Rośliny doniczkowe są miłymi gośćmi w naszym domu. Ich uprawa może przynieść wiele radości, ale czasami to zadanie niesie ze sobą wiele problemów. Piękne i zdrowe rośliny każdy by chciał mieć w swoim domu. Niemniej jednak też i one są narażone na szkodniki i nam chorują nie wiadomo dlaczego. No, bo przecież o nie dbamy, regularnie podlewamy i nawozimy, a pomimo to zdarzają się problemy, z którymi nie wiemy jak sobie poradzić.
Jedną z takich oznak, że coś jest nie tak, która pojawia się w doniczce naszej rośliny, jest pleśń na ziemi w doniczce. Dlaczego pleśń pojawia się w ziemi ? Jak sobie z nią poradzić ? Jak ja skutecznie wyeliminować ?– podpowiemy w tym artykule.
Ziemia w doniczce pleśnieje – co to oznacza?
Pleśń w doniczce na ogół pojawia się jesienią i możemy się z nią borykać aż do wiosny. W tym okresie ma bardzo dogodne warunki dla rozwoju, czyli niedobór światła, duża wilgotność, a także brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Do pleśnienia ziemi doprowadza zbyt częste i obfite podlewanie, niska temperatura panująca w pomieszczeniu oraz skażone podłoże.
Czy pleśń w doniczce jest szkodliwa dla kwiatów?
Pleśń w ziemi w zależności od jej rozwoju ma swój wpływ na roślinę. Małe i białe kłębki pleśni nie są jeszcze niebezpieczne. No ale jak problem zbagatelizujemy, to ten grzyb może rozwinąć się i dotrzeć do korzeni rośliny. Kwiat może wtedy uschnąć.
Pleśń wnikająca w głębsze warstwy podłoża, nie tylko uszkadza roślinę, ale też blokuje możliwość odparowania wody, co w konsekwencji doprowadza do przegnicia korzeni rośliny. Gęsta grzybnia na powierzchni doniczki uniemożliwia wnikanie wody i soli mineralnych do masy korzeniowej rośliny. Ponadto biały nalot rozsiewa zarodniki, co jest bardzo niebezpieczne dla alergików.
Pleśń w doniczce – zwalczanie
Spleśniała ziemia w doniczce nie powinna być powodem naszej paniki, a raczej zmobilizować nas do działania, aby ją czym prędzej zlikwidować. Kiedyś myślałam, że jak usunę spleśniałą ziemię z doniczki, to coś pomoże. Niestety, ale to było za mało.
Po jakimś czasie ponownie pojawiały się białe zarodniki pleśni na ziemi w doniczce. Zatem jak można sobie poradzić z tym problemem ? Otóż są domowe sposoby na likwidacje tego pierwotniaka z uprawy naszych domowych roślin.
Pleśń na ziemi w doniczce – domowe sposoby na jej usunięcie
Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na zlikwidowanie pleśni w doniczce
Cynamon na pleśń w doniczce
Zbieramy wierzchnią warstwę ziemi z pleśnią. Następnie podłoże oprószamy zmielonym cynamonem. Cynamon ma działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Z tego też względu doskonale sobie radzi z pleśnią w doniczce.
Czosnek na pleśń w doniczce
Podobne działanie ma czosnek, który również jest przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Można w tym celu wykonać wywar z czosnku. Tutaj są dwie szkoły. Jedni wkładają do wody przeznaczonej do podlewania roślin ok. 4 ząbków czosnku i pozostawiają ją tak na kilka godzin.
Jak woda przejdzie aromatem czosnku, wtedy podlewają nią rośliny. Inni w prasce miażdżą czosnek i albo wrzucają go do wody i podlewają roślinę, albo zmiażdżone cząstki czosnku wkładają do doniczki.
Nowa ziemia do doniczki
Jeżeli pleśń dość mocno opanowała ziemię w doniczce, a nam zależy na tym, aby ratować roślinę, to warto zmienić jej ziemię. W tym celu wymienimy podłoże na lekkie przepuszczalne i najlepiej z drenażem pod spodem. Rośliny przesadzamy wiosną lub latem, aby miały czas przyzwyczaić się do nowych warunków. Zimą i jesienią mamy mało słońca oraz niska temperatura powietrza nie sprzyja przesadzaniu roślin.
Środki chemiczne do zwalczania pleśni
Pleśń możemy się pozbyć, stosując chemiczne opryski i środki pleśniobójcze tzw. fungicydy. Preparaty te dostaniemy w sklepach ogrodniczych.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?
Pleśń w doniczce do rzadkości nie należy. Walka z nią, choć skuteczna, to jednak jest to środek doraźny. Najlepiej zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce i stosować się do pewnych zasad, które pozwolą nam utrzymać w naszym domu zdrowe kondycyjnie rośliny i prawidłowe podłoże. Zatem warto zadbać o:
- odpowiedni warunki w pomieszczeniu, w którym hodujemy nasze rośliny. Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone. Nawet zimą otwierajmy okno na 10-15 minut.
- umiejscawiajmy nasze rośliny w miejscu, gdzie mają one dużo słońca i przewiew.
- w okresie jesienno- zimowym ograniczmy podlewanie roślin. W zimnych miesiącach niska temperatura i duża wilgotność nie sprzyja odparowaniu nadmiaru wody z podłoża. Co sprzyja rozwojowi pleśni. Zatem podlewamy nasze rośliny gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Ogrodnicy zalecają, aby w tym okresie rośliny nawadniać raz na tydzień, a nawet co dwa tygodnie.
- regularnie opróżniajmy podstawki z wodą.
Jeżeli pomimo tych wskazówek nadal pojawia się pleśń w doniczce, to warto zmienić podłoże. Kiepskiej jakości ziemia też może być powodem powstawania pleśni, szczególnie gdy jest gliniasta i nie przepuszcza wody. Podłoże zmieniamy na lekkie i przepuszczalne, wysypując na dnie doniczki keramzyt.