Róże to jedne z najpiękniejszych i najbardziej szlachetnych kwiatów, które tradycyjnie goszczą w naszych ogrodach. Tymi roślinami zachwycali się już starożytni, a na dworach szlacheckich zajmowały dostojne miejsce. Na przestrzeni wieków powstało bardzo wiele ich odmian, które cieszą nasze oczy do dziś.
Niemniej jednak, aby nasz różany krzew był dobrej kondycji i co roku rozkwitał pełnią swoich pięknych kwiatów, musi być odpowiednio pielęgnowany. Do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie sezonowo i cyklicznie wykonujemy dla urody tych kwiatów, jest przycinanie róż.
Dlaczego należy stosować przycinanie róż?
Pielęgnacja róż jest niezwykle ważna w hodowli tych pięknych kwiatów, aby cieszyły nasze oko i pięknie pachniały. Prawidłowe cięcie róż ma szczególne znaczenie dla rozwoju tej rośliny w naszym ogrodzie. Zabieg ten nie tylko służy skróceniu jej pędów, ale odpowiednie cięcie róży wpływa na późniejsze ukształtowanie struktury krzewu i jej bujne kwitnienie co roku w naszym ogrodzie.
Niemniej jednak, abyśmy byli dumni z naszego krzewu, musi zadbać o jego dostęp do światła i powietrza. Podcinanie róż również służy temu, żeby usunąć niepotrzebne pędy i konary, tak aby zdrowe części rośliny miały większy dostęp do słońca i powietrza.
Dzięki tym zabiegom pielęgnacji róż, nasz krzew nam się odwdzięczy:
- odpornością na choroby
- łatwiejszą jego pielęgnacją
- zdrowym wyglądem i pięknymi kwiatami
To, co jest dość istotne przy tym zabiegu pielęgnacyjnym to trzymanie się ściśle określonego terminu przycinania róż oraz właściwego sposoby jego wykonania.
Kiedy należy dokonywać cięcia róż?
Jeżeli chodzi o termin podcinania róż, to nie ma jednomyślności, a raczej niektórzy ogrodnicy wykonują te zabiegi jesienią przed pierwszymi mrozami, przy okazji pielęgnacji drzew owocowych. Jednym słowem chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ale niestety tak to się nie uda. Obcinanie róż jesienią jest nieprawidłowym terminem takiego zabiegu dla tych roślin. Wykonywanie tych operacji w tym terminie powoduje wysokie ryzyko uszkodzeń mrozowych, wynikających z niezaleczonych ran. Regeneracja zajmuje roślinie ok. 3-4 tygodni, więc taki zabieg jesienią może mieć przykre konsekwencje. Tym bardziej że pierwsze przymrozki mogą nas zaskoczyć dość wcześnie (nawet w październiku).
Dlatego cięcie róż powinno się wykonywać wiosną i to dopiero w kwietniu (na początku lub w połowie kwietnia), kiedy mamy już w miarę pewność, że mrozy nie powrócą. Wyjątek od tej reguły stanowią róże kwitnące tylko raz w sezonie. Wtedy zabieg obcinania róż można wykonać latem, już po przekwitnięciu krzewu.
Na przeprowadzenie zabiegu przycinania róży należy wybrać dzień słoneczny i suchy, aby wyeliminować ryzyko porażenia chorobami grzybowymi.
Oprócz sezonowego przycinania róży wykonuje się też zabieg tzw. drugiego cięcia róży, który przeprowadza się podczas całego okresu kwitnienia. Pielęgnacja ta polega na usuwaniu przekwitniętych pąków i zmienionych chorobowo gałązek.
Jaka jest prawidłowa technika cięcia róży?
W zabiegu pielęgnacji róż wiosną istotną sprawą jest utrzymanie ich w dobrej kondycji. Z tego też względu sięgając po sekator czy nożyczki ogrodowe, przede wszystkim tniemy martwe i przemarznięte gałęzie oraz najstarsze i bardzo cienkie części rośliny. Do odcinania kwalifikują się również pędy noszące ślady uszkodzeń i chorób oraz wszelkiego rodzaju odrosty wyrastające z podkładek, a także pędy krzyżujące się z innymi gałęziami krzaku róży. Zależy nam bardziej na tym, aby roślinie nie zaszkodzić, niż pomóc.
Narzędzia do odcinania róż powinny być prawidłowo zaostrzone, tak aby wykonywały proste i gładkie cięcia. W tym wypadku wystarczą małe ręczne sekatory. To, co jest ważne w przypadku narzędzi, to ich dezynfekcja przed i to po cięciu każdego krzaku. Otóż jeżeli tniemy krzewy niedezynfekowanym sekatorem, to możemy przenieść grzyby i bakterie chorobotwórcze z chorego krzaka na zdrowy. Zatem warto w tym wypadku zaopatrzyć się w spirytus i szmatkę.
