Rosnące ceny węgla oraz gazu, chęć odejścia od spalania paliw kopalnych oraz pojawiające się na rynku nowinki techniczne sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje nowych sposobów na ogrzewanie swoich domów i mieszkań. Jednym z rozwiązań, które rozważa obecnie sporo osób jest ogrzewanie na podczerwień. Czym jest, jak działa? Czy jest dobrym wyborem w przypadku ogrzewania pomieszczeń w domu? Jeśli tak, to czy sprawdzi się w każdym z nich? Jak widać, pytań jest sporo. Pora na nie odpowiedzieć.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest ogrzewanie na podczerwień, ponieważ dla wielu osób wciąż brzmi to zagadkowo. Mówiąc najprościej, w ogrzewaniu tym wykorzystuje się niewidoczne dla naszego oka promieniowanie podczerwone, które emitowane jest przez specjalne urządzenia nazywane promiennikami podczerwieni lub panelami podczerwieni. Promieniowanie podczerwone docierając do naszego ciała lub przedmiotu nagrzewa je. Między innymi dlatego, w czasie dnia słonecznego odczuwamy przyjemne ciepło a przedmioty nagrzewają się.
Ogrzewanie na podczerwień nie opiera swojego działania na zjawisku konwekcji czyli ruchom powietrza, które jest ogrzewane przez źródło ciepła (np. grzejnik). Ten sposób ogrzewania mieszkania w ogóle nie nagrzewa powietrza a jedynie przedmioty i osoby, które znajdują się w pomieszczeniu. Dzięki temu przyjemne uczucie ciepła zaczynamy odczuwać już w kilka chwil po włączeniu urządzenia. Co ciekawe, ogrzewanie na podczerwień już od lat wykorzystywane jest w ogrzewaniu hal, magazynów a także…restauracyjnych ogródków i tarasów. Jeśli kiedykolwiek widziałeś w takim miejscu żarzącą się piramidkę czy parasol miałeś do czynienia z promiennikiem podczerwieni emitującym fale długie lub średnie. Promiennik podczerwieni pierwszego typu nadaje się wyłącznie do użytku przemysłowego – jest w stanie ogrzewać naprawdę sporą powierzchnię, jednak jego mocne pomarańczowe światło jest widzialne i może mieć negatywne konsekwencje dla wzroku.
Promienniki o średniej długości fal wykorzystuje się we wspomnianych również ogródkach, altankach czy na tarasach, które są choćby częściowo odsłonięte od wiatru. Promienniki emitujące promienie o krótkiej długości fal są natomiast rozwiązaniem, które może być stosowane w mieszkaniach. Światło nie jest bowiem widzialne. Tego typu urządzenia mają postać estetycznych paneli możliwe jest również ogrzewanie matami na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień – zalety
Wiemy już jak działa ogrzewanie na podczerwień. Czy jednak warto się na nie zdecydować? Okazuje się, że ma bardzo wiele mocnych stron, które są doceniane przez użytkowników. Poznajmy więc najważniejsze z nich. Przede wszystkim ogrzewanie panelami na podczerwień jest metodą ekologiczną, która nie wiąże się z emisją spalin, co w przypadku gdy smog staje się coraz bardziej poważnym problemem jest sporym atutem. To jednak nie wszystko. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest również bardzo łatwe w montażu oraz pozwala na precyzyjne sterowanie nim, również z własnego smartfona. Ciepło odczuwane jest bardzo szybko jednocześnie panele na podczerwień nie ogrzewają powietrza w pomieszczeniu, nie powodują więc jego ruchu. Jest to spora zaleta dla alergików, ponieważ kurz czy inne uczulające cząstki nie wędrują po pomieszczeniu. Warto wspomnieć również o tym, że w przypadku ogrzewania elektrycznego na podczerwień ciepło odczuwalne jest równomiernie w całym pomieszczeniu co również jest sporym atutem. Same panele zaś zą bardzo estetyczne i mogą stanowić ozdobę mieszkania. Dają też wiele możliwości instalacji – możemy zamontować je nie tylko na ścianie, ale również na suficie. Ciekawym rozwiązaniem, które całkowicie niweluje widoczne elementy grzewcze jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień, choć pamiętać musimy, że wymaga ono zastosowania odpowiednich materiałów podłogowych pozwalających na przepuszczanie ciepła generowanego przez maty na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień – wady
