Pranie kołdry - jak zrobić to prawidłowo?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru podczas zakupu materacy, bo do ich produkcji sięga się po rozmaite materiały, w tym maty kokosowe czy piankę termoelastyczną. Wygodny materac to podstawa, ale nie można też zapomnieć o odpowiednim dobraniu kołdry i poduszki, one również mają ogromny wpływ na komfort snu. Co więcej, materac powinien być regularnie czyszczony, kołdrę i poduszkę również trzeba prać, bo gromadzą się w nich zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Jak wybrać kołdrę, aby jej nie zniszczyć?

Jeśli sypialnia ma stać się komfortowym miejscem do wypoczynku, do trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Wtulając się w miękką i ciepłą kołdrę, można się zrelaksować i szybko zasnąć. Regularne zmienianie pościeli jest szybkim sposobem na odświeżenie jej, ale trzeba ją też regularnie prać i to nie tylko po przebytej chorobie. Pranie kołdry jest koniecznością, bo ma ona każdego dnia kontakt z ciałem, siada na nią kurz, gromadzą się w niej niewidoczne dla oka roztocza, bakterie i inne patogeny. Nie można mówić o komfortowym śnie, przykrywając się niehigieniczną kołdra. Musi być systematycznie odświeżana i dokładanie suszona. Zaleca się to robić co najmniej dwa razy w roku. Najprościej jest wybrać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym. Można to robić w obniżonej temperaturze, przy użyciu delikatnych płynów/żeli do prania. Jeśli ktoś ma alergię na roztocza, to konieczne jest upranie kołdry w temperaturze 60 st. C. Zawsze powinno się stosować do zaleceń producenta, na metce jest napisane, w jakiej temperaturze prać kołdrę. Zbyt wysoka może doprowadzić do utraty jej pierwotnych walorów użytkowych.

Nieco trudniej jest z wypraniem kołdry z naturalnym wypełnieniem, czyli z puchu i pierza. Jest ono wrażliwe na działanie wysokiej temperatury i chemicznych detergentów. Warto od razu podkreślić, że większość kołder puchowych nie powinno się prac w zwyklej pralce, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom. Zdarza się też tak, że kołdra może nawet nie zmieścić się do bębna pralki, w takiej sytuacji pozostaje skorzystanie z pralni zewnętrznej. Ilość środka piorącego zawsze dobiera się w oparciu o stopień zabrudzenia kołdry i wielkość wsadu pralki. Jeśli ma być tylko odświeżone, to wystarczy połowa dawki detergentu. Nie poleca się proszków do prania, zdecydowanie lepiej sprawdzają się w formie kulek, płynów i żeli. Po wypraniu kołdry należy ją niezwłocznie wyciągnąć z bębna i rozwiesić do suszenia lub umieścić w suszarce. W przypadku automatycznego suszenia powinno się ustawić najniższą temperaturę. W przypadku ciężkich kołdrę pojedynczy cykl suszenia może być niewystarczający, więc należy go powtórzyć. Na koniec pozostaje roztrzepać kołdrę i rozwiesić ją na powietrzu lub rozłożyć, aż do całkowitego wyschnięcia.