Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych i najtańszych warzyw na świecie. Możemy przyrządzić je na wiele sposobów min. gotować, piec, smażyć, robić z nich zupy, placki, kopytka czy frytki. Choć tanie i pospolite są jednocześnie bogate w skrobię, witaminę C, potas i błonnik a przy tym smakują wybornie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich samodzielną uprawę. Ziemniaki możemy bowiem uprawiać nie tylko na polach, ale również w swoich ogródkach a nawet w donicach. Aby jednak cieszyć się dobrymi zbiorami konieczne jest prawidłowe nawożenie ziemniaków. Niestety, nie każdy wie, czego potrzebują te rośliny. Dlatego też postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat nawożenia ziemniaków.
Kiedy nawozić ziemniaki?
Nawożenie ziemniaków jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na jakość i ilość bulw, a także na ich odporność na choroby i szkodniki. Oprócz wyboru odpowiednich nawozów niezwykle ważne jest również zastosowanie ich w odpowiednim terminie. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu kiedy nawozić ziemniaki. Pierwszym terminem jest jesień. Nie jest to co prawda czas nawożenia ziemniaków, lecz przygotowania miejsca pod uprawę.
W tym czasie warto zdecydować się na nawożenie obornikiem granulowanym, kompostem lub gnojowicą, które powinny zostać przemieszane z ziemią. Nawozy organiczne zdążą się rozłożyć do wiosny, poprawią skład gleby i jej strukturę. Następnie wykonujemy nawożenie wiosenne, które powinno mieć miejsce w momencie sadzenia ziemniaków. Wówczas możemy zdecydować się na nawożenie ziemniaków siarczanem amonu, który jest doskonałym źródłem azotu. Kolejne nawożenie przeprowadzamy w okolicach czerwca – najczęściej jest to faza wzrostu określana jako “od trzech do pięciu liści”.
Czym nawozić ziemniaki?
Równie ważnym aspektem jak termin nawożenia jest to, czym nawozić ziemniaki. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zapotrzebowanie tych roślin różni się w zależności od okresu wzrostu. Jak wspominaliśmy, jesienią warto postawić na nawożenie organiczne takie jak np. obornik. Ma to wiele zalet. Obornik dostarcza ziemniakom nie tylko azot, fosfor i potas, ale również wapń, magnez, siarkę i mikroelementy. Ponadto poprawia strukturę gleby, zwiększa jej żyzność i pojemność wodną. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania obornika, możemy użyć gnojowicy lub gnojówki, które należy rozprowadzić wiosną, przed uprawą roli.
Poza nawożeniem organicznym, jesiennym warto również rozważyć nawozy mineralne. polega na zastosowaniu nawozów sztucznych, które zawierają głównie azot, fosfor i potas. Te składniki są niezbędne do intensywnego wzrostu roślin i tworzenia bulw. Nawożenie przed sadzeniem polega na zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych, które należy wymieszać z glebą podczas uprawy roli. Nawożenie dolistne polega zaś na zastosowaniu nawozów azotowych które należy rozpylić na liście roślin. Nawożenie dolistne ma na celu uzupełnienie niedoborów azotu, który jest bardzo szybko pobierany przez rośliny i łatwo się wypłukuje z gleby.
Jak nawozić ziemniaki?
Sposób nawożenia ziemniaków uzależniony jest od rodzaju nawozu, który stosujemy. Nawozy organiczne mieszamy z glebą podczas orania pola. Nawozy mineralne stosujemy podczas sadzenie lub krótko po nim. Wówczas należy pamiętać o tym, by przeprowadzać je w deszczowy dzień lub zadbać o nawodnienie uprawy, ponieważ woda jest niezbędna do rozpuszczenia nawozów mineralnych i wchłonięcia się składników mineralnych. Nawozy dolistne stosujemy w formie oprysku w pochmurny dzień aby kropelki nie skupiały światła słonecznego na liściach. Może to bowiem doprowadzić do poparzenia liści.
Jak często nawozić ziemniaki?
Znamy już terminy nawożenia ziemniaków. Czy jednak zabiegi trzeba powtarzać? Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli zadbamy o przygotowanie gleby jesienią oraz nawożenie ziemniaków wiosną zaraz po posadzeniu oraz w okresie intensywnego wzrostu zabiegów tych nie należy powtarzać. Musimy bowiem mieć świadomość, że zbyt duża ilość nawozu a zwłaszcza azotu sprawi, że łodyga i liście ziemniaków rozwiną się zbytnio zaś bulwy będą mało liczne i nieduże. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy ziemniaki potrzebują dodatkowego nawożenia warto sprawdzić skład gleby.
Nawożenie ziemniaków zimą
Poszukując informacji na temat uprawy ziemniaków możemy natrafić na artykuły, w których poruszana jest kwestia nawożenia zimą. Niestety, musimy z przykrością stwierdzić, że są one nierzetelne. Ziemniaki są roślinami jednorocznymi, które wykopujemy z ziemi aby zebrać plon. Dlatego też nawożenie ziemniaków zimą jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niemożliwe. Krzewy roślin nie pozostają bowiem w glebie zimą. Możemy natomiast przygotować ziemię do kolejnych nasadzeń ziemniaków. Wiele osób robi to późną jesienią. Nawożenie ziemniaków, a raczej miejsca, w którym posadzimy je ponownie obornikiem daje doskonałe efekty. Należy jedynie pamiętać o tym, że obornik powinien zostać zaorany ziemią aby uniknąć uwalniania się azotu.