Magnolia to piękny orientalny krzew wiosenny, któremu urokowi trudno się oprzeć. Ten krzew charakteryzuje się nie tylko dużymi białymi lub różowymi kwiatami, ale jego największym fenomenem jest to, że zakwita zaraz po zimie już na przedwiośniu, zanim rozwinie liście. Istnieje wiele gatunków magnolii. Część z nich to duże drzewa, dochodzące do kilku, a nawet kilkudziesięciu metrów wysokości. Inne gatunki stanowią krzewy o wielkości od 1,5 do 2 metrów wysokości.
Jakie są gatunki magnolii?
Odmian magnolii jest wiele te, które możemy spotkać w naszych ogrodach, dochodzą do kilku metrów wysokości. Mamy do wyboru odmiany karłowate, jak i te wyższe. O wyborze odpowiedniego gatunku powinna w dużej mierze zadecydować wielkość naszego ogrodu. Dlatego przed zakupem warto się zapytać sprzedawcy, jakiej wielkości osiągnie dany osobnik, będąc w pełnej dojrzałości. Najbardziej popularne odmiany magnolii do naszych ogrodów to:
- Magnolia gwiaździsta np. Rosea- to gatunek wolno rosnący, który osiąga 2-3 m wysokości.
- Soulange’a – to pośrednia wysokość około 2 metrów
- Satisfaction- wysokość pośrednia, ale może osiągnąć dość sporą szerokość
- Loebnera i Power Puff- to odmiany kompaktowe
- Betty i Ricki- to odmiany niskie o kolorach bardziej purpurowych
- George Henry Kern- odmiana mieszana, nieduża i wolno rosnąca.
Czy magnolię się przycina?
Czy przycinanie magnolii jest w ogóle konieczne ? Otóż te rośliny dość trudno znoszą cięcie, trudno się regenerują, wolno tworzą nowe pędy i słabiej kwitną. Gdy nie znamy za bardzo odmiany, to przez właściwe cięcie możemy ją zniszczyć, na przykład ścinając pędy poniżej miejsca szczepienia. Generalnie cięcie magnolii nie jest wskazane, a można je wykonać tylko w ostateczności. Dlatego kupując wysoki gatunek magnolii z myślą, że będziemy mogli ją podcinać, to możemy być niemiło zaskoczeni.
Kiedy przycinać magnolię?
Czasem korekta tej pięknej rośliny jest niezbędna. Gdy na przykład wyrosła za duża i przesłania nam część ogrodu, lub konary grożą przywróceniem płotu, albo uszkodzeniem altany, to przycięcie tej rośliny w takim układzie jest konieczne.
W tym wypadku ten zabieg należy wykonać, gdy Magnolia po kwitnieniu jest, a wokół już jest w miarę ciepło. Najlepsze miesiące na przycięcie magnolii jest przełom maja i czerwca. Proces cięcia magnolii najlepiej rozłożyć na etapy i zabieg wykonywać każdego roku wiosną po kwitnieniu, przycinając końce najbardziej problematycznych pędów za 2-3 liście pod kwiatem.
Jak przycinać magnolię? Poradnik ogrodnika
Kiedy wymagane jest przycięcie magnolii, warto to robić stopniowo i etapami, przez kolejne lata wiosną. Nie przycinamy zbyt wiele, aby roślina nie doznała zbytniego szoku. Do takiego zabiegu przy magnolii, należy się przygotować i rozplanować pracę.
Magnolia po przekwitnieniu – jak ją przycinać?
Przycinanie magnolii na wiosnę warto wykonać w etapach. Każdego roku tniemy najbardziej problematyczne pędy za 2 lub 3 liściem pod kwiatem Jednorazowo nie skracamy więcej niż 1/3 długości pędu.
Drzewa wielopniowe można też spróbować odmładzać, usuwając stare pędy na wysokości ok. 1 m ponad ziemią lub nad niżej położonymi pędami bocznymi. W jednym roku możemy je skrócić nie więcej niż ¼ pędu.
Cięcie sanitarne magnolii
Cięcie sanitarne magnolii przeprowadzamy wiosną po przekwitnieniu. Zabieg najlepiej wykonać w maju. Niektóre źródła podają, że najlepiej zrobić to w okresie wczesno- wiosennym, czyli w marcu. Cięcie sanitarne polega na usunięciu tylko z rośliny pędów chorych, przemarzniętych, uszkodzonych, zasuszonych i zdeformowanych. Nie korygujemy pokroju i wielkości rośliny.
Czy zbyt dużą magnolię trzeba przyciąć?
Duże magnolie i ich korekta wymaga zasięgnięcia opinii doświadczonego specjalisty. Najlepiej udać się do szkółki drzew ozdobnych, gdzie w sprzedaży mają również magnolie. Korekta i odmładzanie takiego drzewa, może być dość problematyczna i roślina mocno to odchoruje. Jak przyciąć takie drzewo możemy również dowiedzieć się z wydawnictw specjalistycznych branżowych, w innym wypadku możemy uszkodzić roślinę. Odmładzanie takiej magnolii musi być rozłożone w czasie
Gdy nasza roślina przetrwa ten zabieg, to obficie zakwitnie dopiero po dwóch latach. Pąki kwiatowe tworzą się u magnolii dopiero na pędach dwuletnich i starszych. Ponadto pokroju i rozmiarów dużych, rozłożystych i starych drzew, nie da się silnie skorygować przy pomocy cięcia, bez szkody dla samej rośliny.