Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu nie jest łatwym zadaniem. Mamy obecnie sporo możliwości jednak każda z nich nie jest wolna od wad. Idealnym ogrzewaniem byłoby ogrzewanie czyste, ekologiczne a jednocześnie bardzo wydajne i efektywne. Na jakie więc warto postawić? Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób staje przed dylematem: pompa ciepła czy gaz. Pora więc przybliżyć obie metody ogrzewania i wskazać różnice między pompą ciepła a gazem.
Pompa ciepła – co to takiego?
Aby podjąć dobrą decyzję co do wyboru metody ogrzewania swojego domu warto wiedzieć czym wyróżnia się ogrzewanie gazowe a czym pompa ciepła. Zacznijmy więc od pompy, która choć staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosunkowo nową metodą, o której wiele osób nie wie jeszcze zbyt wiele.
Czym jest więc pompa ciepła? Mówiąc najprościej, jest to urządzenie, które ma na celu nie tylko ogrzanie pomieszczeń w budynku, ale również może służyć do podgrzewania wody użytkowej. Jej zasada działania nie opiera się jednak na spalaniu paliw stałych, płynnych lub gazowych lecz na pozyskiwaniu ciepła z otoczenia budynku. W zależności od rodzaju pompa ciepła może czerpać ją z gruntu, wody lub powietrza. Następnie ciepło to jest skondensowane za pomocą czynników chłodzących i transportowane do instalacji grzewczej. Mogą to być zarówno tradycyjne grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Najczęściej wybieranymi pompami ciepła są pompy powietrzne, ponieważ ich cena jest najbardziej atrakcyjna a montaż najprostszy. W przypadku pomp gruntowych i wodnych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymagają one wykonania wykopów i odwiertów na terenie posesji, na której znajduje się budynek. Warto jednak zauważyć, że pompy gruntowe i wodne, choć droższe są znacznie wydajniejsze w sytuacji gdy temperatura spada poniżej zera. Co ciekawe, pompa wodna może nie tylko ogrzewać nasz dom podczas zimnych miesięcy, ale również chłodzić go latem.
W jakich warunkach sprawdzi się pompa ciepła?
Przeprowadzając porównanie pompa ciepła a gaz nie sposób nie wspomnieć o tym, kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła, ponieważ sprawdzi się ona najlepiej. Na początku chcielibyśmy rozwiać dość częsty mit, który mówi, że pompa ciepła może być zainstalowana jedynie w przypadku nowych, dopiero budowanych domów. Nic bardziej mylnego. Z powodzeniem możemy ją zainstalować również na budynkach modernizowanych, co zresztą dzieje się coraz częściej.
W jakich warunkach sprawdzi się pompa ciepła? Ze względu na swój charakter najlepszym rozwiązaniem jest wówczas gdy planujemy niskotemperaturowe ogrzewanie czyli ogrzewanie płaszczyznowe – ścienne lub podłogowe. Pozwoli uzyskać to jej maksymalną efektywność. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykorzystywać jej w przypadku tradycyjnych grzejników, choć jest to nieco mniej wydajne, szczególnie w trakcie mroźnych dni. Na szczęście pompa ciepła może stanowić zarówno samodzielnie działające źródło ogrzewania jak też i być wsparciem dla innych rozwiązań – kotłów na paliwo czy fotowoltaiki. Ponadto pompa ciepła doskonale sprawdza się w budynkach, które posiadają dobrą izolację termiczną. Będzie doskonałym pomysłem wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazociągu, ponieważ mimo początkowo wyższego kosztu zakupu i instalacji urządzenia, w późniejszym czasie możemy cieszyć się praktycznie darmową energią. Dlaczego praktycznie? Ponieważ każda pompa ciepła nie jest samowystarczalna w stu procentach i potrzebuje pompy, która przepchnie ciepłą wodę dalej do instalacji elektrycznej. Dlatego też nie da się nie doliczyć kosztów prądu, choć te w tym przypadku są naprawdę niewielkie.
Wady i zalety pompy ciepła
Jak każda metoda ogrzewania domu tak również pompa ciepła ma swoje mocne oraz słabsze strony. Nie da się jednak ukryć, że w jej przypadku wad jest zdecydowanie mniej. Dlatego też zacznijmy od przedstawienia najważniejszych zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim jest to urządzenie wielofunkcyjne. Może służyć nam do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej ale również do schładzania pomieszczeń w lecie. Co więcej, znacząco obniża nasze rachunki za ogrzewanie sprawiając, że stają się one praktycznie niezauważalne. Możemy mieć również pewność, że nic się w tym temacie nie zmieni, ponieważ uniezależniamy się od cen węgla, peletu czy innych paliw opałowych. Kolejną zaletą pompy ciepła jest fakt, że jest ona praktycznie bezobsługowa. Nie musimy martwić się sprzątaniem kotła czy uzupełnianiem paliw. Ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia z procesem spalania pompa ciepła jest również bezpieczna. Nie grozi nam wybuch czy ulatnianie się szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pompa ciepła to rozwiązanie, który posłuży nam przez wiele lat. Nowoczesne pompy ciepła wyróżniają się bowiem długą żywotnością, która może wynosić nawet 25 lat. Jednocześnie jest to też inwestycja, która zwraca się już po ok 5-7 latach użytkowania.