Nie da się jednak ukryć, że jak każda metoda ogrzewania, tak również ogrzewanie na podczerwień posiada wady. Wśród nich wymienić możemy z całą pewnością fakt, że jest to ogrzewanie zasilane energią elektryczną, co sprawia, że koszty jego użytkowania mogą wydawać się niektórym wysokie. Zużycie prądu ogrzewania na podczerwień zależy od wielu czynników takich jak wielkość pomieszczenia czy wybrane urządzenie. Znacząco zwiększa się jeśli mamy do czynienia z budynkiem nie posiadającym dobrej izolacji termicznej. Dlatego też tę metodę ogrzewania poleca się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych domów pasywnych o świetnej izolacji. Małym minusem może być również koszt zakupu grzejników na podczerwień, które wciąż nie należą do tanich urządzeń. Warto jednak mieć świadomość, że inwestycja ta może zwrócić się już po około 2-3 latach. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ogrzewanie na podczerwień niestety, nie podgrzewa wody. Oznacza to, że jeśli chcemy grzać wodę użytkową musimy pomyśleć również o innym źródle ciepła.
Czy ogrzewanie na podczerwień może być szkodliwe dla zdrowia?
Jak każda nowa metoda ogrzewania tak również ogrzewanie na podczerwień ma różne opinie. Część osób mówi o tym, że może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. I oczywiście, o ile wpatrywanie się w jaskrawe pomarańczowe światło promienników emitujących długie fale może być dla naszych oczu szkodliwe, o tyle w przypadku paneli montowanych w domach światło jest delikatne, przytłumione lub też nie ma go wcale. Nie może więc mieć wpływu na nasz wzrok. Pragniemy więc rozwiać mit jakoby ogrzewanie na podczerwień było szkodliwe dla zdrowia. Wprost przeciwnie, istnieją badania, które potwierdzają, że promieniowanie podczerwone może mieć nawet pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia, ponieważ poprawia krążenie krwi, może łagodzić dolegliwości bólowe a nawet wspomagać pracę stawów, mięśni oraz wpływać pozytywnie na układ odpornościowy.
Koszty montażu oraz cena zakupu ogrzewania na podczerwień
Cena ogrzewania na podczerwień to kolejna kwestia, która interesuje osoby potencjalnie zainteresowane tym rozwiązaniem. Jest to całkowicie zrozumiałe, w dzisiejszych czasach większość z nas poszukuje bowiem oszczędności. Jak więc wygląda koszt zakupu oraz montażu urządzeń? Wiele zależy od tego, ile paneli potrzebujemy, jaka będzie ich moc oraz tego, czy pomieszczenia posiadają dobre izolacje. Ceny pojedynczego promiennika podczerwieni są bardzo zróżnicowane, ponieważ mogą wynosić od 300 do nawet 1000 złotych. Sam montaż nie jest zaś skomplikowany i nie generuje dużych kosztów – wystarczy nam tylko specjalny uchwyt do powieszenia panelu na ścianie lub suficie, który najczęściej znajduje się w zestawie z promiennikiem.
Jeśli zaś chodzi o koszty miesięczne użytkowania na podczerwieni, w przypadku dobrze izolowanych domów nie przekraczają one ceny węgla i sprawiają, że już po około 3 latach inwestycja w to ogrzewanie staje się opłacalna. Nie dziwi więc fakt, że zainteresowanie ogrzewaniem na podczerwień ciągle rośnie.