Popularność ogrzewania podłogowego w naszym kraju ciągle rośnie. Mnóstwo osób docenia fakt braku widocznych grzejników, które mogą zaburzać estetykę pomieszczenia jak i fakt, że dzięki niemu powietrze w pomieszczeniu nagrzewane jest równomiernie. Nie brakuje jednak również tych osób, które uważają, że ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się wszędzie. Przykładem może być ogrzewanie podłogowe w sypialni, które wciąż budzi sporo kontrowersji. Czy warto się na nie zdecydować a jeśli tak, to na jakie? Czy ogrzewanie podłogowe w sypialni może mieć wpływ na nasze zdrowie czy też raczej nie powinno? Pora odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – elektryczne czy wodne?
Mówiąc o tym, czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w sypialni warto mieć świadomość, że istnieją dwa podstawowe rodzaje tego typu ogrzewania: elektryczne oraz wodne. Wodne ogrzewanie w sypialni wymaga podjęcia decyzji o jego instalacji już na etapie projektowania domu, szczególnie jeśli pomieszczenie to znajduje się na piętrze. Wynika to z dwóch kwestii – pierwszą z nich jest konieczność doprowadzenia do sypialni instalacji wodnej, drugą zaś fakt, że ogrzewanie wodne w sypialni wymaga podniesienia posadzki, przez co w już istniejących pomieszczeniach może być po prostu za nisko. Niemniej jednak zaletą wodnego ogrzewania wodnego są z całą pewnością niższe koszty ogrzewania niż w przypadku elektrycznych płyt grzejnych. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe w sypialni to prostszy montaż, brak konieczności posiadania kotłowni czy skomplikowanej instalacji. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ogrzewania podłogowego łączy podobna zasada działania opierająca się na zjawisku promieniowania oraz równomierne ogrzewanie pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane.
Jaki rodzaj posadzki na ogrzewanie podłogowe do sypialni?
Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe do sypialni jest wybór odpowiedniej posadzki oraz sposoby wykończenia podłogi. Bywa to dość problematyczne, ponieważ większość z nas chce, aby sypialnia była miejscem klimatycznym i przytulnym. Osiągnięcie takiego efektu decydując się na położenie płytek ceramicznych może wydawać się trudne. Tymczasem wybór paneli i desek podłogowych, które nadają się do montażu na ogrzewanie podłogowe choć z roku na rok jest coraz szerszy wciąż jest jednak ograniczony w porównaniu z materiałami, które możemy wybrać decydując się na tradycyjne grzejniki. Warto jednakże nie wykluczać płytek podłogowych jako sposobu wykończenia podłogi w sypialni. W dzisiejszych czasach dostępne są one w szerokiej gamie wzorów i kolorów, w tym również doskonale imitujących drewno a przy tym nie powinniśmy zapominać o tym, że podłoga z ogrzewaniem podłogowym jest przyjemnie ciepła w sezonie grzewczym, przez co nasze “chłodne” skojarzenia z płytkami ceramicznymi nie znajdują uzasadnienia. Sypialnia może pozostać miejscem przytulnym i klimatycznym. Jedyne z czego należy zrezygnować w tym przypadku to niezwykle gęste
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – zalety i wady
Wiemy już, że wykorzystanie ogrzewania podłogowego w sypialni jest możliwe oraz w jaki sposób powinniśmy wówczas wykończyć posadzkę. Czy jednak wybór takiego rozwiązania jest dobrym pomysłem? Aby móc to ocenić warto przyjrzeć się nieco bliżej zaletom i wadom ogrzewania podłogowego w sypialni.
Wśród niewątpliwych atutów ogrzewania podłogowego wymienić możemy brak widocznych grzejników, które zabierają cenna przestrzeń przy ścianach i utrudniają aranżację pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Ten rodzaj ogrzewania sprawia, że pomieszczenie nagrzewa się równomiernie, nie mamy do czynienia z gorącym powietrzem, które “bucha” nam w twarz jeśli np. nasze łóżko znajduje się w pobliżu grzejników. Nie sposób nie wspomnieć również o niższych wydatkach na ogrzewanie – podłogówka jest ogrzewaniem niskotemperaturowym co oznacza, że nie musimy podgrzewać wody do wysokich temperatur, nie bez znaczenia jest również możliwość wykorzystania ekologicznych źródeł energii np. pompy ciepła.
Jeśli zaś chodzi o wady – ogrzewanie podłogowe w sypialni dużo wolniej nagrzewa się jak również stygnie w porównaniu do tradycyjnych grzejników, jeśli więc jesteś osobą, która lubi obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi może być to dość problematyczne. Ponadto w ogrzewaniu podłogowym najwyższe temperatury panują przy podłodze oraz tuż nad nią, a większość łóżek znajduje się dość nisko nad podłogą. Możemy więc czuć, że jest nam zwyczajnie za ciepło.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni a zdrowie
Jak wspominaliśmy we wstępie wiele kontrowersji dotyczących ogrzewania podłogowego w sypialni dotyczy jego wpływ na zdrowie osób, które śpią w takim pomieszczeniu. Pojawiają się bowiem liczne opinie o tym, że ma ono szkodliwy wpływ. Czy jednak jest tak w istocie? Przekonajmy się. Zacznijmy od tego, że temperatura w dolnej części pomieszczenia istotnie jest wyższa niż w przypadku ogrzewania grzejnikami i może to stanowić dyskomfort, niemniej jednak odpowiednie ustawienie termostatów lub sterowników rozwiązuje problem. Co więcej, fakt, że ogrzewanie podłogowe wykorzystuje zjawisko równomiernego promieniowania sprawia, że nie tylko unikamy podmuchów gorącego, przesuszonego powietrza śpiąc przy grzejniku, ale również ogranicza ruch powietrza w czasie naszego snu. Co oznacza to w praktyce? Znacznie mniejszy ruch kurzu oraz cząstek, które mogą powodować alergię. Ogrzewanie podłogowe pozwala również zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni a więc kolejnego czynnika, który może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Słowem, jest ono bezpieczne i nie istnieją przeciwwskazania do montażu tego rodzaju ogrzewania.
Opinie o ogrzewaniu podłogowym do sypialni nie są jednoznaczne!
Mimo to opinie o ogrzewaniu podłogowym do sypialni wciąż są bardzo podzielone. Co więc warto zrobić? Jeśli chcemy zdecydować się na takie rozwiązanie zadbajmy o to, by jego realizacją zajęli się profesjonaliści, wykonali dokładny projekt oraz stosowali najnowocześniejsze metody oraz materiały wysokiej jakości. Ogrzewanie podłogowe w sypialni jest bezpieczne i komfortowe jeśli tylko zostanie wykonane z dbałością o każdy szczegół.