Zadbany, zielony i gęsty trawnik to prawdziwa ozdoba ogrodu i jeden z jego najważniejszych elementów. Aby jednak osiągnąć oczekiwany efekt musimy odpowiednio zadbać o murawę na swojej posesji. Choć wydawać by się mogło, że wystarczy koszenie i podlewanie trawnika nie jest to prawdą. Niezbędnym elementem, o którym nie możemy zapominać jest nawożenie trawnika. Jest ono jednak często pomijane lub przeprowadzone nieprawidłowo. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć krótki lecz praktyczny poradnik, z którego dowiesz się w jaki sposób nawozić trawnik oraz jakich substancji używać.
Kiedy warto zadbać o nawożenie trawnika?
Nawożenie trawnika jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na zdrowie, wygląd i odporność trawy. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy dostosować termin i rodzaj nawozu do potrzeb roślin i warunków glebowych. Najczęściej przeprowadza się trzy nawożenia trawnika – wiosenne, letnie i jesienne. Wiosną nawożenie ma na celu odbudowę trawnika po zimie i przyspieszenie jego wzrostu, latem odpowiednio dobrany nawóz pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie oraz odżywienie trawy zaś jesienią nawożenie wzmacnia trawę przed nadejściem mrozów. Dodatkowo możemy zdecydować się na nawożenie poza tymi terminami, gdy widzimy, że trawnik staje się rzadki a liście traw żółkną.
Jak nawozić trawnik?
To w jaki sposób nawozimy trawnik uzależnione powinno być od formy nawozu, który stosujemy. W przypadku trawników najczęściej wykorzystuje się granulat, który jest najskuteczniejszy – nie zwiewa go wiatr a przy tym wiele nowoczesnych nawozów uwalnia się przez dłuższy czas, dzięki czemu substancje odżywcze i mineralne są obecne w glebie w odpowiednim stężeniu a rośliny mogą korzystać z nich nawet przez kilka tygodni.
Granulat rozsypuje się w dawkach wskazanych przez producenta w suchy, bezdeszczowy dzień. Ważne, aby liście trawy nie były mokre a nawóz mógł opaść na glebę. W przypadku wilgotnych źdźbeł drobinki nawozu mogą przykleić się do nich i doprowadzić do poparzenia liści. Gdy rozsypiemy cienką warstwę nawozu trawnik należy obficie podlać co pozwoli na jego rozpuszczenie się i przeniknięcie cennych składników do gleby.
Czego używać do nawożenia trawnika?
Wiele osób zastanawia się czego warto używać do nawożenia trawnika. Obecnie mamy sporo możliwości wyboru. Tradycyjne nawożenie trawnika obornikiem jest dość uciążliwe, dlatego najczęściej przeprowadza się je tylko przed wysianiem trawy, przygotowując glebę. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami naturalnych nawozów możemy zdecydować się na nawożenie trawnika obornikiem granulowanym, co nie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem czy dyskomfortem podczas przebywania w ogrodzie.
Wiosną najlepiej postawić na nawozy o dużej zawartości azotu, które skutecznie przyspieszają wzrost trawy oraz pogłębiają jej zagęszczenie. Wiele osób decyduje się na nawożenie trawnika siarczanem amonu. Pamiętajmy jednak o tym, że nawozy zawierające azot stosujemy wyłącznie do końca lipca. W przeciwnym razie trawa będzie wciąż szybko rosła i nie zdąży przygotować się do zimy. Jesienią stawiamy na nawozy zawierające potas i fosfor, które wzmacniają trawnik przed zimą.
Jak często nawozić trawnik?
Aby nawożenie trawnika przyniosło oczekiwane efekty musimy zadbać o to, by było przeprowadzane z odpowiednią częstotliwością. Jak często powinno się nawozić trawnik? Uzależnione jest to od wielu czynników takich jak stan murawy czy jakość gleby. Niemniej jednak specjaliści zalecają stosowanie nawozu 3-4 razy w okresie wegetacyjnym trawy a więc od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia, następnie możemy powtórzyć je pod koniec maja, w lipcu oraz pod koniec września. Dobrym pomysłem jest stosowanie różnych rodzajów nawozów takich jak nawóz wiosenny, azotowy, uniwersalny czy nawozy mineralne, aby dostarczać roślinom różnorodnych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu składników odżywczych i mineralnych.
Wiosenne nawożenie trawnika
Po zimie trawa bywa osłabiona i może wydawać się przerzedzona. Aby murawa szybko odzyskała swoją gęstość oraz intensywny, zielony kolor niezbędne jest nawożenie trawnika wiosną. Należy je rozpocząć od razu po pierwszym koszeniu. Najlepszym czasem jest więc przełom marca i kwietnia. W zależności od tego, jaki nawóz wykorzystujemy proces jego stosowania możemy powtórzyć dwu lub trzykrotnie w odstępach kilku dni. Nie jest to jednak konieczne w przypadku nawozów granulowanych, które mają długi czas uwalniania mogący wynosić nawet kilka tygodni. W przypadku nawożenia trawnika wiosną warto wybierać specjalne mieszanki wiosenne lub też postawić na nawozy uniwersalne o wysokiej zawartości azotu.
Czy należy nawozić trawnik na zimę?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta: nawożenie trawnika zimą nie jest konieczne. W czasie zimowych miesięcy trawa zatrzymuje swój wzrost i nie pobiera tak intensywnie składników odżywczych z gleby. Znacznie ważniejsze niż nawożenie trawnika zimą jest więc jego przygotowanie do niskich temperatur, poprzez stosowanie odpowiednich mieszanek jesienią. Dzięki temu trawa przetrwa trudny dla niej okres i będzie lepiej rozwijała się wraz z nadejściem wiosny.