Awokado jest owocem, które łatwo zjeść. Przy okazji ma wiele cennych składników odżywczych i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Awokado to zdrowe kwasy tłuszczowe, które dzięki swoim oleinowym właściwościom obniżają poziom cholesterolu w organizmie, a także regulują ciśnienie krwi.
Generalnie jest to duże drzewo. Potocznie nazywane smaczliwką wdzięczną jest gatunkiem wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Owoc ten znany już był 7000 lat p.n.e. Pochodzi z południowego Meksyku, ale szybko rozpowszechniło się w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Jeżeli chodzi o warunki polskie, to raczej nie jest to roślina do uprawy w ogrodzie w naszym klimacie. A raczej uprawa jego na zewnątrz jako wydajne drzewo, może być dość trudna. Niemniej jednak można je uprawiać, jako roślinę domową. Wyhodowane awokado w doniczce, zmieni się w atrakcyjny mały okaz z błyszczącymi i owalnymi liśćmi. Niemniej jednak na owoce może poczekać nawet 10 lat, ale i tak mogą nie przypominać oryginału. Dlatego bardziej nadaje się, jako roślina dekoracyjna do domu.
Kiedy przycinać drzewko awokado?
Na przycinanie awokado jest dobra każda pora, o ile przycinasz je lekko. Gdy chcesz je mocno obciąć, to poczekaj z tym do późnej zimy lub wczesnej wiosny, zanim roślina nie wzbudzi się do okresu wegetacyjnego.
Jak przycinać awokado?
Obcinanie awokado możemy zacząć gdy roślina osiągnie wzrost ok. 30 cm wysokości. Wtedy obcina się końcówkę i górne liście od centralnego pnia. Przycina się również wierzchołek i górne liście, aby pobudzić roślinę do nowego wzrostu. W tym celu używamy ostrego narzędzia, aby wykonać czyste cięcie na centralnym pniu, zaraz nad pąkiem.
Zasady cięcia awokado
- Jeżeli poziome gałęzie rozwijające się nisko przy ziemi, przeszkadzają w dostępie do drzewa, to należy je przyciąć.
- Przycinanie prześwietlające, czyli doprowadzenie światła do drzewa poprzez wycinanie tak zwanych okien.
- Drzewa rosnące na zboczach powinny być przycinane na niską wysokość, niż te rosnące na płaskim terenie.
Czy można przycinać małe drzewko awokado?
Tak. Awokado jest rośliną o kolumnowym wzroście. Dlatego warto przycinać co trzy miesiące końcówki gałęzi, co pobudza je do rozkrzewiania. Raz w roku, w razie potrzeby można wykonywać cięcie prześwietlające u młodego drzewa. W ten sposób zapobiegniemy zbyt szybkiemu wypiętrzaniu się wierzchołka. Usuwamy pąki końcowe na szczycie głównego pędu za pomocą sekatora.
Jak rozkrzewić awokado?
Dla rozkrzewienia naszej rośliny należy przycinać gałęzie boczne, które osiągnęły długość od 15 do 20 cm. W ten sposób zachęcamy naszą roślinę do tworzenia nowych gałęzi. Następnie szczypiemy nowe boczne przyrosty, które będą pojawiały się na tych gałęziach. Cięcie drzewka awokado w ten sposób powtarzamy, aż do momentu, gdy roślina będzie zwarta i pełna.
Co jeszcze musimy wiedzieć o przycinaniu drzewka awokado?
Drzewko awokado najlepiej przycinać przez pierwsze dwa lata, aby pobudzić je do wzrostu i rozgałęziania się. Gdy osiągnie ono 30 cm wysokości (główny pień), to przycinamy je na wysokość 15 cm. Następnie pozwalamy mu osiągnąć pierwotną wysokość i powtarzamy przycinanie.
Drzewo awokado dość szybko rośnie. Średni wzrost roczny wynosi około 90 cm wysokości. Gdy przycinamy duże gałęzie w celu kontroli wzrostu, to powoduje, że drzewo staje się jeszcze wyższe. Drzewa awokado dostarczają dużego cienia i owocują tylko w pełnym słońcu.
W naturze to drzewo osiąga około 12 metrów wysokości. Sadzi się je dość płytko, bo na poziomie, w którym rosło w doniczce lub nawet nieco wyżej. Awokado posadzone w doniczce doskonale sobie radzi w domu.
Jeżeli decydujemy się nasze drzewo posadzić w ogrodzie, to należy pamiętać, że ta roślina znosi temperatury powyżej -1 st.C. Większy mróz może je uszkodzić, a nawet zabić. Dlatego na zimę należy je okrywać. Wraz z cięciem drzewa awokado na wiosnę należy je nawieść. Najlepiej zastosować nawozy azotowe, które przyśpieszają jego rozwój i wzrost. Okazy rosnące w domu, można nawozić od grudnia do lutego.