Ogrzewanie ścienne – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Poszukując skutecznego sposobu na ogrzanie domu w czasie chłodnych, jesiennych i zimowych miesięcy coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, które mają zapewnić nam nie tylko efektywne ogrzewanie ale również zmniejszenie kosztów. Dodatkowo, coraz większą wagę przywiązujemy również do ekologii. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie ścienne jest jednym z tych rozwiązań, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i często wybierają ogrzewanie podłogowe. Sprawdźmy więc czym jest ściana grzewcza i czy warto się na nią zdecydować.

Ogrzewanie w ścianie – charakterystyka działania

Ogrzewanie w ścianie to wciąż dla wielu osób niezbyt dobrze znany sposób tymczasem jest ono bardzo podobne do ogrzewania podłogowego, które znamy wszyscy. Podobnie jak w jego przypadku ogrzewanie ścienne polega na umieszczeniu przewodów grzejnych, które są montowane do płaskiej powierzchni a następnie przykryte warstwą lekkiego tynku lub płytą gipsowo-kartonową. W tym przypadku montowane są one jednak nie poziomo a pionowo – na całej ścianie lub jej części. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie równomiernego rozprowadzania się temperatury, nie zajmuje miejsca oraz poprawia estetykę pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego tak również ogrzewanie ścienne jest rozwiązaniem niskotemperaturowym – wystarczy bowiem woda nagrzana do temperatury ok 40 stopni by było ono w stanie skutecznie ogrzewać pomieszczenia w mieszkaniu.

ogrzewanie w scianie

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne – rodzaje

Nowoczesne ogrzewanie płaszczyznowe ścienne to rozwiązanie, które występuje w wielu różnych rodzajach. Zasada jego działania jest zbliżona i opiera się przede wszystkim na promieniowaniu a tylko w niewielkim procencie na zjawisku konwekcji. W praktyce oznacza to, że temperatura zarówno na wysokości naszych stóp, całego ciała jak i głowy. Dodatkowo, w przypadku ogrzewania ściennego problemem nie są już leżące na podłodze meble czy dywany, które skutecznie ograniczały skuteczność działania ogrzewania podłogowego.

Przejdźmy jednak do rodzajów ogrzewania ściennego. Pierwszym, zdecydowanie najpopularniejszym jest z całą pewnością ogrzewanie płaszczyznowe wodne, kiedy to czynnikiem niosącym i oddającym ciepło jest woda, która przemieszcza się systemem rurek umieszczonych na ścianie. Ciepło może pobierać zarówno z ekologicznych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, jak i ze spalania paliw w tradycyjnym kotle węglowym lub gazowym.

Nieco mniej popularne jest wykonanie ściany grzewczej, w której nośnikiem jest powietrze, wymaga to bowiem zastosowania grubszych rur a co za tym idzie jest trudniejsze w montażu i wpływa na zmniejszenie pomieszczenia.

Ostatnim rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne elektryczne, w przypadku którego energia elektryczna przebiega przez specjalne kable grzewcze. Te zaś stawiając jej opór sprawiają, że wydziela się energia cieplna, która promieniuje do pomieszczenia.
Mówiąc o rodzajach ogrzewania ściennego możemy wziąć również rodzaj jego zabudowy. W takim przypadku możemy wymienić ogrzewanie ścienne podtynkowe, w przypadku którego ściana grzewcza pokrywana jest lekką warstwą tynki jak i ogrzewanie ścienne w suchej zabudowie, gdzie do ukrycia i zabezpieczenia rur grzewczych wykonuje się płyty kartonowo gipsowe.

Ściana grzewcza – wady i zalety

Jak każdy rodzaj ogrzewania tak również ogrzewanie w ścianie ma swoje mocne oraz słabsze strony. Przed podjęciem decyzji o jego wyborze warto poznać je wszystkie. Jedną z najmocniejszych zalet ogrzewania ściennego jest bez wątpienia brak widocznych grzejników co pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczeń. To jednak nie wszystko. Zaletą ogrzewania tego typu jest również funkcjonalność, możliwość sterowania temperaturą za pomocą termostatu, czy równomiernie rozmieszczanie się ciepła. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ogrzewanie ścienne jest bardzo przyjazne dla alergików. Z czego to wynika? To bardzo proste. Ogrzewanie w ścianie opiera swoje działanie na promieniowaniu ograniczając rolę konwekcji a to właśnie ona powoduje, że powietrze krąży wzbijając cząstki kurzu i inne alergeny. Kolejną zaletą, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy jest fakt, że w sezonie letnim ogrzewanie ścienne możemy wykorzystać również do schładzania pomieszczeń – wystarczy, że przez obieg przebiegać będzie zimna woda. Ostatnim plusem tego rozwiązania jest fakt, że jest one stosunkowo niedrogie w codziennej eksploatacji.

Pomówmy jednak nieco również o wadach ogrzewania w ścianie, bo takowe również istnieją. Pierwszą z nich jest bez wątpienia fakt, że jego instalacja to wciąż wysoki koszt oraz dużo pracy. Podobnie jest w przypadku gdy dojdzie do awarii przewodów lub rur grzewczych – wówczas musimy liczyć się z tym, że naprawa będzie wiązała się z koniecznością kucia ściany oraz kosztownym remontem. Minusem ogrzewania ściennego jest również fakt, że wymaga ono od nas unikania wysokich mebli, które mogłyby je zastawiać. Niskie meble zaś należy odstawić od ściany by zapewnić przepływ powietrza. Mamy więc pewne ograniczenia dotyczące aranżacji.

ogrzewanie wodne w scianie

Ogrzewanie ścienne – opinie

Wiemy już czym charakteryzuje się ogrzewanie ścienne oraz na czym polega zasada jego działania. Jakie są jednak opinie osób, które zdecydowały się na jego montaż? Te jak możemy się domyślić – są podzielone. Część osób narzeka na fakt, że jest to wciąż bardzo kosztowna metoda ogrzewania mieszkania, stąd też nie każdy z nas może sobie na nią pozwolić. Wiele osób narzeka również na fakt, że nie ten rodzaj ogrzewania nie sprawdzi się np. w mieszkaniach w bloku.

Znaczna większość osób docenia jednak fakt, że koszty ogrzewania domu za pomocą ścian grzewczych są naprawdę niskie, dzięki czemu w dłuższej perspektywie może się to opłacić. Ewentualne usterki pojawiają się niezwykle rzadko, nie musimy więc również obawiać się kosztów związanych z remontem. Samo ogrzewanie zaś jest efektywne, co potwierdza wiele pozytywnych opinii osób, które z niego korzystają. Słowem, jeśli jesteś osobą, która poszukuje ogrzewania do swojego domu i chcesz zapewnić sobie maksymalną estetykę oraz komfort cieplny – ogrzewanie ścienne jest tym, na które warto zwrócić uwagę

Podziel się swoją opinią