Rzepak to roślina należąca do rodziny kapustowatych, która jest uprawiana głównie jako źródło oleju jadalnego i biopaliwa. Roślina ta ma także również wiele właściwości zdrowotnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rolników decyduje się na uprawę tego zboża. Choć wydawać się może ona łatwa nie da się ukryć, że trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest bez wątpienia nawożenie rzepaku. Od tego, czy przeprowadzimy je prawidłowo zależy ilość plonów. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii i stworzyć krótki poradnik na temat prawidłowego nawożenia rzepaku.
Czas nawożenia rzepaku – kiedy jest najlepszy?
Nawożenie rzepaku jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość i jakość plonu. Rzepak ozimy ma bardzo wysokie wymagania pokarmowe, zwłaszcza na azot, siarkę, potas i bor. Szacuje się, że zapotrzebowanie na składniki mineralne jest w przypadku rzepaku nawet trzy razy wyższe niż u innych zbóż. Warto więc wiedzieć nie tylko jakich nawozów potrzebuje rzepak, ale również kiedy warto je podawać. Rzepak jest rośliną ozimą, która sieje się najczęściej na przełomie sierpnia i września.
Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce na kilka tygodni przed siewem. Wielu rolników stawia wówczas na nawożenie rzepaku obornikiem. To nawóz organiczny, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników, ale również poprawi strukturę gleby. Drugie nawożenie, zwane także jesiennym przeprowadzamy po wzejściu rzepaku, gdy rośliny mają 2-4 liście. Kolejnym terminem nawożenia rzepaku jest wiosna.
Nawożenie wiosenne powinno być podzielone na 2-3 dawki, zależnie od stanu roślin i warunków pogodowych. Pierwsza dawka powinna być zastosowana na początku wzrostu wegetatywnego, druga na początku kwitnienia, a trzecia na początku dojrzewania. Dodatkowo można w tym czasie stosować także nawożenie dolistne, które ma na celu uzupełnienie niedoboru pozostałych składników mineralnych takich jak bor, cynk, magnez, mangan, miedź i molibden.
W jaki sposób nawozić rzepak?
Istnieje kilka sposobów nawożenia rzepaku, które możemy wykorzystać. Należy dopasować je do rodzaju nawozu, który wykorzystujemy. Pierwszą z nich jest nawożenie podkorzeniowe, które polega na rozsypaniu nawozu stałego lub płynnego w pobliżu korzeni roślin. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda nawożenia rzepaku. Drugim rozwiązaniem jest nawożenie dolistne, czyli metoda polegająca na rozpylaniu nawozu płynnego na liście roślin. Wspomnieć należy również o nawożeniu doglebowym, którym jest np. nawożenie rzepaku obornikiem, który zostaje przemieszany z ziemią jeszcze przed zasianiem zboża.
Najlepsze nawozy dla rzepaku
Mówiąc na najlepszych nawozach dla rzepaku warto wspomnieć o tym, że roślina ta potrzebuje różnych nawozów w zależności od stadium rozwoju. Nawożenie przedsiewne to przede wszystkim nawozy organiczne – obornik, gnojowica, kompost czy rżysko. Jesienią należy dostarczyć roślinom azotu i fosforu. Wykorzystuje się wówczas syntetyczne mieszanki wieloskładnikowe. Wiosną wzrasta zapotrzebowanie na azot, dlatego warto postawić na nawożenie rzepaku siarczanem amonu, szczególnie na początku wiosny. W fazie kwitnienia podajemy nawozy z azotem oraz siarką oraz mikroelementami.
Czy rzepak należy często nawozić?
Wbrew pozorom uprawa rzepaku ozimego nie jest trudna i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nawożenie przeprowadzamy zazwyczaj jednokrotnie w danym okresie wzrostu rośliny. Zabieg ten nie wymaga powtórzenia. Odpowiadając więc na pytanie o to jak często należy nawozić rzepak możemy określić, że roślina ta potrzebuje dwóch nawożeń przed zimą oraz trzech w okresie swojego wzrostu, kwitnienia i dojrzewania nasion. Nie wliczamy tu nawożenia dolistnego, ponieważ nie w każdym przypadku jest ono konieczne – jeśli rzepak rośnie na żyznych glebach dopasowanych do jego potrzeb, można je pominąć.
Wiosna a nawożenie rzepaku
Wiosna to czas kiedy rzepak zaczyna okres intensywnego wzrostu, dlatego też nawożenie rzepaku wiosną jest niezwykle ważne. Zaczynamy je gdy miną mrozy a roślina zaczyna swój okres wegetatywny. Wówczas rzepak ozimy ma spore zapotrzebowanie na azot, który niezbędny jest do prawidłowego wzrostu zielonych części rośliny. Nawożenie wiosenne powtarzamy w momencie gdy zawiązują się kwiatostany. Następnie należy zmienić skład nawozu, w którym znajdzie się nie tylko azot, ale również fosfor, potas i siarka.
Zima a rzepak i nawożenie
Początkujący rolnicy wiedząc o tym, że rzepak jest zbożem ozimym, które sieje się wczesną jesienią uważa, że konieczne jest nawożenie rzepaku zimą. Tymczasem nie jest to prawdą. Zima jest okresem, kiedy okres wegetatywny rzepaku jest wstrzymany a zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze jest znacznie mniejsze niż jesienią czy wiosną, kiedy roślina rozpoczyna intensywny okres wzrostu i kwitnienia. Jeśli chcemy zadbać o to, by rzepak ozimy dobrze zniósł mrozy wystarczy zadbać o nawożenie jesienne. O tym, jakich pierwiastków powinniśmy wówczas dostarczyć pisaliśmy wyżej.