O czym pamiętać przed przeprowadzką do innego kraju?

Wiele osób coraz częściej rozważa przeniesienie się do innego kraju – najczęściej powodem jest chęć znalezienia lepszej pracy lub też założenia rodziny z osobą, którą poznało się za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że o ile każda przeprowadzka jest procesem dość żmudnym i wymagającym, o tyle moment ten w skali międzynarodowej staje się jeszcze trudniejszy. Żeby to ułatwić i zaoszczędzić sobie nerwów – których i tak z pewnością będzie sporo – dobrze jest odpowiednio wszystko zaplanować.

Życie w innym kraju – jak się przygotować?

Nawet jeżeli nie chcemy permanentnie zamieszkać w innym kraju, a jedynie spędzić tam kilka lat np. w związku z nowym zatrudnieniem, i tak czeka nas do załatwienia całkiem sporo formalności. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by skorzystać z usług tłumacza przysięgłego i przetłumaczyć wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a czasem też certyfikat urodzenia (w tym również naszych dzieci). Tylko posiadając taki komplet, będziemy mogli faktycznie podjąć pracę w nowym kraju, unikniemy również ewentualnych problemów związanych czy to z zameldowaniem, czy to poruszaniem się po danym mieście.

I choć może się wydawać, że to z pozoru błaha sprawa, to warto także zapoznać się z kulturą miejsca, do którego się przenosimy. Nierzadko się zdarza, że Polacy przyjeżdżający do innego kraju przeżywają prawdziwy szok kulturowy, ponieważ panujące zwyczaje są kompletnie różne od tego, do czego byli do tej pory przyzwyczajeni. Znajomość języka może nie wystarczyć, szczególnie kiedy przeprowadzamy się do naprawdę odległego miejsca. Dobrze jest zatem z wyprzedzeniem dowiedzieć się nieco więcej o państwie, w którym zamierzamy mieszkać w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam się zaaklimatyzować, gdy już rzeczywiście dotrzemy do celu.

  Jak wybrać moskitierę okienną?

Transport rzeczy za granicę

Z pewnością wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że pakowanie i transport rzeczy może spędzać sen z powiek wszystkim tym, którzy się przeprowadzają. Wycieńczające może być zorganizowanie przewozu między poszczególnymi miastami, a co tu dopiero mówić o ich dostarczeniu do zupełnie innego kraju, nierzadko oddalonego o wiele kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania. O ile w przypadku przeprowadzki krajowej możemy załatwić to na własną rękę, prosząc ewentualnie o pomoc rodzinę czy znajomych, o tyle trudno mówić o takim rozwiązaniu, kiedy w najbliższej perspektywie mamy przenosiny do innego państwa.

W takim wypadku jedynym sensownym wyjściem będzie wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, takiej jak Fortis Przeprowadzki: https://fortis-przeprowadzki.pl/przeprowadzki/miedzynarodowe. Taki sposób jest korzystny pod naprawdę wieloma względami. Przede wszystkim specjaliści w zakresie przeprowadzek doskonale wiedzą, jak zadbać o jakość danego transportu. Mowa tu zarówno o wybór w pełni sprawnych technicznie, bezpiecznych samochodów, jak i obranie trasy z najlepszymi warunkami do jazdy, a jednocześnie najszybciej. Przy okazji mamy absolutną pewność, że cały nasz dobytek dotrze na miejsce w umówionym czasie, a do tego w jednym kawałku: zwykle firmy przeprowadzkowe oferują też pomoc przy pakowaniu i znoszeniu do samochodu poszczególnych przedmiotów, a nawet dostarczają trwałe materiały do pakowania.

Skorzystanie z profesjonalnej firmy w dużej mierze odejmie nam stresu i przy okazji zostawi więcej wolnego czasu; będziemy mogli zająć się pilnymi sprawami, które trzeba dopiąć na ostatni guzik przed przekroczeniem granicy, nie martwiąc się o to, czy nasze rzeczy dotrą bezpiecznie na miejsce.