Pralka nie wiruje – co zrobić w tej sytuacji? 6 potencjalnych przyczyn

Pralka jest niezbędnym urządzeniem w naszym domu. Umożliwia nam realizowanie codziennych obowiązków domowych. Z tego też względu nawet jej drobna awaria, może zakłócić naszą codzienną domową rutynę.

Nie każda usterka wymaga wezwania fachowca, dlatego jak nagle twoja pralka ulegnie awarii, najpierw sprawdź, co może być tego przyczyną i czy dasz radę naprawić usterkę samodzielnie. Najczęstszą awarią, jaka przytrafia się w tych urządzeniach to nieodpompowanie wody oraz niedokładane odwirowywanie prania lub w ogóle pralka nie włącza się w stan wirowania.  Wtedy mówi się, że  pralka nie wiruje. Powodów takiej awarii może być wiele, niektóre z nich, jesteś w stanie samodzielnie usunąć. Zobacz, co może powodować, że nasza pralka nie odwirowuje.

Zapchany filtr pompy

Często powodem tego, że pralka nie wiruje tylko buczy, jest zapchany filtr odpływowy. Dzieje się tak wtedy gdy, do tego filtra trafią pewne przedmioty, które uniemożliwiają odpływ wody. Wtedy pralka wylewa wodę, ale nie wiruje, ponieważ zatkany filtr uniemożliwia odpompowanie wody.

W tym celu należy odkręcić filtr pralki i usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które tam się zebrały. Podczas jego odkręcania trzeba uważać, ponieważ po jego wyjęciu wyleje się brudna woda. Zatem warto podstawić miskę i zaopatrzyć się w ścierkę do podłogi lub mop.

Niektóre modele pralek posiadają na wyposażeniu wężyk spustowy, wtedy wystarczy go odkorkować i podłożyć miskę. W ten sposób woda leci bezpośrednio z przewodu do miski. Aby uniknąć takich sytuacji, warto przed praniem sprawdzać kieszenie spodni, kurtek, bluz, czy swetrów. Nawet pozostawione drobne pieniądze lub śrubki mogą zatkać filtr pralki.

Układ hydrostatyczny

Podobne problemy pojawiają się przy zabrudzonym układzie hydrostatycznym. W pralkach z wyświetlaczem pojawia się kontrolka zabrudzony filtr. Gdy po wyczyszczeniu filtra problem dalej istnieje, to powodem może być układ hydrostatyczny. W tym wypadku należy przeczyścić układ hydrostatyczny oraz sprawdzić stan hydrostatu, węża odpływowego oraz sitek.

Blokada bębna

Jeżeli filtr nie jest powodem tego, że pralka nie odwirowuje prania, to należy sprawdzić bęben. Wewnątrz może się znajdować niewielki przedmiot, który go blokuje. Symptomem tego może być to, że pralka słabo wiruje lub bęben w ogóle się nie rusza.

Luźny lub niesprawny pasek napędowy

Pasek napędowy jest jednym z ważniejszych elementów w pralce, wprawiający w ruch bęben. Dlatego musi być dobrze naciągnięty na koło pasowe. Uszkodzenie paska napędowego lub jego poluzowanie może być przyczyną, że pralka nie wiruje. W tym wypadku należy pasek naciągnąć na koło pasowe lub je wymienić, jeżeli jest uszkodzony.

W tym celu zdejmujemy tylną obudowę pralki. Następnie zaczepiamy pasek o oś napędową i nakładamy pasek. Pasek musi być naciągnięty na koło całą swoją powierzchnią. Dlatego po nałożeniu paska, należy zakręcić bębnem pralki i pasek wsuwa się w obręcz.

Jeżeli pasek jest uszkodzony, to trzeba go wymienić. W tym celu należy kierować się wytycznymi producenta, co gwarantuje, że jego założenie nie będzie sprawiało problemu. Po wymianie lub nałożeniu paska należy sprawdzić, jak pralka pracuje, czy już odwirowuje.

