Ogrzewanie podłogowe to coraz powszechniej wykorzystywany sposób ogrzewania budynków jednorodzinnych. To całkowicie zrozumiałe, ponieważ ma ono sporo zalet. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko ogrzewanie wodne, ale również podłogówka elektryczna. Z drugiej strony jednak nie brakuje głosów, że jest to rozwiązanie nieopłacalne, które generować będzie wysokie koszty. Jak jest w istocie? Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne się opłaca? Co warto o nim wiedzieć? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jak to działa?
Zacznijmy od wyjaśnienia jak właściwie działa ogrzewanie podłogowe na prąd. W odróżnieniu od ogrzewania wodnego nie mamy tu do czynienia z rurami zatopionymi w posadzce jastrychowej lecz przewodami lub matami grzejnymi, przez które przepływa energia elektryczna. Panele lub przewody tworzone są z takich materiałów, które pod wpływem energii elektrycznej nagrzewają się i oddają swoją temperaturę promieniując. W skutek tego podłoga ogrzewa się stopniowo podnosząc również temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może stanowić jedyną metodę ogrzewania budynku, jak też i być uzupełnieniem dla pompy ciepła lub pieca. Co ważne, temperaturą ogrzewania podłogowego elektrycznego możemy sterować wykorzystując termostaty. Dzięki temu zawsze będzie ona dopasowana do naszych potrzeb.
Jakie są rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest ogrzewanie podłogowe bezpośrednie. Mamy tu do czynienia z kablami grzewczymi, które znajdują się tuż pod posadzką i od razu po włączeniu ogrzewania przekazują energię cieplną przez podłogę pomieszczenia. Ten właśnie rodzaj ogrzewania podłogowego pozwala nam na sterowanie temperaturą w czasie jego użytkowania. Za pomocą termostatu określamy bowiem temperaturę, do jakiej mają nagrzać się kable grzewcze. Drugim rodzajem elektrycznego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie akumulacyjne. W tym przypadku przewody grzewcze przykryte są kilkucentymetrową wylewką, która nagrzewa się od nich w czasie kiedy prąd jest tańszy (np. w nocy), następnie stopniowo warstwa wylewki przekazuje nagromadzone w czasie ładowania ciepło i ogrzewa pomieszczenie. Ogrzewanie akumulacyjne nie pozwala na regulację temperatury a ewentualne jej zmiany osiąga się przez zmianę czasu ładowania wylewki.
Zalety i wady elektrycznego ogrzewania podłogowego
Jak każde ogrzewanie ta również podłogówka elektryczna ma swoje mocne oraz słabe strony. Warto je znać zanim podejmiemy decyzję co do wyborze konkretnej metody ogrzewania naszego domu.
Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi wygodę oraz komfort jego użytkowania, stosunkowo szybką i niedrogą instalację czy brak widocznych grzejników. To jednak nie wszystko. Ogrzewanie podłogowe to również mniejsza ilość unoszącego się kurzu oraz łatwość sterowania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ogrzewanie to możemy zastosować na już istniejących posadzkach.
Jeśli zaś chodzi o wady ogrzewania podłogowego elektrycznego z całą pewnością wymienić musimy dość wysokie koszty energii elektrycznej, które sprawiają, że korzystanie wyłącznie z tej metody wiąże się z dość sporymi opłatami. Poza tym, wadą elektrycznej podłogówki jest bez wątpienia spora bezwładność cieplna. Co kryje się pod tym pojęciem? Mówiąc najprościej, ta metoda ogrzewania potrzebuje dość dużo czasu by podnieść temperaturę w pomieszczeniu.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – czy nadaje się pod panele i płytki?
Mówiąc o ogrzewaniu elektrycznym podłogowym nie sposób nie wspomnieć o tym, w jaki sposób możemy wykończyć podłogę w pomieszczeniach, w którym będzie zainstalowane. Pierwszym rozwiązaniem, które zapewni dobre przekazywanie temperatur są oczywiście płytki ceramiczne oraz kamienne. Materiały te dobrze przewodzą ciepło, są solidne i trwałe. Nie da się jednak ukryć, że nie w każdym pomieszczeniu chcemy z nich korzystać. O ile w łazience, kuchni czy korytarzu płytki będą najlepszym wyborem, o tyle w przypadku salonu czy sypialni nie wszyscy chcą wykończyć podłogę w ten sposób. Czy możemy więc położyć ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele? Oczywiście, jak najbardziej jest to możliwe. Musimy jedynie pamiętać, że decydując się na ogrzewanie elektryczne pod panelami powinniśmy wybrać panele, które posiadają oznaczenie producenta, że mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe.
