Pigwowiec to jeden z ciekawych krzewów, który możemy spotkać w naszych ogrodach. Uprawiamy go nie tylko dla smacznych i zdrowych owoców, ale też ciekawych kwiatów, które w pełni rozkwitają latem. Jesienią zaś kiedy opadają liście, pojawiają się owoce, podobne do małych jabłuszek. Mamy wiele odmian pigwowca, od typowego owocodajnego, do bardziej okazałych i dekoracyjnych krzewów takich jak pigwowiec japoński.
Odmiany pigwowca – jakie są?
Najpopularniejszą odmianą pigwowca jest pigwowiec wspaniały (Chaenomeles superba). Możemy go spotkać w wielu ogrodach. Inną odmianą, będącą mieszanką kilku wersji jest pigwowiec japoński. To krzew o unikalnym wyglądzie i nieco niższy od klasycznej wersji pigwowca wspaniałego.
W dużych ogrodach furorę robi pigwowiec okazały. Pochodzi z Chin i jest największą odmianą tego krzewu, bo osiąga aż do 2 metrów wysokości. Tym, co go wyróżnia to gałęzie wyrastające blisko siebie, duże liście, bo osiągające aż 10 cm długości oraz piękne okazałe kwiaty, dochodzące do 5 cm średnicy. Ponadto możemy spotkać jego odmiany w kolorach kwiatów biały, żółty, różowe w wielu odcieniach oraz odcienie czerwieni. Na rynku możemy jeszcze spotkać inne ciekawe gatunki tej rośliny, a mianowicie:
- pigwowiec Nivalis – odmiana podobna do pigwowca okazałego, który powtarza swoje kwitnienie
- pigwowiec Orange Trail
- pigwowiec Jet Trail – to gatunek odmiany wspaniałej, bardzo niski a kwiaty mniejsze
- pigwowiec Red Joy – podchodzi z rodziny pigwowców japońskich, praktycznie w ogóle nie wytwarza owoców
- pigwowiec Toyo Nishiki – to odmiana okazała, która ma wielokolorowe kwiaty na jednym krzewie
Kiedy przycinać pigwowca?
Przycinanie pigwowca to jeden z wielu potrzebnych ważnych zabiegów, aby nasz krzew prawidłowo się rozwijał, obficie kwitł, a potem jesienią owocował. Zatem kiedy przyciąć pigwę ? Termin cięcia pigwowca zależy od gatunku, jaki posiadamy w ogrodzie. Na przykład pigwowiec japoński przycinamy latem po kwitnieniu. Natomiast wiele innych gatunków tnie się wiosną, jeszcze przed kwitnieniem.
Jak ciąć pigwowca?
W naszym kraju możemy spotkać trzy najbardziej popularne gatunki, a mianowicie pigwowiec wspaniały, japoński i chiński. To na ogół są niewielkie krzewy o pięknych kwiatach i jadalnych owocach. Na ogół cięcie pigwowca polega na tzw. cięciu sanitarnym, czyli usuwaniu wszelkich suchych, słabych i zmienionych chorobowo pędów. Niemniej jednak sam rodzaj ciecia różni się w zależności od odmiany.
Pigwowiec japoński przycinanie
Ten gatunek krzewu zawiązuje pąki kwitowe latem i zaleca się cięcie pigwy po przekwitnieniu. Wykonujemy cięcie formujące i sanitarne. Usuwamy wszystkie zbyt zagęszczające pędy, które zmieniają pokrój i wrastają do wnętrza krzewu. Wycina się również pędy suche, chore i uszkodzone. Roślinę skraca się po posadzeniu, aby pobudzić ją do krzewienia się.
Przycinanie pigwowca pośredniego
Przycinanie pigwy tego gatunku polega na usunięciu wiosna wszystkich pędów suchych, uszkodzonych, słabych i noszących objawy chorób i szkodników. Wszystkie gałązki skierowane do wnętrza krzewu również usuwamy. Raz na kilka lat wykonujemy cięcie odmładzające, wycinając najstarsze pędy.
Cięcie pigwowca chińskiego
Ten gatunek kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. Nie wymaga zbyt intensywnego cięcia. Dlatego w tym wypadku wiosną wykonujemy tylko cięcie sanitarne, usuwając wszystkie pędy uszkodzone, suche i zmienione chorobowo.
Kiedy zbierać owoce pigwowca?
Owoce pigwy dojrzewają dość późno, bo dopiero w końcu października. Co prawda nie zawsze im się uda do końca. Gdy warunki atmosferyczne nie dopisały i nasze owoce do końca nie są dojrzałe, to możemy je zbierać wcześniej, o ile nie są poobijane i będziemy mogli je przetrzymać w warunkach pokojowych, aż do końca dojrzeją. Przechowujemy je w spiżarni z dala od innych owoców i warzyw, ponieważ mogą przejść zapachem pigwy. Owoce można zbierać od września do października. Niemniej, jednak gdy zależy nam na łagodniejszym ich smaku, to warto poczekać do pierwszych przymrozków. Przemrożone owoce nieco łagodnieją w smaku.
Jak uprawiać pigwowca, aby rozwijał się i rósł?
Pigwowiec nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie praktycznie w każdych warunkach. Niemniej jednak im bardziej żyzna gleba, tym lepiej nasz krzew rośnie. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Co prawda bardziej uwielbiają stanowiska słoneczne i bezwietrzne, ale poradzą sobie i w gorszych warunkach. Te rośliny mają słaby system korzeniowy i latem wymagają częstego podlewania. W przeciwnym wypadku będzie słabiej owocował i rósł.
Co do nawożenia tej rośliny, to warto raz w roku lub raz na dwa lata zaaplikować mu kompostu, lub nawozu na wiosnę, aby lepiej się rozwijał. Należy pamiętać o ich przycinaniu sanitarnym i formującym. Większe okazy możemy uformować w małe drzewka. Pigwowiec jest na ogół odporny na mróz i nie wymaga okrywania. Warto tutaj wspomnieć, iż ta roślina dobrze się rozwija w każdych praktycznie warunkach, nawet w środowisku o dużym zanieczyszczeniu. Dlatego często możemy je spotkać w na sadzeniach miejskich.