Zużyte szczotki w silniku

Gdy bęben ledwo się obraca, a pralka nie jest przeładowana, to oznacza, że szczotki węglowe są starte w silniku. Taka awaria może się zdarzyć w silnikach ze szczotkami węglowymi. Podczas normalnego prania bęben jest w stanie się obrócić. Jednak w przypadku wejścia na wyższe obroty, czyli podczas wirowania, to staje się niemożliwe. W tym wypadku należy wezwać fachowca.

Obecnie wiele modeli pralek posiada silniki indukcyjne, czyli bez szczotkowe.

Usterki wynikające z błędnego użytkowania

Co pod tym hasłem się kryje ? Otóż  powody mogą być dwa. Po pierwsze za duża waga prania w bębnie pralki i urządzenie nie daje rady odwirować tego wszystkiego. Często tak się zdarza, gdy pierzemy kołdry, koce i poduszki w pralce. Te rzeczy bardzo mocno nasiąkają wodą i stają się ciężkie. W konsekwencji urządzenie nie jest w stanie je odpowiednio z balansować i nie przechodzi do trybu wirowania.

Najlepiej przed cyklem prania włożyć mniej do bębna pralki, szczególnie gdy chcemy prać gabarytowe rzeczy.

Kolejnym powodem tego, że pralka nie wiruje, jest zbyt dużo piany. Przyczyną jest tutaj detergent, którego za dużo zostało zaaplikowane do bębna pralki. Zbyt duża ilość piany powoduje, że pralka nie odpompowuje wody. W takiej sytuacja również pralka wylewa wodę, ale nie wiruje. Dlatego podczas prania zmniejsz ilość detergentu, albo zastąp go takim, który nie będzie się zbytnio pienić.

naprawa pralki

Czy marka pralki może mieć wpływ na przyczynę awarii?

Producenci pralek ulepszają i wyposażają swoje modelek pralek w coraz to nowsze udogodnienia. Każda marka ma swoje charakterystyczne cechy  techniczne urządzeń, które mogą ulegać częściej awarii, niż w innych modelach pralek. Przestawiamy najczęstsze usterki w różnych modelach pralek  i ich przyczyny.

Pralki LG

W pralkach LG najczęściej spotykamy się z blokowaniem się przycisku startu. Użytkownicy często napotykają na nieco wadliwe wprowadzenie klucza przycisku, co wymaga silnego przyciśnięcia, aby układ zastartował. Naprawa nie jest trudna, wymaga wyeliminowania charakteru problemu.

Czasem problem leży w samym systemie sterującym. W tym wypadku należy jeszcze raz uruchomić komputer (czyli wyłączyć i włączyć z zasilania pralkę) i problem może się sam rozwiązać. Gorzej jak problem się nie rozwiązuje, bo to by świadczyło o awarii w systemie kontroli i sterowania.

Pralki BOSCH

Marka znana na całym świecie. Ale jak wynika z badań i obserwacji nie w każdym kraju, możemy mówić o takiej samej jakości pralek tego producenta. Niby modele pralek są takie same, ale w zależności od lokalizacji inaczej się zachowują. Już Rosjanie zwrócili uwagę na niską jakość wykonania pralek BOSCH w ich kraju, to samo średnio prezentują się w Polsce. Co ciekawe w obydwu krajach słabości są podobne. Oto najczęstsze problemy:

  1. System odpowiedzialny za podgrzewanie wody nie działa poprawnie lub w ogóle się nie włącza.
  2. Częste spontaniczne działanie systemu autodiagnostyki. Układ zawiesza się bez wyraźnego powodu.
  3. Blokowanie się urządzenia blokującego okno dachowe. Drzwi się nie otwierają lub nie zamykają.
  4. Pralka nie spuszcza wody

Pralki Elektrolux

Modele tych pralek mają również szereg słabości technicznych, które powodują awarie. Aby naprawić cokolwiek w tych modelach pralek, trzeba uważnie przestudiować instrukcję producenta danego modelu pralki i dokładnie zidentyfikować przyczynę usterki i wyeliminować ją, aby nie zaostrzyć problemu. Wiele trudności w tych pralkach występuje przed pojawieniem się objawów i prawie się nie manifestują. Na przykład wysuwająca się guma  uszczelniająca w drzwiach pralki nie jest widoczna ta usterka, póki pralka nie wyleje wody na podłogę.

