Ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym - jak je zrobić?

Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego, estetyka liczne zalety jakie posiada ten rodzaj ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób poważnie zastanawia się nad jego montażem. O ile w przypadku, w którym dopiero planujemy budowę domu ogrzewanie można uwzględnić w projekcie o tyle w sytuacji gdy budynek już istnieje sytuacja staje się nieco trudniejsza. Szczególnie gdy jest to dom drewniany lub budynek, którego stropy wykonane są w znaczącej większości z drewna. Czy w takiej sytuacji da się je zamontować? Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym - czy to możliwe?

Obiegowa opinia mówiąca o tym, że zainstalowanie ogrzewania podłogowego na stropie drewnianym jest niemożliwe nie jest zgodna z prawdą. Oczywiście, jest znacznie trudniejsze zadanie niż wykonanie ogrzewania na betonowej posadzce, jednakże da się to zrobić. Warto mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach dysponujemy szeregiem rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się efektywnie działającą i bezpieczną podłogówką również wtedy, gdy w naszym domu znajdują się drewniane stropy. Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym

Jednym z najprostszych rozwiązań, które możemy wykorzystać w takiej sytuacji jest po prostu ogrzewanie elektryczne na stropie drewnianym. Ten rodzaj ogrzewania zasilany jest energią bezpośrednio z sieci energetycznej a elementami instalacji są przewody lub maty grzejne, które nie obciążą zanadto drewnianego stropu. Co więcej, nie wymagają również wylewania jastrychowej wylewki. Ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne, energia cieplna wydziela się ze względu na opór, jaki stawiają metalowe elementy przewodu lub maty. Ciepło jest skierowane ku górze, ponieważ od dołu instalacja zostaje skutecznie izolowana styropianem oraz folią. Aby korzystać elektrycznego ogrzewania podłogowego musimy jedynie zakryć je wybranym przez siebie materiałem wykończeniowym na podłogę. Jedynym minusem jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne na stropie drewnianym są rosnące ceny energii, które sprawiają, że jego użytkowanie na co dzień może być dość kosztowne, chyba, że korzystamy np. z fotowoltaiki.

  Ogrzewanie podłogowe w sypialni - jakie wybrać? Zdrowe czy nie?

Wodne ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym

Nie da się ukryć, że z tych właśnie powodów wodne ogrzewanie, które może być zasilane z kotła na węgiel czy gaz wciąż cieszy się większym powodzeniem. W przypadku tego rodzaju ogrzewania podłogowego czynnikiem rozprowadzającym ciepło jest woda, która krąży w rurkach umieszczonych spiralnie na podłodze. Konstrukcję tę zabezpiecza się jastrychową wylewką o grubości kilku centymetrów i to właśnie ona może stanowić problem w sytuacji, w której chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe wodne na stropie drewnianym. Przede wszystkim może stanowić zbytnie obciążenie dla drewnianych legarów oraz też sprawić, że pomieszczenie, w którym zainstalujemy wodne ogrzewanie stanie się zbyt niskie. Czy jednak oznacza to, że nie da się się wykonać wodnego ogrzewania? Wiele zależy od indywidualnych kwestii, dlatego też wykonaniem ewentualnego projektu powinna zająć się osoba mająca doświadczenie w tworzeniu takich instalacji. Może ona wykorzystać np. cieńsze rurki, które będą gęściej umiejscowione. Dzięki temu ciężar ogrzewania będzie niższy.

wodne ogrzewanie podlogowe

Instalacja podłogówki na legarach - rozwiązanie problemów!

Istnieje jeszcze jeden prosty sposób na ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym a jest nim tzw. suche ogrzewanie podłogowe. Nadal mamy do czynienia z ogrzewaniem wodnym i rurkami, przez które przepływa woda, jednak nie są one zabezpieczane przed przemieszczaniem się jastrychową wylewką lecz deskami, które przykręca się do legarów. Podłogówka wykonana metodą suchą nie wpływa tak znacząco na wysokość pomieszczenia, jest również znacznie lżejsza.

Podsumowując, nawet jeśli posiadamy drewniany dom lub budynek z drewnianymi stropami - nie musimy się obawiać. Osoby, które chcą korzystać z zalet ogrzewania podłogowego mają kilka sposobów instalacji, które sprawdzą się w jej przypadku.