około pół metra. Potocznie nazywana jest czerwoną trawą, gdyż jej liście są intensywnie zabarwione na czerwono, a kolor utrzymuje się aż do zimy. Sadzona jest przy trawniku jako dekoracja ogrodowa np. oczka wodnego. Idealnie wpisuje się w aranżacje z trawą pampasową lub odmianami srebrnymi. Lubi stanowisko słoneczne i nie ma specjalnych wymagań glebowych.

Miskant Chiński

Trawa dość wysoka, bo osiąga od 1 do 2 metrów wysokość i szerokości 0,5-1 metra. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi i srebrzystymi kwiatostanami. Sadzone są pojedynczo w wyeksponowanych miejscach np. przy wejściu, ścianach, ogrodzeniach bądź murach. Stanowi dobre tło dla roślin jednorocznych, dwuletnich lub bylin. Doskonale nadaje się do kompozycji ze suchymi bukietami. Lubi stanowisko słoneczne oraz dobrze rośnie w żyznej i gliniastej ziemi.

Rozplenica japońska

Rozplenice osiągają wysokość do około 80 cm. Posiadają wąskie i szarozielone liście oraz walcowate i puszyste wiechy. Możemy ją spotkać w kompozycjach rabatowych, służących do ozdoby oczek wodnych, czy wrzosowisk. Wykorzystywana jest na suche bukiety. Jeżeli chodzi o warunki to dość wymagająca roślina. Preferuje miejsca słoneczne i żyzne, bogate w składniki odżywcze i przepuszczalne gleby.

Ostnica

Ostnice to trawy należące do gatunków wiechlinowatych. W naturalnym środowisku możemy je spotkać na preriowych obszarach USA. Dorasta do pół metra wysokości. Wytwarza długie, nitkowate i szczeciniaste liście. Stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie sucha. Ostnicę przycina się na wiosnę w kwietniu. Nie jest to wysoka trawa, więc spokojnie można zbierać ręką pęk i przycinać na wysokość nie mniejszą niż 10 cm.

Hakonechloa smukła

Dorasta do 70 cm wzrostu. Ma kaskadowy i rozłożysty pokrój i atrakcyjnie wybarwione liście. Kwiaty są mało dekoracyjne. Idealnie nadaje się na rabaty bylinowe, może być również uprawiana na murkach, wzdłuż ścieżek, a także służyć jako dekoracja tarasów i balkonów. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze.

Kostrzewa srebrna

Kostrzewa osiąga wysokość około 30 cm i szerokość ok. 20 cm. Charakteryzuje się małymi kępkami i sino zielonej barwie. Kwiatostan luźny typu kłos. Uprawiana jest na rabatach, skalniakach oraz jako roślina okrywowa. Można ją uprawiać w donicach. Łatwa w uprawie, jak większość traw rośnie na jasnych i słonecznych stanowiskach, nie ma zbytnich wymagań glebowych.

Kostrzewa miotlasta

Inaczej nazywana niedźwiedzim futrem, rośnie do wysokości ok. 20 cm i szerokości kęp ok. 30 cm. Tworzy zwarte i dywanowate kule, złożonych z igłowatych i drobnych, zielonych liści. Najlepiej sadzić ja w grupach. Dobrze nadaje się na skalniaki, wrzosowiska, rabaty. Może być elementem dekoracyjnym kamieni, czy żwirze. Może być uprawiana jako roślina okrywowa lub w pojemnikach. To trawa, która lubi stanowiska zacienione. Z tego tez względu często spotykamy ją pod koronami drzew. Nie ma szczególnych preferencji glebowych.

Turzyca

Dorasta do pół metra wysokości. Ma zwisające czerwono- brunatne liście. Często sadzona jest nad brzegami zbiorników wodnych, nadaje się na rabaty mieszane. Liście wykorzystywane są jako element dekoracji we florystyce. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Podłoże umiarkowanie żyzne i przepuszczalne.

turzyca

Tatarak trawiasty

Tatarak trawiasty osiąga wysokość do 20 cm. Liście sztywne o zielonej lub pasiasto- zielonej barwie. Lubi brzegi zbiorników, wilgotne stanowiska, próchniczne podłoże i dużo słońca.