Cena zakupu i montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego
Pora poruszyć kwestie związane z kosztem ogrzewania podłogowego elektrycznego, ponieważ dla większości osób ma to kluczowe znaczenie przy wyborze metody ogrzewania domu. Ile kosztuje montaż takiego rozwiązania? Wszystko zależy oczywiście od wielkości domu oraz tego, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne będzie jedynym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pomieszczeniach. Niemniej ceny prezentują się następująco: w przypadku gdy zdecydujemy się na przewody grzejne musimy liczyć się z wydatkami wynoszącymi kilkadziesiąt złotych za metr przewodu, jeśli zaś wybierzemy droższe maty grzewcze – cena za metr kwadratowy wyniesie ok 300-400 złotych. Do tego doliczyć trzeba koszty montażu, które wynoszą kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy oraz zakup termostatu, który również kosztuje ok 500-700 złotych. Oszacować możemy więc, że ogrzewanie stu metrowego domu wyniesie nas ok 8 tysięcy złotych.
Ile prądu zużywa elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Mówiąc o kosztach związanych z korzystaniem z ogrzewania podłogowego na prąd nie sposób nie wspomnieć o zużyciu energii elektrycznej. Zależy ono od kilku czynników, wśród których wymienić należy nie tylko wielkość budynku ale również jego klasę energetyczną. Jeśli zależy nam na tym, aby ogrzewanie podłogowe było opłacalne musimy więc zadbać o termoizolację swojego budynku. Wówczas średnie zużycie prądu w przypadku domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych może wynieść ok 125-150 kWh miesięcznie. Co równie ciekawe, zużycie prądu jest zbliżone, niezależnie od tego jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybierzemy.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty miesięczne eksploatacji
Ogrzewanie podłogowe na prąd nie jest jednym z najtańszych form ogrzewania budynku. Szczególnie w przypadku gdy jest to jedyna metoda ogrzewania oraz obejmuje wszystkie pomieszczenia w budynku. Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego? Wszystko zależy od tego, czy budynek posiada dobrą termoizolację – potrafi ona bowiem znacząco zmniejszyć zużycie prądu. Jeśli zadbamy o to, by fundamenty oraz ściany budynku były ocieplone w dobry sposób koszt zużycia energii będzie zbliżony do ogrzewania gazowego.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy się opłaca?
Wiemy już, jak prezentuje się koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego. Czy jest więc ono opłacalne? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie musimy zaznaczyć, że choć jego montaż jest droższy niż tradycyjnych grzejników w zamian otrzymujemy nawet dwudziestoletnią gwarancję producenta na bezawaryjność instalacji. Nie musimy więc zmagać się z dodatkowymi kosztami napraw. Co więcej, jeśli zadbamy o izolację budynku koszt będzie zbliżony do innych rodzajów ogrzewania. Słowem, ogrzewanie podłogowe elektryczne może być opłacalne jeśli klasa energetyczna naszego domu będzie wysoka.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – opinie użytkowników
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jakimi opiniami mogą podzielić się użytkownicy tego rodzaju ogrzewania? Przyjrzyjmy się kilku z nich. Marta, mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego posiada ogrzewanie elektryczne od 2 lat, jak sama mówi “jest bardzo zadowolona z jego posiadania”. Docenia, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które jest bardzo łatwe w obsłudze. Jako zaletę wskazuje brak unoszącego się kurzu, co w przypadku dziecka z alergią ma dla niej ogromne znaczenie.
Kolejną osobą, która podzieliła się z nami swoją opinią jest 40 letni Patryk mieszkający w Pruszkowie. Jak sam mówi: “Popełniłem błąd instalując ogrzewanie podłogowe w sypialni, która i tak zastawiona jest meblami i grubym dywanem, w pomieszczeniu tym trudno osiągnąć odpowiednią temperaturę. Poza sypialnią ogrzewanie sprawdza się doskonale a jego koszt nie jest wysoki”.