Pompy samozasysające to funkcjonalna alternatywa dla klasycznych pomp wirowych. Działanie samozasysające pompy powoduje, że nawet gdy do korpusu pompy wirowej dostanie się powietrze, praca urządzenia nie zostanie zakłócona. W efekcie pompy hydroforowe wykorzystywane są w systemach nawadniających, zarówno naziemnych, jak i podziemnych. Są też niezbędne częścią w instalacjach domów, które nie są podłączone do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają pompy hydroforowe, jak wpiąć urządzenie do instalacji wodociągowej oraz jak pompa hydroforowa może ułatwić pracę podczas podlewania ogrodu.
1. Pompy samozasysające – jak działają?
2. Pompa samozasysająca do instalacji nawadniających
3. Pompy hydroforowe – zastosowanie i montaż
4. Pompy do transportowania wody czystej i zimnej
Pompy samozasysające – jak działają?
Pompa samozasysająca to inaczej pompa wirowa, która do zalania linii ssącej wykorzystuje mieszaninę wodno-powietrzną. Rezultat to możliwość samozasysania cieczy, bez potrzeby wykorzystywania zaworu zwrotnego na linii ssawnej, a także bez konieczności zalania przewodu ssawnego. Dodatkowo, w przypadku, gdy zastosowana zostaje pompa samozasysająca, jeżeli w korpusie pompy wirowej znajduje się powietrze, nie stanowi to problemu dla pracy urządzenia. Powietrze w takim wypadku mieszane jest z wodą, a w efekcie instalacja bez przeszkód może kontynuować swoje działanie.
Zasada działania pompy jest prosta. W momencie, gdy korpus pompy zostanie zalany, podciśnienie wytworzone w wyniku obracania się wirnika zaciąga do urządzenia powietrze i miesza się z wodą. W następnym etapie, powietrze jest oddzielane w komorze wlotowej pompy oraz z niej usuwane przez port wylotowy.
Pompa samozasysająca do instalacji nawadniających
Pompę samozasysającą można stosować w instalacjach hydroforowych używanych do nawadniania pól, przydomowych ogródków czy upraw. Ze względu na korzystną cenę oraz niewielką gabaryty, a przy tym łatwy montaż, dobrze sprawdzić się jako element domowego systemu wodnego, w przypadku, gdy dom nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji, pompa hydroforowa jest jednocześnie jedyną opcją, aby w domu był dostęp do bieżącej wody. Pompa daje możliwość tłoczenia wody z własnego ujęcia.
Zaletą pompy jest także wytrzymałość, dzięki czemu instalacja nawadniająca przez długi czas bez problemów będzie zapewniała gospodarstwu wodę czy też umożliwiała podlewanie trawników.
Pompy samozasysające wykorzystywane są przede wszystkim do pompowania wody czystej, jednak mogą mieć także szersze zastosowanie. Przy odpowiedniej konstrukcji, pompa może służyć także do tłoczenia innych cieczy – olejów, chemikaliów, płynnych gazów czy paliw. Warto wiedzieć, że aby pompa dobrze spełniła swoją funkcję, konieczny jest wybór urządzenia z trwałego materiału.
Pompy hydroforowe – zastosowanie i montaż
Pompy hydroforowe często wybierane są przez osoby prywatne do tworzenia przydomowych systemów nawadniających. Za takim wyborem przemawia szereg atutów, którymi odznaczają się urządzenia. Do zalet pompy zaliczyć należy przede wszystkim niską cenę. Pompę samozasysającą kupić można nawet za mniej niż 200 złotych. Przystępność cenowa łączy się także z łatwością montażu, z którą powinien poradzić sobie każdy użytkownik. W przypadku pompy hydroforowej konieczne jest jedynie podpięcie węża ssącego oraz samej pompy do instalacji wodociągowej. W sytuacji, gdy pompa stanowi część systemu naziemnego, łatwe jest również usuwanie ewentualnych usterek czy dokonywanie serwisu.
Awaryjność samej pompy nie powinna jednak stanowić problemu, szczególnie, że na urządzenie dostępna jest gwarancja.
Pompy do transportowania wody czystej i zimnej
Bez bieżącej wody trudno wyobrazić sobie współczesne życie, nie tylko w głównym domu, ale także domu letniskowym. Szczególnie, jeżeli obok domu znajdują się uprawy czy też ogródek, które regularne podlewanie latem jest niezbędne. Z tego powodu dobrym wyjściem, jeżeli niemożliwe jest podłączenie działki do ogólnej sieci kanalizacyjnej, jest zastosowanie pomp, które umożliwiają tłoczenie wody czystej z własnego ujęcia.
Warto wiedzieć, że hydrofory mają również swoje ograniczenia. Przede wszystkim dotyczy to wydajności. Pompy w przystępnej cenie dobrze nadają się dla użytkowników z przeciętnymi potrzebami, mogą nie sprawdzić się jednak w przypadku rozbudowanych instalacji nawadniających czy deszczowni.
Dodatkowo do słabszych stron pomp hydroforowych należy także głośność pracy. W przypadku, gdy urządzenie ma być zamontowane w wewnątrz budynku, może okazać się, że hałas wytwarzany w trakcie tłoczenia wody uciążliwy. Dobrą opcją jest natomiast umieszczenie pompy w studni kręgowej, która ograniczy niedogodność wynikają z głośnej pracy pompy.
Przy wyborze i montażu pompy warto również wziąć poda uwagę głębokość ujęcia wody. Pompy samozasysające mogą pobierać wodę z pojemników w których lustro wody nie znajduje się głębiej niż na poziomie 7 lub 8 metrów. W roli ujęcia wody sprawdzi się np. zbiornik na deszczówkę.