Wybór miejsca cięcia jest zależny od rodzaju róży, choć jest jedna uniwersalna zasada. Miejsce cięcia róży odnosi się do położenia określonego pąka. Zwykle miejsca cięcia jest na wysokości ok. 0,5 cm nad oczkiem skierowanym na zewnątrz pędu. Ponadto tniemy w takim miejscu, aby rana była możliwie najmniejsza, czyli cięcie proste lub pod lekkim kątem.
Na koniec zabezpieczamy rany maścią ogrodniczą np. funaben i nawozimy. Po procesie podcinania róż ważne jest, żeby zaopatrzyć nasz krzew różany w odpowiednie składniki odżywcze tak, aby mógł szybko się zregenerować. Gałęzie po przycięciu róży można użyć jako kompost lub podsypkę pod róże.
Cięcie róż wiosną – kiedy i jak?
Wiosna to idealna pora roku na obcinanie róż. Na ogół zabieg wykonujemy w kwietniu, kiedy jest już małe prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Wiosną robimy gruntowne przycinanie róż, usuwając wszystkie martwe, uszkodzone i przemarznięte pędy, również chore i cienkie gałęzie, a także te słabe, starsze, odrastające od podkładek i krzyżujące się z innymi gałęziami. W ten sposób formujemy krzew róży.
Przycinanie róż latem
Latem wykonujemy typowo kosmetyczne pielęgnacje róż, czyli usuwamy chore gałązki i przekwitnięte pąki kwiatów. Natomiast można już wykonać cięcie róż, które kwitną raz w sezonie. Zabieg wykonujemy po ich przekwitnięciu.
Jak i kiedy przyciąć róże na zimę?
Zimą nie wykonujemy zabiegów cięcia róż, ze względu na mróz, który może trwale uszkodzić podcięte gałęzie roślin.
Przycinanie różnych rodzajów róż
Różne gatunki róż wymagają innej techniki cięcia i przycinania ich pędów i gałęzi. Dlatego przedstawimy sposoby obcinania róż w zależności od ich rodzaju.
Jak i kiedy przecinać róże na pniu?
Róże zaszczepione na specjalnej podkładce tniemy wiosną w zależności od gatunku róży. Jeżeli są to róże wielokwiatowe, to tniemy je dość krótko, zachowując przy tym pożądany pokrój. W przypadku róż rabatowych pozostawiamy dłuższe pędy. Natomiast zaszczepione odmiany pnące przerzedzamy, usuwając martwe, słabe i cienkie gałęzie. Pozostawiamy te zdrowe, które mogą być skrócone latem po przekwitnięciu.
Cięcie róż pnących – jak i kiedy?
Róże pnące przycinamy w czwartym roku ich wzrostu. W tym wypadku wybieramy kilka pędów głównych, które będą stanowiły szkielet rośliny, a wszystkie przyrosty skracamy na ok. 30 cm.
Róże pnące w odmianie kwitnącej tylko raz znoszą dość intensywne cięcie i wymagają dość sporego przerzedzenia, szczególnie cienkich pędów u dołu krzewu. Odcinanie róż możemy wykonać późnym latem po przekwitnięciu.
Na różach powtarzających swoje kwitnienie, w sezonie wykonujemy tzw. zabiegi kosmetyczne, czyli usuwamy uschnięte kwiaty, chore, martwe lub zbyt słabe pędy. Co dwa lata usuwamy już dość stare pędy.
Przycinanie róż wielokwiatowych
Należy przycinać co roku, ponieważ ten gatunek róż najlepiej kwitnie na pędach jednorocznych. Cięcie zdrowych pędów róży najlepiej podzielić na dwie wysokości. Pierwsza to nisko przycięte pędy na ok. 15 cm, które dadzą nieliczne pojedyncze grube i mocne odrosty. Druga technika cięcia, to cięcie wyżej na około 20-30 cm. To zaś da nowe przyrosty i zagęszczenie się krzewu. Zaleca się, by przycinać niżej pędy cieńsze, a grubsze wyżej.
Kiedy i jak przycinać róże parkowe?
Przycinanie róż parkowych polega na usuwaniu gałęzi chorobowo zmienionych, martwych, słabych i uszkodzonych pędów, a przy okazji przerzedzanie gęstych krzewów. Wykonuje się je w sezonie. Właściwe skracanie pędów przeprowadzamy wiosną. I tak np. róże angielskie skracamy na 1/3 wysokości i przy okazji wykonujemy cięcie sanitarne.
Cięcie róż rabatowych – kiedy i jak?
Wiosenne przycinanie róż rabatowych nie jest tak intensywne jak w przypadku wielokwiatowych. Tniemy je na wysokości ok. 30 cm, przy odmianach niższych. A przy wysokich różach rabatowych tniemy na wysokości 60 cm. Ta pielęgnacja róż pozwoli na obfite ich kwitnienie.