Niektóre defekty powodują, że  pralka się nie załącza, a na wyświetlaczu pojawiają się kody błędu, które trzeba odczytać z instrukcji producenta pralki. Mniej więcej po pięciu lub siedmiu latach eksploatacji pralki Elektrolux, pracuje ona gorzej. Pralka przestaje pobierać detergent do prania i pierze bez proszku.

Pralka Candy

Pralki Candy są znaną marką, jak BOSCH, Whirpool, czy Eelektrolux. Niemniej jednak lista usterek tych urządzeń jest dość długa. Oto częste usterki pralek marki Candy:

  • zatkany układ spustowy lub nieprawidłowe jego działanie
  • szybsze zużycie ruchomych części, które podlegają cięższym obciążeniom
  • niektóre modele pralek mają problem z przeprowadzaniem prania w zimnej wodzie lub w ogóle nie rozpoczynają prania
  • częste awarie elektroniki i elektryki. Kable elektryczne i czujniki z nimi połączone z czasem ulegają utlenieniu lub przepaleniu podczas dużych obciążeń. Jak stwierdzono,  cała instalacja jest dość wrażliwa na wilgoć i skoki napięcia z sieci.

Pralki Whirpool

Obecnie pralki Whirpool montowane są we Włoszech i na Słowacji. Włoskie odpowiedniki są dość drogie i mało popularne. W sklepach na ogół spotkamy te montowane na Słowacji. Dzięki temu, że urządzenia te  są składane w Europie, to zauważono, że mniej się psują. Co prawda jak już dojdzie do awarii, to konieczne jest przestudiowanie funkcji urządzenia, aby dojść, co się zepsuło. Typowe usterki pralek Whirpool to:

  • po praniu woda nie jest odpompowywana
  • Programy prania nie są aktywne, nie działają, jak powinny i nie reagują
  • woda pobierana do prania nie nagrzewa się tak, jak powinna zgodnie z programem
  • woda wycieka podczas prania z włazu pralki.

Pralki Samsung

Na koniec zajmiemy się ferrari wśród marek, a mianowicie marką pralek Samsung. W sklepie Media Markt ten model pralek  jest najbardziej zachwalany przez sprzedawców, obok marki LG. Co prawda cena sama mówi za siebie, bo modele pralek Samsung znajdują się w górnej  półce cenowej w porównaniu do innych marek. Cena pralki Samsung wacha się między 3500 zł do nawet 5000 zł. Przy tym producent daje od 10 do 15  lat gwarancji, że urządzenie pochodzi bez awarii.

A jak to jest naprawdę  z tą funkcjonalnością i awaryjnością ? Co prawda marka dba o jakość swoich produktów od wielu lat i również dotyczy to pralek. No ale jak każde urządzenie może się zepsuć. Na podstawie informacji dostarczonych przez serwisy Samsunga z wielu krajów, najczęściej pojawiające się awarie w modelach Samsung to defekt:

  • paska napędowego
  • elementu grzewczego
  • zaworu napełniającego
  • pompy spustowej i rury spustowej.

Podsumowanie

Zwracając uwagę na jakość urządzeń AGD wiodących producentów, można powiedzieć, że na przestrzeni lat, ich sprzęt się dość pogorszył. Z czego to wynika ? Otóż zapewne na jakość wpływa cena. Jeżeli producent chce dotrzeć do największego grona odbiorców produktu, to musi się liczyć z ceną urządzenia na takim poziomie, aby na jego produkt było stać przeciętnego Kowalskiego. A co za tym idzie, dokonuje  pewnych cięć budżetowych, przeznaczonych na wykonanie urządzenia.

Na przykład, zamiast montować pralki w Europie, gdzie mamy do czynienia z dość drogą siłą roboczą, otwiera fabrykę w Chinach. Ponadto niektórzy producenci stosują zamienniki podzespołów, czyli przestajemy mieć do czynienia już z oryginalną marką. To zaś odbija się na jakości samego produktu finalnego, co widzą sami użytkownicy.

Podziel się swoją opinią