Brama garażowa to jeden z najczęściej eksploatowanych elementów w domu. Może być otwierana wiele razy dziennie, szczególnie jeśli w domu mieszka kilka osób i korzystają z różnych pojazdów. Aby brama nie wydawała nieprzyjemnych odgłosów, należy zadać o jej odpowiednią konserwację. Do tego celu przydatny będzie smar do bram garażowych. W przeciwnym razie użytkowanie bramy stanie się uciążliwe.
Różne sposoby konserwacji
Sposób konserwacji bramy jej uzależniony od jej rodzaju. Informują o tym sami producenci, którzy sugerują stosowanie określonego rodzaju preparatów w instrukcjach obsługi. Używanie środków niezgodnych z zaleceniami może powodować utratę gwarancji. Bramę należy regularnie czyścić i najlepiej zacząć od samego początku, czyli od etapu budowy. Elementy bramy trzeba poddać konserwacji po zakończeniu montażu, a później przynajmniej dwa razy w roku.
Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie do czyszczenia. Należy odłączyć od zasilania napęd bramy. W górnej części powinniśmy znaleźć małe otwory wentylacyjne, które ulegają zatkaniu. Należy je przedmuchać za pomocą sprężonego powietrza lub zwykłego odkurzacza. Obudowę można wytrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dalej można już przystąpić do konserwacji głównego elementu.
Dokładne czyszczenie i suszenie
Bramę należy wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, a także fragmentów roślin i pajęczyn. Należy zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, na przykład, pod uszczelkami. Unikajmy szorowania, bo może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Płaszcz bramy warto umyć wodą z łagodnym detergentem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie się do zasady, że czyszczenie rozpoczynamy od mało widocznego miejsca. Jeżeli stwierdzimy, że użyty środek wchodzi w reakcję z materiałem, można go zastąpić czystą wodą i nie doprowadzimy do uszkodzenia bramy.
Po wysuszeniu całości warto przeprowadzić konserwację uszczelek za pomocą silikonu. Następnym krokiem jest użycie smaru do bram garażowych i ten etap trzeba wykonać wyjątkowo dokładnie. Smar należy umieścić w miejscach takich jak zawiasy i trzpienie rolek. Wystarczy wtrysnąć niewielką ilość w otwór, a nadmiar zetrzeć za pomocą ręcznika papierowego.
Smar zalecany przez producenta
Pamiętajmy, że konserwacji nie można przeprowadzać dowolnym specyfikiem. Smar do bram garażowych powinien być dostosowany do naszej bramy, a najlepiej wskazany przez jej producenta. Nie należy używać zwykłego smaru do metalu i tworzyw sztucznych, bo przyciąga on kurz i ziarenka piasku. Smar ma zabezpieczyć metal przed zmiennymi temperaturami, a także korozją i wilgocią. Nie należy smarować nim elementów z tworzywa sztucznego, lecz trzeba je tylko oczyścić i wytrzeć do sucha.
Na koniec całą bramę należy spłukać wodą. Po wyschnięciu dobrym pomysłem będzie ponowne nawilżenie uszczelek silikonem. Jeśli wszystkie czynności przeprowadzimy przed zimą, pozwoli to nie tylko zachować bramę w nienagannym stanie. Unikniemy jej przymarzania, co jest uciążliwe podczas większych mrozów. Pamiętajmy też o regularnej konserwacji samochodu. Zabezpieczając bramę, ułatwiamy sobie ochronę auta przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.