Kiedy ścinać trawy ozdobne?

Cięcie traw ozdobnych na ogół wykonujemy wiosną. Niemniej jednak niektórzy wykonują ten zabieg po przekwitnięciu, czyli jesienią. Nie jest to jednak korzystne dla kondycji trawy i jej zimowania. Gdy przytniemy ją zbyt późną jesienią, to będzie narażona na przemrażanie. Dlatego najlepiej wykonać cięcie traw ozdobnych po zimie. Niektóre gatunki traw wyglądają bardzo urokliwie nawet późną jesienią.

Jak zabrać się za cięcie traw ozdobnych?

Przycinanie traw ozdobnych zaczynamy, gdy już pojawiają  się młode pędy. Najlepiej przycinać je nie więcej niż 10 cm nad ziemią. Zbyt mocne cięcie może uszkodzić młode pędy. Na ogół zbieramy ręką pęk trawy, a drugą równo ścinamy na odpowiednią wysokość.

Trawa pamapsowa przycinanie – krok po kroku

Trawa pampasowa jest dość wysoka, więc aby ją przeciąć, trzeba wykonać następującą czynność:

  • trawę zbieramy w snopki i wiążemy w snopki jak zboże
  • wysokość wiązania najlepiej umieścić nad linią cięcia
  • przycinamy trawę pod związanym snopkiem na wysokość nie mniejszą niż 20 cm.
  • powiązane snopki łatwo pozbieramy z ziemi.

Trawy ozdobne – kiedy odbijają po zimie?

Trawy ozdobne po zimie odbijają już w drugiej połowie marca, a najpóźniej w kwietniu. Wszystko zależy od tego jak szybko zawita prawdziwa wiosna. Wtedy to już widzimy młode pędy trawy, które pojawiają się na przyciętej trawie. Trawy ozdobne podobnie jak tradycyjny trawnik potrafią już odbić po dwóch tygodniach po cięciu. Ważne jest, aby termin cięcia ich nie był zbyt szybki (niektóre gatunki są wrażliwe na zimno), a także zbyt późny. Najlepszym terminem na cięcie i odbijanie traw jest kwiecień. Wtedy wszystkie gatunki, przeznaczone do cięcia, świetnie znoszą ten termin i szybko odbijają.

trawa ozdobna

Dlaczego trawa ozdobna usycha?

Powodów może być wiele. Nieodpowiednie podłoże, za mało składników odżywczych lub nieodpowiednie stanowisko. Powodem usychania trawy jest też nieodpowiednie cięcie, czyli za niskie i trawa nie może się zregenerować lub w nieodpowiednim terminie. Gdy trawę tniemy jesienią, to przez zimę jej źdźbła mogą przemarznąć i trawa wtedy usycha. Dlatego cięcie traw ozdobnych na wiosnę jest najlepszym terminem.

Jakich narzędzi używać do ciecia traw ozdobnych?

Do cięcia trawy ozdobnej przydadzą się następujące narzędzia:

  • sekator
  • nożyce akumulatorowe
  • nożyczki
  • druciane grabie
  • sznurek

Których traw ozdobnych w ogóle nie ciąć?

Nie wszystkie gatunki traw ozdobnych lubią być przycinane. Dotyczy to tych traw, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Przy tym są zimozielone i zachowują barwy kłosów na zimę. Te gatunki nie potrzebują przycinania lub ich cięcie jest minimalne. Do tej grupy należą: turzyce, kostrzewy, kosmatki. W tym wypadku ich cięcie uwarunkowane jest tym, w jakim stanie przezimowały. Gdy są w dobrej kondycji, czyli są zielone, to wystarczy tylko je przeczesać i jedynie usunąć suche elementy rośliny. Gdy jednak są wyschnięte, to można je przyciąć nisko.

Podziel się swoją opinią