Pielęgnacja drzew owocowych wymaga stosowania metod zapobiegania chorobom i eliminowania szkodników tychże roślin. Jednym ze sposobów jest stosowanie środków ochrony roślin przez okresowe opryski drzew owocowych. Dzięki temu zapewnimy roślinom zdrowy i szybki wzrost oraz obfite owocowanie w okresie letnim.
Wiosenne opryski drzew owocowych – dlaczego należy je robić?
Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę, jak mogą wpłynąć na roślinę choroby, czy atak szkodników. Pomimo właściwej pielęgnacji naszych drzew owocowych niestety, ale często zdarza się, że są one atakowane przez szkodniki, których działalność nie tylko wpływa na jakość i ilość naszych plonów, ale też mogą przy okazji zarazić nasze drzewa niebezpiecznymi patogenami chorobotwórczymi. Dlatego opryski drzew owocowych mają na celu:
- Ochronę drzew przed chorobami grzybowymi, które atakują nasze drzewa, gdy wybudzają się z zimowego snu i wchodzą w okres wegetacji wiosna. Grzyby wywołują choroby takie jak: kędzierzawość liści np. u brzoskwini, czy brunatna zgnilizna i torbiel, atakujące śliwy, morele, brzoskwinie, jabłonie i wiśnie.
- zabezpieczenia drzewa przed atakiem szkodników, takich jak: mszyce, przędziorki, mączliki, skoczki i ochojniki.
Oprysk drzew owocowych możemy wykonać dostępnymi preparatami chemicznymi lub środkami ekologicznymi. Niemniej jednak ta czynność jest niezbędna, aby nasze drzewa owocowe były w dobrej kondycji i obficie owocowały, dając piękne i dojrzałe plony.
Kiedy pryskać drzewa owocowe?
Pierwsze opryski drzew owocowych należy wykonać wczesną wiosną. Zabieg ten zapewnia rośliną szybki wzrost i rozwój. Wiosna to czas kiedy rośliny budzą się z zimowego letargu i wchodzą w okres wegetacyjny. Tworzą młode liście, kwiatostany, które potem przemieniają się w owoce. Wtedy też są najbardziej narażone na szkodniki i różnego rodzaju patogeny. Opryski wiosenne drzew owocowych są najważniejsze.
Termin wykonania tych zabiegów uzależniony jest od faz rozwoju roślin i pogody. Na ogół doświadczeni ogrodnicy wiosenne opryski drzew owocowych rozpoczynają w drugiej połowie lutego lub na samym początku marca.
Wyznaczenie daty wykonania tego typu zabiegów jest dość trudne, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne tempo wegetacji. Ponadto każdego roku warunki pogodowe w poszczególnych miesiącach się zmieniają. Z tego też względu należy obserwować rośliny, ich fazę wzrostu w ogrodzie. Opryski drzew należy wykonać w momencie kiedy rośliny są najmniej odporne na choroby i infekcje grzybowe. Pierwszy zabieg na ogół powinien być wykonany przed pojawieniem się liści. Gdy prześpimy ten moment, to nasze opryski nie zdadzą egzaminu, czyli nie ochronią naszych drzew owocowych przed patogenami grzybowymi.
Gdy jesteś początkującym ogrodnikiem lub sadownikiem, to odpowiednie wyczucie czasu oprysków, może być dla ciebie dość trudne. Dlatego w tym wypadku warto skorzystać z terminarza, jaki podaje Państwowy Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Kolejny oprysk tzw. interwencyjny możemy wykonać w trakcie kwitnienia. Przeprowadza się go, gdy roślina jest atakowana przez szkodniki, takie jak: przędziorek lub mszyce. Po zbiorach owoców opryskuje się grusze i jabłonie, które są narażone na atak parcha.
Jak wykonywać wiosenne opryski drzew owocowych?
Przed rozpoczęciem prac pamiętaj o ochronie dłoni oraz twarzy. Środki ochrony roślin zawierają substancje, które nie są przyjazne dla naszej skóry, oczu i nosa. Dlatego odpowiednie zabezpieczanie w tym wypadku jest wymagane.
Przeprowadzając opryski wiosenne drzew owocowych, należy zadbać o to, aby wszystkie gałęzie i pędy drzewa zostały dokładnie pokryte preparatem. Gotowym środki opryskujemy drzewa od nasady pnia do ostatniego pędu korony.
Gdy pryskamy drzewa preparatami olejowymi na szkodniki, należy opryskać je tak, aby ciecz spływała z gałęzi i pędów. W przypadku oprysków miedzianem, które wykonuje się punktowo, czyli na gałązkach z rozwijającymi się pąkami, nie możemy pozwolić, aby substancja spływała z konarów i gałęzi drzewa.
W trakcie przeprowadzania wiosennych oprysków drzew owocowych pogoda na zewnątrz ma znaczenie. W tym wypadku należy wybrać dzień kiedy jest bezwietrznie, bezdeszczowo, ciepło i pochmurno. Nie należy tego wykonywać w słoneczne dni, gdyż pędy mogłyby zostać poparzone.
