O czym pamiętać, wybierając wiertnice do betonu?

Prace budowlane i przemysłowe, wykonywanie odwiertów w ścianach i przebić przez zbrojenia fundamentów to jedne z głównych czynności, przy realizacji których korzysta się z wiertnic. Ze względu na różne parametry możemy wskazać kilka rodzajów tych specjalistycznych urządzeń. Każde z nich przeznaczone jest do nieco innego zakresu prac. W jaki sposób zatem wybrać najlepszą wiertnicę do betonu według indywidualnych potrzeb?

Do czego wykorzystuje się wiertnice do betonu?

Pod względem konstrukcyjnych wiertnice do betonu najbardziej przypominają wiertarki i ręczne młoty pneumatyczne. Używane są do tworzenia otworów i odwiertów w ścianach, stropach, kręgach betonowych i zbrojeniach. Elektronarzędzia te gwarantują bardzo wysoką skuteczność przebicia przez wytrzymałe materiały, np. płyty gresowe, posadzki kamienne (marmurowe, granitowe), a także materiały ogniotrwałe. Zaawansowane remonty elewacji i posadzek, konieczność stworzenia otworów pomiędzy pomieszczeniami i między kondygnacjami to zadania, którym z pewnością sprostają dobre wiertnice. Ze względu jednak na olbrzymią moc i poziom zaawansowania nie jest zalecane korzystanie z tych elektronarzędzi na własną rękę, jeśli nie ma się fachowego doświadczenia.

Jakie rodzaje wiertnic do betonu wyróżniamy?

Wybierając wiertnice do betonu, trzeba zwrócić uwagę na kilka różnych kryteriów. Każdy należy rozpatrywać osobno i znaleźć najlepsze rozwiązanie w jego obrębie. Na początku warto sprawdzić sposób zasilania urządzenia. Najczęściej spotkać można wiertnice do betonu z napędem hydraulicznym, elektrycznym i pneumatycznym. Zaawansowane wiertnice do tworzenia otworów wielkopowierzchniowych w najtwardszych materiałach usytuowane będą na specjalnym stelażu. Bardziej przystępnymi konstrukcjami są ręczne wiertnice do betonu, zwłaszcza te z napędem elektrycznym, kompatybilne z gniazdami 230V.

Sprawdź ofertę na stronie https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/wiertnice/!

Poza powyższymi czynnikami przy wybieraniu elektronarzędzia należy sprawdzić, jakie rodzaje wierteł obsługuje. Często zdarza się tak, że dopasowanie do danych czynności łatwiej ustalić na podstawie rodzaju wierteł i dopiero później dobrać odpowiednie urządzenie. W przypadku wiertnic do betonu najpopularniejsze są wiertła diamentowe, które zachowują ogromną odporność na zmiany strukturalne. Wyróżnia się dwie główne ich rodziny: wiertła do użytkowania na mokro i na sucho. Oprócz tego na rynku można znaleźć również wiertnice obsługujące wiertła z płaską głowicą, o potrójnym lub poczwórnym ostrzu, a także wiertła widiowe.