Budując lub remontując dom czy mieszkanie stajemy przed koniecznością podjęcia wielu decyzji dotyczących rozwiązań, które zainstalujemy. Jedna z najbardziej istotnych dotyczy wyboru sposobu ogrzewania. Obecnie najczęściej jest to związane z dylematem ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Spróbujmy więc przybliżyć te dwa sposoby ogrzewania pomieszczeń i sprawdźmy, które z nich jest lepsze oraz bardziej opłacalne.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?
Jeśli stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji ogrzewanie podłogowe czy grzejniki powinniśmy wiedzieć czym charakteryzują się obydwa rodzaje ogrzewania. Pierwsze z nich, czyli ogrzewanie podłogowe wykorzystuje zjawisko promieniowania całą powierzchnią podłogi. Energia cieplna kierowana jest jednocześnie, równomiernie ku górze. Grzejniki opierają swoje działanie na zasadzie konwekcji, co oznacza, że powietrze nagrzane w ich pobliżu wędruje ku górze a następnie pod sufitem i opada na dół. Taka cyrkulacja powietrza sprawia, że krąży ono w pomieszczeniu powoli ocieplając się.
Podejmując decyzję ogrzewanie podłogowe czy grzejniki powinniśmy wziąć pod uwagę swój budżet jaki posiadamy, ułożenie okien oraz stylistykę budynku, wysokość stropów a także to z jakiego źródła ciepła zamierzamy korzystać.
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jak każde inne ma swoje mocne i słabsze strony. Zacznijmy od jego niewątpliwych zalet. Pierwszą z nich jest bez wątpienia brak widocznych grzejników, co sprawia, że mamy znacznie większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu. W dzisiejszych czasach, kiedy nowoczesne budownictwo posiada sporo przeszklonych elementów jest to bardzo ważne. Drugim atutem ogrzewania podłogowego jest również jego równomierne działanie – podłoga oddaje ciepło w całości lub też większą jej częścią, przez co w różnych miejscach w pomieszczeniu panuje ta sama temperatura. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podłoga jest przyjemnie ciepła zaś w okolicy głowy temperatura jest nieco niższa co zapewnia nam komfort. Kolejnym atutem jest ograniczenie ruchu powietrza w pomieszczeniu a więc tym samym np. unoszącego się kurzu, co może mieć znaczenie dla alergików. Nie sposób nie wspomnieć również, że ogrzewanie podłogowe może być zasilane nie tylko przez piec spalający paliwo stałe ale również na prąd, przez kocioł gazowy oraz ekologiczną pompę ciepła.
Jeśli zaś chodzi o wady ogrzewania podłogowego wśród nich wymienić możemy z całą pewnością trudniejszą, bardziej czasochłonną i kosztowniejszą instalację. Wiele osób narzeka również na to, że ogrzewanie podłogowe długo się nagrzewa oraz długo stygnie, przez co nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których chcemy zmieniać dość szybko panującą tam temperaturę.
Zalety i wady grzejników
Znamy już mocne i słabsze strony ogrzewania podłogowego, pora więc przejść do tradycyjnych grzejników. Ich atutem jest bez wątpienia niższa cena oraz mniej wymagający montaż. Nie wymagają również zastosowania specjalnych materiałów do wykończenia podłogi, nie musimy również rezygnować z grubych, mięsistych dywanów. Mocną stroną grzejników jest również fakt, że stosunkowo szybko możemy podnieść temperaturę o kilka stopni (np. w łazience na czas kąpieli) jak i równie szybko ją zmniejszyć (jak np. w sypialni przed snem). Nie wymagają wymiany pieca na nowy model oraz drogich sterowników.
Wśród wad grzejników główną jest z pewnością ta, że nie zapewniają równomiernego rozkładu temperatury. Przykładowo, odpoczywając w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika możemy czuć zbyt wysoką temperaturę, podczas gdy w całym pomieszczeniu wcale nie będzie zbyt ciepło. Nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny, który grzejniki mogą zakłócić, dodatkowo w niewielkich pomieszczeniach zajmują one cenną przestrzeń ściany.
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – co lepsze?
To pytanie pojawia się bardzo często. Trudno jednak jest odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od dodatkowych warunków. W przypadku nowoczesnego budownictwa, jeśli chcemy korzystać z czystej energii ogrzewanie podłogowe jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak remontujemy istniejący wiele lat dom opalany węglem, chcemy aby wydatki na system ogrzewania nie były duże lub budynek ma niskie stropy – wówczas ogrzewanie domu grzejnikami będzie lepszą opcją.
Czy można połączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki?
Wiele osób zastanawiając się nad tym jakie ogrzewanie wybrać nie zdaje sobie sprawy z tego, że wykorzystując system mieszalników, który rozdzieli wodę dostosowując jej temperaturę do danego rodzaju ogrzewania możemy połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami. Wówczas w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia montujemy ogrzewanie podłogowe, zaś tam, gdzie zależy nam np. na niższej temperaturze i możliwości sterowania nią (jak np. w sypialniach) montujemy grzejniki.
Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe od grzejników?
Nie da się ukryć, że cena gra dużą rolę podczas wyboru ogrzewania. Odpowiedzmy więc na pytanie czy podłogówka jest droższa od grzejników. Oczywiście, jeśli chodzi o montaż, zakup materiałów do ogrzewania podłogowego jak również odpowiedniego wykończenia podłogi jest ono droższe, jednak w dłuższej perspektywie może obniżyć nasze wydatki. Jest to bowiem ogrzewanie niskotemperaturowe, które dodatkowo może być zasilane czystą, darmową energią np. z pompy ciepła.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co się bardziej opłaca?
Pora więc odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Nie da się ukryć, że ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie a obecnie nie ogranicza ono nas już podczas wyboru materiałów jakimi wykończymy podłogę (wcale nie muszą to być bowiem jedynie płytki), co więcej, pozwala również korzystać z czystej ekologicznej energii. Jednocześnie jednak grzejniki wciąż równie dobrze spełniają swoją rolę a w wielu pomieszczeniach są wręcz najlepszą opcją. Dlatego też każda osoba powinna samodzielnie przeanalizować wszystkie mocne strony jednego i drugiego sposobu ogrzewania pomieszczeń by wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.