Preparat musi się wchłonąć. Dlatego wykonywanie tego zabiegu przed deszczem, spowoduje, że wszystko spłynie i zabieg będzie trzeba powtórzyć.
Temperatura powietrza również tutaj ma znaczenie. W niskich temperaturach środki ochrony roślin mają mniejszą skuteczność. Na ogół na etykiecie danego preparatu mamy podany zakres temperatur, w jakich można dokonywać oprysku. Większość popularnych środków ochrony roślin należy stosować w temperaturze powyżej + 6 st. C.
Czym opryskać drzewa owocowe na wiosnę?
W sprzedaży mamy wiele preparatów służących do ochrony roślin przed szkodnikami i grzybami. Na ogół na etykiecie danego produktu mamy podane jego przeznaczenie (grzyby lub szkodniki), na jakie gatunki drzew możemy go zastosować oraz w jakim stężeniu.
Na etykiecie są zawarte odpowiednie proporcje preparatu i wody dla danego gatunku drzewa. W zależności od gatunku drzewa owocowego zastosujemy innego rodzaju preparat oraz inne jego stężenie. Wiele dostępnych na rynku środków ochrony roślin, może być zastosowany do wielu odmian drzew owocowych. Przy tym na kilka rodzajów patogenów grzybowych i szkodników.
Dlatego od razu nie musimy kupować kilku preparatów, a często wystarczy jeden lub dwa. Zobacz, czym i kiedy możemy pryskać najpopularniejsze gatunki drzew owocowych w naszych sadach i ogrodach.
Rodzaje drzew owocowych a ich oprysk
Brzoskwinie
Drzewka brzoskwiniowe pryskamy przed pękaniem pąków liści, gdy temperatura na dworze jest powyżej + 6 st. C. Ten wczesno- wiosenny oprysk można łatwo przegapić, a jest on na tyle ważny, bo zwalcza kędzierzawość liści brzoskwini. Dlatego pąki brzoskwini należy obserwować już pod koniec lutego, tak aby wyłapać okres ich nabrzmiewania. Pryskanie drzewka najlepiej wykonać przed ich pękaniem. W tym celu możemy użyć Miedzian 50WP lub Syllit 65 WP. Preparatem pokrywamy wszystkie części korony drzewka.
Drzewa pestkowe
Podobne środki użyjemy do oprysku takich drzew jak śliwy, morele, wiśnie, czereśnie.
Śliwę opryskujemy preparatem Syllit 65 WP przeciwko torbieli śliwy, wykonujemy go przed pękaniem pąków liści. Natomiast do oprysku moreli, wiśni, czereśni i śliw przeciwko rakowi bakteryjnemu używamy Miedziana 50 WP albo fungicydy miedziowe. Oprysk ten przeprowadzamy, gdy z tą chorobą spotkaliśmy się w latach ubiegłych lub panuje ona w naszej okolicy.
W trakcie kwitnienia, gdy nasze drzewka owocowe posiadają białe pąki kwiatowe, to chronimy je przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. W tym celu możemy użyć również Miedzian lub Topsin M500 S.C. Ten ostatni jest skuteczniejszy przy brzoskwiniach, śliwach i morelach. Gdy wcześniej używaliśmy już Miedziana lub Topsina, to zamiennie możemy użyć Signum 33WG. Topsin może być używany tylko raz w sezonie wegetatywnym.
Zamiast środków chemicznych możemy zastosować preparaty ekologiczne, przyrządzone z ziół i chwastów. Na brunatną zgniliznę można wykonać wywar ze skrzypu polnego, wyciąg z karawanika pospolitego lub napar z chrzanu.
Wywar ze skrzypu polnego stosuje się w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4, wyciąg z krwawnika w stosunku 1:10, a napar z chrzanu stosuje się bez rozcieńczania.
Jabłonie i grusze
Przy jabłoniach zabieg oprysku wykonuje się w okresie przed pękaniem pąków liści, a zielonym pąkiem kwiatowym. Do zabiegu stosujemy preparat DELTAM, który pomoże uchronić drzewo przed kwieciakiem jabłkowcem. Na mączniak używamy środków siarkowych w okresie, gdy na drzewach pojawią się różowe pąki. W tym celu możemy zastosować Siarkol 80 WP lub 800 S.C.
Mączniak możemy również zwalczać w ekologiczny sposób, stosując opryski z krwawnika lub naturalny preparat ze skrzypu polnego, zwany EVASIOL.
Jabłonie również chorują na parch jabłoni. W tym cel podczas ukazywania się liści lub zielonych pąków kwiatowych stosujemy Miedzian, Mythos 300 S.C., Polyram 70 WG lub Syllit 65 WP. W ten sama sposób również zwalcza się parch gruszy.
Przeciwko mszycom, gąsienicom motyli i przędziorkom jabłoń i gruszę wykonuje się opryski w fazie różowego pąka. Na gąsienice i owocnice możemy użyć Mospilan 20 SP, a przędziorki zwalczamy Ortusem 05SC lub Nissorun Strong 250 S.C.
Oprysku gruszy i jabłoni pierwszy raz wykonujemy wczesną wiosną przed pękaniem pąków liści oraz drugi raz w czasie kwitnienia.