Znamy więc już zalety pomp ciepła. Sprawdźmy więc jakie mogą mieć wady. Pierwszą z nich jest oczywiście wysoki koszt zakupu i montażu pompy ciepła, szczególnie, jeśli wybierzemy pompę gruntową. I choć oczywiście, zwraca się nam on po kilku latach dla wielu osób wydanie jednorazowo tak dużej sumy wciąż jest poza zasięgiem. Kolejnym minusem pomp ciepła może być fakt, że jej działanie uzależnione jest od dostępu do energii elektrycznej. Jeśli nastąpi awaria prądu – pompa również nie będzie działała. Warto wspomnieć również o tym, że najskuteczniej działa przede wszystkim z ogrzewaniem płaszczyznowym, więc posiadając tradycyjne grzejniki możemy być nie do końca zadowoleni z efektu grzewczego.
Ogrzewanie gazem – jak działa?
Pora zająć się drugim rozwiązaniem by rozwiązać spór pompa ciepła czy gaz. Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe zasada jego działania jest bardzo prosta. W kotle, do którego przylega płaszcz wodny dochodzi do procesu spalania, który podgrzewa wodę. Następnie woda ta siecią ogrzewania centralnego dociera do grzejników gdzie oddaje swoje ciepło. Obecnie coraz częściej wybiera się kondensacyjne kotły gazowe, w których dodatkowo ciepło ulatniające się wraz ze spalinami jest skondensowane i wraca do systemu grzewczego. Wykorzystujemy więc 100 procent wyprodukowanej energii. Ogrzewanie gazowe jest stosunkowo tanią a przy tym również ekologiczną metodą ogrzewania, z której korzysta obecnie bardzo wiele osób. Aby jednak mogło działać należy dostarczać mu paliwa. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszym jest podłączenie do sieci gazociągowej – jest to zdecydowanie tańsza i wygodniejsza opcja. Drugim zaś jest postawienie na posesji specjalnego zbiornika na gaz co niestety wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie.
Gdzie sprawdzi się gaz?
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem kotła na gaz warto wiedzieć w jakich przypadkach się sprawdzi. Pierwszym i niewątpliwie najbardziej oczywistym jest fakt, że w piec na gaz warto zainwestować jeśli nasz budynek ma możliwość dołączenia do sieci gazowniczej. Wówczas trudno wyobrazić sobie bardziej komfortowe w użytkowaniu a jednocześnie stosunkowo niedrogie ogrzewanie. Warto jednak mieć świadomość, że ogrzewanie gazowe może być dobrym wyborem również w przypadku gdy nie mamy podłączenia do sieci ale chcemy uniknąć konieczności noszenia węgla, regularnego czyszczenia kotła czy brudzącego popiołu i sadzy.
Wady i zalety ogrzewania gazowego
Przeanalizowaliśmy już mocne i słabe strony pompy ciepła, warto więc przyjrzeć się nieco bliżej również ogrzewaniu gazowemu. Tradycyjnie zacznijmy od zalet danego sposobu ogrzewania. Wśród nich wymienić możemy z całą pewnością fakt, że kocioł kondensacyjny, dzięki odzyskiwaniu energii ze spalin jest rozwiązaniem bardzo efektywnym i wydajnym. Z powodzeniem jest w stanie zapewnić nam optymalną temperaturę nawet w najbardziej mroźne dni. Drugą mocną stroną tego rozwiązania jest fakt, że jest ono bardzo komfortowe w codziennym używaniu. Jak wspominaliśmy, nie musimy martwić się wiecznie brudną kotłownią, popiołem, sadzami czy uzupełnieniem opału. Co więcej, praca kotła gazowego jest cicha i nieuciążliwa, dzięki czemu może on znajdować się nawet w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych. Wśród niewątpliwych zalet wymienić możemy również niewielkie wymiary kotłów kondensacyjnych oraz ich łatwy i prosty montaż.
Jeśli zaś chodzi o minusy tego rozwiązania to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wciąż w bardzo wielu miejscowościach nie istnieje jeszcze możliwość przyłączenia się do sieci gazowej a nawet jeśli jest wiąże się to z wieloma formalnościami i bywa dość czasochłonne. Poza tym, decydując się na ogrzewanie gazowe jesteśmy uzależnieni od ceny gazu a ta jak wiadomo rośnie. W koszty ogrzewania trzeba doliczyć również koszt energii elektrycznej niezbędnej do obsługi kotła kondensacyjnego. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ogrzewanie gazowe związane jest z procesem spalania, przez co nie jest w pełni bezpieczne. Chcąc uniknąć ryzyka wybuchu czy ulatniania się gazu musimy więc dbać o regularne przeglądy oraz wykonywanie prac serwisowych kotła i instalacji co również nie jest darmowe.
Podsumowanie
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ogrzewanie gazem czy pompę ciepła musisz mieć świadomość, że zawsze jest to sprawa indywidualna a pod uwagę powinieneś wziąć szereg czynników takich jak własny budżet, położenie i wielkość domu, możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Szczególnie to ostatnie jest bardzo istotne, ponieważ odpowiedź na pytanie pompa ciepła czy gaz z butli jest oczywista – w tym przypadku o wiele lepiej postawić na pompę ciepła, ponieważ miesięczne wydatki w przypadku ogrzewania gazowego będą bardzo wysokie. Poza ceną gazu musimy w takim przypadku płacić również za dzierżawę zbiornika.
W pozostałych sytuacjach warto samemu podjąć decyzję w kwestii wyboru ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że choć montaż pompy ciepła wydaje się być dużym wydatkiem jest to inwestycja, która zwraca się w kolejnych latach. Szczególnie w przypadku, gdy połączymy ją z panelami fotowoltaicznymi, wówczas możemy cieszyć się praktycznie darmową energią w swoim domu. Tymczasem ceny zarówno paliw kopalnych jak i gazu wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by miało się to istotnie zmienić w przyszłości. Stawianie na czystą energię jest więc dobrym rozwiązaniem, które z pewnością nam się opłaci.