Hortensja to roślina szlachetna. Często była uprawiana w dworskich ogrodach, jako okazały i reprezentatywny kwiat. Panie wysokiego stanu społecznego szczyciły się jego dorodnymi kopułami kwiatów. Dlatego z powodzenie można powiedzieć, że hortensja obok róży zajmuje zaszczytne i arystokratyczne miejsce wśród plejady kwiatów, uprawianych w ogrodzie.
Niemniej jednak, aby nasza roślina rozwijała okazałe kwity i pięknie nam rosła w ogrodzie, należy ją odpowiednio pielęgnować. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie hortensji.
Jak i kiedy przycinać hortensję?
Hortensja ma wiele odmian, które różnią się rodzajem, kolorem i wielkością samych roślin, jak i kwiatostanów. Obcinanie hortensji należy wykonywać na wiosnę lub w czasie przedwiośnia. Wszystko zależy od odmiany. Ponadto różni się sposobem i intensywnością. Jesienią na ogół usuwa się przekwitłe kwiatostany, ale można też to zrobić na przedwiośniu. W zimnych rejonach Polski przycinanie kwiatostanów warto zostawić do wiosny, bowiem chronią one roślinę przed przemarznięciem. Ususzone na krzewie wyglądają całkiem efektownie.
Przycinanie hortensji ogrodowej
Hortensja ogrodowa jest roślina cenioną za swoje duże, okazałe i przepiękne kwiatostany, które niesamowicie się prezentują latem. Ta roślina może rosnąć jako osobny krzew lub w kompozycji z innymi roślinami. Cięcie hortensji ogrodowej polega na usuwaniu obumarłych kwiatostanów, zaraz po ich przekwitnieniu, czyli w sierpniu. Natomiast nie tnie się pędów, ponieważ skutkowałoby to brakiem kwitnienia w kolejnym roku. Kwiaty hortensji ogrodowej pojawiają się na pędach ubiegłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązują się już w sierpniu. Roślina na zimę wymaga bardzo dokładnego okrywania. Gdy pędy przemarznął, to hortensja nie zakwitnie w danym sezonie.
Przycinanie hortensji bukietowej
Hortensje bukietowe charakteryzują się pięknymi i dość licznymi kwiatostanami. Poza tym nie są zbyt problematyczne w uprawie. Ta roślina kwitnie na pędach tegorocznych. Cięcie hortensji bukietowej wykonujemy wiosną, gdy krzew jeszcze nie rozwinął liści. Hortensję przycinamy do 2/3 długości nad 3 lub 4 pąkiem. Słabsze pędy tniemy do połowy. Przy okazji wycinamy wszystkie cienkie i suche pędy. Hortensja bukietowa w ten sposób przycięta wypuszcza z pozostawionych pąków możne pędy zakończone bujnymi kwiatami.
Po cięciu hortensji glebę wokół rośliny przykrywamy warstwą kompostu, który delikatnie mieszamy z ziemią. Można też pod roślinę rozłożyć rozdrobniony obornik i wyściółkować krzew w obrębie szyjki korzeniowej.
Przycinanie hortensji krzewiastej
Cięcie hortensji krzewiastej wykonujemy co roku w marcu, przed rozwojem liści. Ten gatunek hortensji kwitnie na pędach tegorocznych, więc przycinamy ją nisko. Pędy są cięte na wysokości 10- 30 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina latem przyjmie gęstą i krzaczastą formę. Należy też pamiętać o usunięciu cienkich, słabszych i suchych pędów.
Pod konie sierpnia usuwamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania.
Przycinanie hortensji kosmatej
Hortensja kosmata nie wymaga cięcia, a jedynie zabiegów sanitarnych. Przycinanie sanitarne to polega na usuwaniu pędów chorych, uszkodzonych, a także krzyżujących się po zimie. Ten gatunek można
Hortensja kosmata nie wymaga cięcia. Wycinamy tylko pędy chore, uszkodzone, a także się krzyżujące.
Przycinanie hortensji pnącej
Hortensja pnąca to piękna wysoka roślina, która może osiągać wysokość, aż do 20 metrów. Osiągnąć takie wymiary udaje jej się za pomocą korzeni przybyszowych, powstających na łodygach rośliny. Korzenie przybyszowe wyrastają z pędów lub łodygi hortensji pnącej. Mają za zadanie przytwierdzać roślinę do muru lub innej podpory.
Jak sama nazwa mówi, może oplatać drzewo lub inny wysoki obiekt, gdy chcemy go zakryć i przyozdobić pięknymi kwiatami i liśćmi tej rośliny. Generalnie jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków.
Hortensji pnącej się nie przycina, z uwagi na jej pnącą i płożącą formę. Jedynie możemy tego dokonać na wiosnę, gdy chcemy ograniczyć jej rozrost. Po wiosennym przycięciu warto zasilić ją specjalnie skomponowanymi nawozami. Odpowiednio dobrany skład, wspomaga jej wzrost i obfite kwitnienie.
Jakich narzędzi używać do przycinania hortensji?
Głównymi narzędziami są sekator i nożyce ogrodowe. Warto przy tym zadbać, aby to narzędzie były ostre, by nie pokaleczyć zbytnio rośliny przy zabiegu. Przed samym cięciem narzędzia dezynfekujemy. Wiosną w ogrodzie wykonujemy wiele prac, związanych z przycinaniem wielu gatunków roślin, dlatego wydezynfekowane narzędzia są tutaj bardzo istotne, aby niepotrzebnie nie zarazić rośliny jakimiś chorobami grzybowymi lub patogenami.
Co jeszcze musisz wiedzieć o przycinaniu hortensji?
Większość krzewów hortensji przycina się co roku, aby regularnie kwitły. Część wymaga tylko tzw. cięcia sanitarnego, polegającego na wycięciu suchych i przekwitłych kwiatostanów oraz suchych, słabych i przeszkadzających roślinie w rozwoju pędów i łodyg. Sposób cięcia różni się w zależności od gatunku. Niektóre gatunki w ogóle nie wymagają cięcia. Niemniej jednak spośród nich radykalną odmianą jest hortensja bukietowa, której jak nie przycinasz, to z roku na rok coraz słabiej kwitnie. Co ciekawe można ją również hodować w doniczkach, niekoniecznie wysadzać do gruntu.